Хто розкрадає ліси Закарпаття (ВІДЕО)

Про це йдеться у журналістському розслідуванні видання mukachevo.today.

За­карпаття – найлісистіша область України, а наші ліси часто називають зеленими легенями Європи. Але чи надовго? Вже давно триває масова варварська вирубка наших карпатських пра­лісів і це страшно. Бо ж ліс виконує надзвичайно багато функцій – і во­дорегулюючу, й екологічну, й еконо­мічну, і туристичну та багато інших.

Нині в області масово нелегально вирубують ліс та вивозять його необробленим за кордон. Працюють за різними тіньовими схемами. Правоохоронні органи про них добре інформовані ,але на жаль всі провадження не знаходять підтримки окремими посадовцями, котрі скоріше за все і самі причетні до цього злочинного бізнесу.

Найпоширеніші «відпра­цьовані варіанти»: приховування сортності лісу — приміром, у натурі є 90% ділової сировини, а пишуть, що ледве половина; різницю ж ешело­нами спокійно провозять цілими районами – і хто розбереться?, ви­рубування під виглядом санітарних рубок тощо. Високий попит підприємств і підприємців краю, що займаються виготовленням сувенірів та виробів для широкого вжитку належно не покривається, а ділова сировина, що шляхом аукціонів реалізовується лісовими господарствами краю, складає мізерну частку.

Тому навмисно створений дефіцит ділової сировини є причиною існування тіньового ринку, на якому реалізовується за готівку до 80 відсотків якісної деревини краю. Глибока збитковість лісової галузі є також аномальною, при тому що при плановій економіці вона була галузеутворюючою і бюджетоформуючою в нашій області. Це прямо вказує про глобальне розкрадання нашого національного багатства, яке прослідковується за роки незалежності нашої держави.

Зупинити – майже ніяк. Закарпатська міліція розводить руками – 20 кримінальних «лісових» проваджень за 5 місяців цього року, і ще за двома фактами готуються матеріали. Правоохоронці кажуть: основна проблема – мораторій на перевірки, встановлений Кабміном.

Мешканці гір із сумною іронією хитають у відповідь на такі слова го­ловою й уточнюють, що схеми відомі всім, у тому числі правоохоронцям, але для того, щоб це зупинити, му­сить бути бажання, і, напевно, на політичному і державному рівні!

Бо ж незаконні вирубувачі залишають по собі купи сміття, яке, втім, може піти й на опалення у домівках простих селян. Однак, якщо їх упіймають із  цими гілочками, то неодмінно складуть протокол і оштрафують. Тож краще хай гниє?

Болісне для нашого краю питання — це повна переробка деревини. Чому? Бо чим глибша переробка – тим вища ціна вітчизняних виробів, більше відрахувань до місцевих бюджетів та більше людей забезпечені роботою. Якщо ми хочемо заробляти, то мусимо переробляти деревину повністю, використовувати її по максимуму, бо ліс-кругляк – це найдешевша сировина.

Ось лише такий показо­вий приклад: середня вартість 1 метру кубічного деревини всього 80 – 90 доларів США, тоді як середньосвітова ціна обробленої деревини – близько 950 доларів за умовний кубометр. Наш ліс масово везуть закордон, бо ж статистика свідчить: 70% вирубаного в Україні лісу вивозять за кордон необробленим. То на економіку якої країни Ми працюємо? А власне кого саме вдома ми збагачуємо. Про це далі буде.

вирубка-Синевир

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Одна відповідь до “Хто розкрадає ліси Закарпаття (ВІДЕО)”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *