Фільми закарпатця відзначили 12-ма нагородами

Фільми закарпатця відзначили 12-ма нагородами

бігун3Фільми В’ячеслава Бігуна на вересень 2016 року сягнули рекордної для режисера позначки 100 фестивальних показів за останні три роки. Йдеться передусім про такі сім фільмів режисера, як «Пенальті правосуддя» (32 покази), «Мати. В ім’я мільйонів» (31), «Її хліб насущний», «Страсті» (обидва ― по 14), а також «Лист Тарковському» (12), «Шевченко живе. Зізнання Лесі» та «Найближчі до Бога» (по 10).

Кінопокази виявилися оціненими: фільми відзначено більш ніж 10-ма нагородами. Наразі найбільш титулований фільм режисера ― «Мати» (4 нагороди), відтак «Лист Тарковському» (3), «Найближчі до Бога» та «Її хліб насущний» (2). Фільми про Л. Гонгадзе теж відзначено двома нагородами. Загалом фільми відзначено нагородами 10 фестивалів (із яких 3 ― зарубіжні), показано на 17-ти українських кінофестивалях.

Нагадаємо, що в червні 2016 року три фільми режисера «Пенальті правосуддя», «Мати» та «Її хліб насущний» сягнули позначки 50 показів.

Документальний фільм «Пенальті правосуддя», який розповідає про боротьбу за справедливість скаліченого футболіста, показали 32 рази в 14 країнах (Австралія, Австрія, Грузія, Естонія, Індія, Малайзія, Нідерланди, Туреччина, Словаччина, США, Україна, Чехія, Франція, ФРН). Європейська прем’єра нового релізу фільму відбулася в Франції за участі відомих юристів, зокрема колишнього голови Європейського суду з права людини Жана-Поля Кости. Фільм демонстрували й в Німецькому музеї кіно в Франкфурті-на-Майні. Важливо, що свої перші кіно-номінації він здобув як частина альманаху «Україна_голоси», решту, а це ― більшість, опісля, ― самостійно. Зокрема, фільм змагався за головний приз Міжнародного кінофестивалю «Молодість» («Скіфський олень») й був високо оцінений кінокритиками.

Художню стрічку «Мати. В ім’я мільйонів» за мотивами оповідання О. Довженка показали 31 раз у 20 країнах світу (Австралія, Австрія, Вірменія, Греція, Естонія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Китай, Мальта, Польща, РФ, Сербія, США, Україна, Угорщина, Чехія, Фінляндія, ФРН; при цьому один із фестивалів демонстрував її почергово у 10 європейських столицях). Європейська прем’єра фільму відбулася у Страсбурзі. Фільм відзначено 4 нагородами, найвагоміші з яких ― це приз за кращу жіночу роль Лесі Липчук на Реджинському міжнародному кінофестивалі в Канаді та гран-прі фестивалю «Пілігрим» в Україні (голова журі ― М. Іллєнко). Фільм зроблено в ко-продукції з Естонією, тому він представляв і цю країну (зокрема його номіновано на найпрестижнішому в Північній Європі кінофестивалі класу «А» «Темні ночі»).

Документальний фільм «Її хліб насущний», про долю 95-ти річної українки-свідка Голодомору, прем’єра якого відбулася восени 2015 року, показали на кінофестивалях у Естонії, Португалії, США та Україні. Його також запрошено для постійного показу в Національному музеї «Меморіал  жертв Голодомору». Фільм відзначено нагородами VII Всеукраїнського кінофестивалю «Молоде кіно» в номінації «Краща героїня» та ІІ Бердичівського кінофестивалю «Зоряне містечко» як кращий документальний фільм.

Сімейне жертвоприношення нової європейської війни показано в зворушливому документальному фільмі «Найближчі до Бога». Юрист із забезпеченої родини йде добровольцем на фронт й незадовго до демобілізації гине в пеклі Донецького аеропорту. Відтак за ним цей світ покидає й мама. Залишаються дідусь, внучка й… наша надія. Фільм, вже високо оцінений критиками та глядачами, розкрив ще одну мистецьку якість автора. Так, В. Бігуна у червні 2016 року відзначено за кращу операторську роботу на найбільшому за масштабами показів українському кінофестивалі ― «Відкрита ніч». Це вже не перша його нагорода в цьому важливому кінематографічному амплуа.

Так, операторську роботу режисера відзначили й нагородою за фільм «Лист Тарковському». Цей одкровенний лист метру, який продовжує надихати й надихнув і режисера до кіномистецтва, глядачі переглянули вже 12 разів. Нещодавно його відзначили й на XI Міжнародному фестивалі «Кінокімерія» у номінації «Кращий зарубіжний професійний некомерційний фільм».

Сучасні трагічні українські події окупації драматизовано В. Бігуном у стрічці «Страсті». Закохана пара, Леся і Лев, планують побратися, але візит близнюка Лева перетворює їхнє життя на трагедію, хоча й залишаючи надію на спокуту. «Страсті» показали 14 разів і номінували на кінофестивалях в Австралії, Італії, Мальті, Фінляндії та Україні. Його також показали в Парижі.

У доробку режисера є низка інших фільмів, які інколи демонструються на фестивалях і спеціальних показах («Довженко. Український Гомер кіно», «Маруся», «Між пеклом і раєм», «Місто ангела», «Санктуаріум», «Серце мами Гонгадзе» та «Я і є вона»).

Загалом зазначені фільми В’ячеслава Бігуна показали на фестивалях у 29 країнах світу, зокрема в 23 країнах Європи, а також в Австралії, Канаді, Китаї, Індії, Малайзії та США. Відзначимо, що фільми принципово не подавалися на фестивалі, які стягують вступні внески. Отож, їхній фестивальний успіх потенційно вищий.

В’ячеслав Бігун ― кіномитець і вчений-юрист, родом із Закарпаття. Народився в Тячеві, навчався й працював у провідних університетах і наукових установах (Львівський університет, Інститут держави і права НАН України, Гейдельберг, Сорбонна та ін.), юристом ― в Європейському суді з прав людини. Кандидат юридичних наук, магістр кіномистецтв (режисер ігрового кіно). Автор більше 500 публікацій й більше 10 фільмів, нагороджених на українських і зарубіжних кінофестивалях.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *