Мандрівний міжнародний кінофестиваль Docudays UA стартував на Закарпатті

Мандрівний міжнародний кінофестиваль Docudays UA стартував на Закарпатті

Вчора на Закарпатті стартував 19-ий Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.

Фестиваль по всій Україні проходить з 12 листопада до 30 грудня, він розпочався у Львові й побуває у 22 областях України. Та вперше – за кордоном. Детальніше про цьогорічний перебіг фестивалю на Закарпатті, програму, заходи, організаторів та авторів йшлося на пресконференції в Ужгороді.

Тема цьогорічного Мандрівного Docudays UA – «Надзвичайний стан» – дуже зрозуміла та близька всім українцям та українкам. Надзвичайний стан — це виняткова ситуація, коли звичне життя та плани на майбутнє поставлені на паузу. А базові життєві потреби й людські права – під постійною загрозою.

Наталія Кабацій, директорка БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті», співкоординаторка фестивалю в Ужгороді зауважила, що цьогорічний мандрівний Docudays UA таки відбудеться, хоча відкриттю традиційно у березні в Києві фестивалю завадила війна. «У Києві фестиваль розпочався тільки вікендом тільки на початку листопада. Тема цьогорічного фестивалю – Надзвичайний стан – це та виняткова ситуація коли ми не маємо звичайного життя і наші всі плани на майбутнє поставлені на паузу,- каже Наталія Кабацій. – Ми говоримо про базові проблеми і людські права, які є загрозою у всі часи».

«Навіть в умовах надзвичайного стану та війни ми боремося за права людини, за свободу, – каже Марія Менджул, д.ю.н., доцент, ГО “Карпатська Агенція Прав Людини “Вестед”, заступниця директора Юридичної клініки УжНУ, співкоординаторка фестивалю в Ужгороді. – Фестиваль проходить по всій Україні. Коли планували, чи проводити і як, бо багато партнерів опинилося за межами України( закордоном чи в окупації), всі відгукнулися. Організатори були вражені! На Закарпатті ми розпочинаємо сьогодні, 28 листопада з показів у навчальних закладах. Інша частина фестивалю – це відкриті покази». 1 грудня, за словами Марії Менджул, відбудеться показ фільму для студентської молоді «Синдром Гамлета». Очікується, що до показу онлайн приєднається герой стрічки.

У рамках Docudays UA щороку проводяться праовосвітні заходи. Цього року заплановано вебінар, головною темою якого стане документація військових злочинів. Також продовжиться компанія, започаткована минулого року про права жінок при пологах. У межах кампанії «Разом – за безпечні пологи» дізнаємося, який досвід ведення вагітності та пологів за час війни слід врахувати у повоєнній відбудові. Зараз акценти змістяться на захист прав жінок при пологах в окупації, в укриттях, за відсутності медперсоналу.

Марія Симкович, методист управління освіти Ужгородської міської ради, співорганізатор фестивалю в Ужгороді нагадала, що освітяни долучаються до організації Docudays UA вже 9-ий рік поспіль. «Цього року ми запланували 5 стрічок і додатковий показ: 28,29 листопада, 5,6,7,12 грудня. В онлайформаті до переглядів долучаться режисери Олеся Моргунець та Дмитро Гришко «між небом та горами». – розповіла Марія Симкович. – Традиційно щороку ми проводимо конкурс фотографії про права дітей. Цього року обрали тему «Якби не війна»: як наше сьогодення плинуло на життя і побут дітей, що змінилося в їхньому житті, які втрати, які емоції, що робить щасливими чи навпаки. Хочемо звернути увагу саме на дітей, за них сьогодні найбільше страшно». Підсумки фотоконкурсу оголосять 14 грудня, відтак організують мандрівну фотовиставку.

Михайло Давиденко, директор Ужгородського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги підкреслив, що цьогорічна тема як ніколи є актуальною. «Бо ми наголошуємо, що сила права має переважати право сили. Росія правом сили намагалася змінити демократичний вибір народу України, нав’язати своє бачення: де ми маємо бути, з ким дружити, які цінності відстоювати, – каже Михайло Давиденко. – Щороку фестиваль стає більш цікавішим. Дуже важливо під час війни показати проблеми, які турбують, почуття, які у нас є. Наступного року, напевно, фільми будуть відображати життя мільйонів наших людей, які опинилися закордоном».

Цього року всі покази, на відміну від фестивалів «ковідних часів» будуть демонструвати офлайн. Про місце та час переглядів організатори повідомлятимуть заздалегідь на сторінках Docudays UA, це пов’язано із заходами безпеки та наявністю електроенергії.

Також цього року фестиваль на Закарпатті проведе акцію на підтримку свого постійного багаторічного модератора Максима Буткевича, який перебуває зараз у російському полоні.

До програми Мандрівного Docudays UA увійде блок короткометражних стрічок, знятих українськими режисерами й режисерками після початку повномасштабного вторгнення. Також будуть представлені іноземні та українські фільми з програми 19-го DOCUDAYS UA, яку команда готувала ще взимку для показів у кінотеатрах мирного Києва. Детальніше з кінопрограмою можна ознайомитися на сайті Мандрівного.

У рамках фестивалю команда підготувала спецпроєкт «Чому українці перемагають». Це 10 історій стійкості про незламність, боротьбу та перемоги регіональних координаторів/-ок Мандрівного Docudays UA. Читайте щотижня на сайтах Мандрівного та Суспільного, медіапартнера фестивалю.

Також обговоримо, чому важливо фіксувати події життя та побут під час війни й розповімо про новий проєкт фестивалю «Архів війни». Заходи правозахисної програми будуть також доступними на DOCUSPACE.

Також на DOCUSPACE можна буде переглянути кінопрограму «Надзвичайний стан». Стрічки будуть доступними лише на території України.

Цього року безпека наших глядачів і глядачок – найпріоритетніше завдання, тому ми обмежуємо кількість офлайнових публічних заходів. Детальніше про події можна буде дізнатися у регіональних координаторів та координаторок фестивалю. Стежте за оновленнями на фейсбук-сторінках та на сайті Мандрівного, повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському пресклубі.

Організатори:

Громадська організація «Докудейз»

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я»

ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв»

19 Мандрівний Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut, Польського Інституту у Києві. Інклюзивність фестивалю підтримують Ощадбанк та Mastercard. Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відображають погляди урядів, благодійних організацій чи компаній цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть винятково його автор(к)и.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *