Мешканці закарпатської Стужиці готові на смерть боротися за своє право користуватися землею предків (відео)

Мешканці закарпатської Стужиці готові на смерть боротися за своє право користуватися землею предків (відео)

Нещодавній виступ голови Закарпатської обласної ради Михайла Рівіса на четвертому  Європейському конгресі місцевого самоврядування

в Кракові торкнувся надзвичайно важливої теми виживання українських селян в міжнародних природних резерватах.

Нині створено фонд ЮНЕСКО, під охороною якого букові праліси Карпат, з яких найбільша частина знаходиться на Закарпатті. Але люди, які потрапили під цей заповідник, багато в чому обмежені. Так, сьогодні вони не можуть на власний розсуд, як звикли, використовувати лісовий ресурс, не можуть там займатися виробництвом, підприємництвом.

Тому ми за рахунок Євросоюзу і держави повинні думати, як зберегти автентику, аби місцеві люди не втратили свої традиції, аби могли залучати туристів, які на власні очі б побачили, як живеться тамтешнім. І їм потрібно, насамперед, забезпечити достойний рівень життя. А це – якісні дороги і гідна зарплата. І тоді краяни не виїжджатимуть на заробітки в інші країни світу, а залишатимуться на своїй рідній землі, зберігаючи надані пращурами традиції, – зауважив Михайло Рівіс.

В непростій ситуації опинилися мешканці і села Стужиця Великоберезнянського району, який розташований на території Ужанського НПП. У нацпарку існують обмеження на заготівлю деревини і установа неспроможна забезпечити селян дровами для опалення та приготування їжі. Жителі Стужиці вимушені самотужки вирішувати проблему заготівлі паливної сировини – рубають дрова на пайових землях, які знаходяться впритул до території, що охороняється Ужанським нацпарком. Це часто створює конфлікти за участю осіб, які мають плани на цю територію на межі з Європейським Союзом, транскордонний резерват “Східні Карпати” манить торговців нелегальними мігрантами та тютюновими виробами. Ділки замовляють дестабілізацію ситуації псевдоактивістам, а страждають прості люди, адже їх законну господарську діяльність намагаються подати, як рубки в зоні історичних пралісів. За активістами, як мухи на мед, йдуть місцеві і центральні телеканали, знімають сюжети, пишуть заяви у поліцію, але брехня з часом вилазить на зовні.

Місцеве населення знервоване діяльністю “варягів”, просить їх не тероризувати його. Люди готові відстоювати свою малу батьківщину не  на життя, а на смерть. Послухайте ці слова простих тружеників, матерів і ви зрозумієте, що цим людям відступати більше нікуди

Це не ваші землі, ми не ліземо у національний парк, а беремо належне нам. Не лізьте у чужу хату, чужа хата має бути на замку, але у нас їх ніколи раніше не було, але ми мусимо їх встановлювати щоб захистити себе.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.