«Літопис Карпатської України» презентували в Ужгороді

12 листопада в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація книги Сергія Федаки «Літопис Карпатської України». Видання присвячене 75-річчю Карпатської України.

федака с
Презентація відбулася саме того дня, коли у 1939 році стартувала повсякденна робота уряду, очоленого Августином Волошином. «Тож сьогодні – ювілей певного перелому, Карпато-Української епопеї. Виповнилося 75 років від перенесення столиці Карпатської України з Ужгорода до Хуста, і  Хуст перебрав естафету державотворення. Тому цього дня подаємо світові присвячену тим подіям книгу», – каже Сергій Федака.
У «Літописі Карпатської України» день за днем викладено основні події 5 місяців історичного етапу становлення автономного статусу нашого краю, а також передісторія Карпатської України (починаючи з 1937 року).
Тему Карпатської України, за словами С. Федаки, почали піднімати з 1989 року. «За наступні чверть століття написано вже дуже багато, правда, не завжди виклад є систематичним, чимало статей та книг присвячено конкретним подіям, моментам. Ми ж намагалися підготувати максимально популярну книгу, де день за днем подано фактаж, що відбувалося в Карпатській Україні. Щоб навіть непідготовлений читач, представник учнівської та студентської молоді міг скласти основне уявлення, яке згодом розширюватиметься через іншу літературу. Подано й події дипломатичної історії – що відбувалося навколо Карпатської України, у столицях великих держав. Опрацьовано  і церковну та культурну історію Карпатської України (досі можна заздрити тій епосі при всьому її трагізмі, адже у неї були великі здобутки та звершення, на які можемо рівнятися і до нині). Подано і розлогу бібліографію, наведено кілька десятків документальних публікацій про Карпатську Україну, великий список мемуарної літератури, дослідницьких праць. Опубліковано і назви художніх творів, присвячених Карпатській Україні», – розповів автор.
«Літопис» народився не вчора і не позавчора, цьому виданню передували й інші мої книги, присвячені Карпатській Україні. Перше – на початку ХХІ століття, друге – у 2004 році (у двох виданнях). У 2005 вийшла біографія Августина Волошина. У 2009 році  — художньо-документальна повість «Карпатський кросворд». Я постійно доопрацьовував хроніку Карпатської України, адже з’являлися нові факти, матеріали, розсекречувалися документи. Власне хроніку публікував у 2001 році у двотомному виданні «Карпатська Україна. Документи, хроніка, персоналії». Сьогодні ж — найбільш повне видання фактів і подій. Тож робота над книжкою велася близько 12 років. А до сторіччя Карпатської України матеріалів, очевидно, збереться ще більше», – каже С. Федака.
На обкладинці книги проступає текст Маніфесту уряду Карпатської України – зі сторінок тодішньої преси.
С. Федака подякував видавцеві за якісну роботу у процесі підготовки та друку книги.
Своєю чергою, директор видавництва «Ґражда» Іван Ребрик зауважив: «Видання Сергія Федаки завжди вчасні і, що мене, як видавця, влаштовує, користуються споживчим попитом. Ця література має свого читача, тож знову і знову виникає потреба у книзі такого типу. А от що мене не влаштовує, як видавця, це те, що багато літератури виходить у світ без належної фахової підготовки, у статусі освоєння коштів, як правило, бюджетних, і вона, що найгірше, не націлена на утвердження певних ідеалів у суспільстві, а вилежується мертвим вантажем на полиці. Натомість і моє, І Сергія Федаки завдання –  щоб ідеї, які рухали поколінням буквально наших дідів, знаходили відгук у серцях і душах сучасників. Бо ті події – справді феноменальні. Оскільки наша держава постійно перебуває у якомусь зачарованому колі державотворення. Нашому поколінню пощастило переживати найдовший період нашої незалежності і ми віримо, що збудуємо українську національну державу, про яку мріяли персонажі, які живуть і борються на сторінках нашого видання».
За словами І. Ребрика, книга дає можливість співвітчизникам чи не щодня відзначати події Карпатської України, оскільки у ній податовано усі події практично поденно. Читач знайде для себе і чимало несподіваного – і щодо фактажу, і щодо персоналій.
«Це путівник державотворчих змагань на нашій рідній землі», – підсумував Іван Ребрик суть презентованого видання.
«Літопис Карпатської України» – одне з видань цілої серії, яку готує видавництво «Ґражда» до ювілею подій загадкової і доленосної епохи – Карпатської України. «А загалом ситуація у видавничій справі – архікритична, – каже І. Ребрик. – Навіть проблематично судити, котре з видавництв краю доживе до березневих святкових подій Карпатської України».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.