Екологи Закарпаття вважають Київ відповідальним за знищення лісів регіону (ФОТО)

З ініціативи Закарпатської обласної організації Національної спілки краєзнавців України у рамках Всеукраїнської акції «Чиста Україна» у с. Кам’яниця Ужгородського району на базі місцевого лісового господарства відбувся круглий стіл «Сучасні виклики екологічної безпеки Закарпаття та шляхи їх вирішення». У його роботі взяли участь екологи, науковці, вітчизняні та іноземні експерти, представники громадянського суспільства та засобів масової інформації.

Закарпатська область має унікальні не тільки для України, а й загалом для Європи природні умови і тому довкілля регіону вважається чи не найголовнішим його багатством. Водночас проблеми екологічного характеру залишаються дуже актуальними для Закарпаття, з кожним роком все більше загострюються та несуть суттєву загрозу для екологічної безпеки території краю.

На думку учасників круглого столу нехтування екологією краю набуло загрозливих масштабів. Звичайним явищем стали проведення господарської діяльності без екологічної експертизи, самовільна рубка лісів, є численні факти невпорядкованості місць складування твердих побутових відходів. Через неналежний контроль органів місцевого самоврядування має місце неорганізована рекреація, стихійні забудови і навіть стихійні сміттєзвалища поблизу річок, в місцях масового проживання і відпочинку людей, біля військових частин. Всупереч вимог чинного законодавства на території державних заповідників та парків здійснюється незаконне будівництво міні-готелів, закладів громадського харчування, спортивних споруд та інфраструктури до них, житлових будинків.

Учасники круглого столу вважають сучасними викликами екологічної безпеки краю: постійне зменшення лісистості території області; ігнорування необхідності захисту водоносних горизонтів; ерозію ґрунтів; збільшення площ карстових провалів; підвищення загрози нових катастрофічних повеней тощо.

Причинами такого незадовільного стану охорони навколишнього природного середовища області є неефективна робота в цьому напрямі діючої влади, відсутність належного контролю за дотриманням природоохоронного законодавства України з боку центральних та місцевих органів державної влади, безвідповідальність їх посадових осіб за екологічну безпеку території краю,  корумпованість у сфері використання природних ресурсів, зокрема лісу та землі.

Разом з тим, у місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування недостатньо ресурсів та важелів для поліпшення екологічної ситуації у краї, а загальнодержавні органи влади усунулись від вирішення нагальних екологічних проблем регіону. Тому Закарпаття залишається сам на сам зі своїми екологічними проблемами через відсутність необхідних фінансових ресурсів. Так, Кабінетом Міністрів України не було своечасно виділено достатньо коштів для проведення аварійно-відбудовних робіт на шахтах Солотвинського солорудника (Тячівський район), ліквідації наслідків затоплення гірничих виробок, гальмування утворення карстових провалів тощо, що, зокрема, призвело до утворення нових провалів у нинішньому році.

Громадськість Закарпаття завжди активно боролась за збереження природного середовища краю. І сьогодні має бути почуте слово громадкосьті. З метою забезпечення екологічної безпеки території області учасники круглого столу «Сучасні виклики екологічної безпеки Закарпаття та шляхи їх вирішення» вважають необхідним здійснення низки заходів з боку Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, місцевих органів державної влади і органів місцевого самоврядування.

Зокрема, держава має гарантувати пріоритет екології над економічною доцільністю. В процесі розпочатої у країні конституційної реформи слід здійснити переміщення центру ваги і відповідальності за розв’язання ресурсо-екологічних проблем на місцеві органи влади й органи самоврядування регіонів. Запропоновано використовувати досвід інших держав щодо розмежування повноважень з передачею відповідних коштів для вирішення екологічних завдань на рівень регіону.

На думку експертів до Земельного кодексу України та закону України про місцеве самоврядування необхідно внести зміни щодо надання права розпорядження лісовими ресурсами органам місцевого самоврядування.

Під час дискусії координатор Громадської ради Майдану Василь Печко наголосив на необхідності запровадження в Україні нової моделі держави, в рамках якої мають буди знайдені шляхи реального захисту довкілля краю.

Фахівець природоохоронної галузі Словацької Республіки Йосип Гренко розповів про ефективний досвід своєї країни в справі розмежування повноважень між загальнодержавними та регіональними органами, з передачею функцій фінансування екологічних завдань на рівень регіону.

Також під час дискусії щодо належного вирішення нагальних екологічних проблем ряд експертів, у тому числі Василь Кузьо і Василь Заяць, висловили думку про те, що такому унікальному регіону, як Закарпаття, необхідний статус спеціальної самоврядної території.

Крім того, учасники круглого столу вважають, що в регіоні врешті решт має бути забезпечено застосування природозберігаючих технологій при експлуатації лісів, зокрема, колісного та повітряного транспортування лісу, запроваджено бережливе вирубування лісів без суцільних вирубок та заборонено вивіз ділової деревини за кордон.

Запропоновано також розширити участь громадськості у вирішенні екологічних проблем.

екологи екологи2екологи3

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *