До 50-річчя ужгородського скансену діє виставка “Свято народних талантів” (ФОТО)

До 50-річчя ужгородського скансену діє виставка “Свято народних талантів” (ФОТО)

Народні художні промисли Закарпаття – вишивання, ткацтво, різьбярство, декоративний розпис, ковальство, лозоплетіння та художня обробка шкіри – завжди були невід’ємною складовою культури й увібрали в себе риси, притаманні окремим етнографічним регіонам.

Завдяки своїй самобутності вироби місцевих народних майстрів завжди користувались й користуються сталим попитом як серед місцевого населення, так і у туристів. У фондовій збірці музею зберігаються цікаві, унікальні колекції відомих закарпатських майстрів народної творчості. На виставці експонуються як ужиткові традиційні предмети так і роботи народних майстрів.

Левову частку виставки займає вишивка та ткання, як перебірне так і килимове. Серед її розмаїття виділяються роботи народних майстринь: Ірини Куцик, Ганни Лешків, Ольги Байко, Ельвіра Вешелені. Серед них: ткані рушники, вишиті скатертини, килимкові доріжки, весільні рушники. Роботи зберігають традиційну орнаментику районів краю, відзначаються оригінальністю прийомів і засобів, є художньо-довершеними творами.

Не менш вагоме місце на виставці посідає авторська збірка виробів народних майстрів-гончарів, що представляють найбільш відомий гончарний осередок Закарпаття ‒ с. Вільхівка Іршавського району. Він представлений керамічними роботами братів Галасів Михайла та Івана, його послідовником Олександром Двораком, що вирізняються своєрідним прийомом художнього оформлення. Експонуються роботи Ендре Гіді та Ендрик Ірини з Ужгородського району.

В експозицію даної виставки також вплели нотки традиційної місцевої фігурної та рельєфної, декоративної різьби Івана Палаташа «Декоративна люлька», Ласло Шипа «Богородиця», Василь Сідак «Музики», Михайло Тулайдан «Жіноча доля», Йосип Цуд «Хліб сіль».

На виставці представлені зразки народних музичних інструментів із фондової колекції музею, що були поширені на Закарпатті в минулому, а саме кінець ХІХ ‒ поч. ХХ ст., які представлені скрипками, цитрою («цитеро») та сопілками.

Крім того, експонуються вироби з металу, які були майже в кожній хаті. Це лампоші , які освітлювали оселю, підсвічники та гасич для гасіння свічок, праски різних видів, кофемолка, маслобійка, лісорубські «кігті», топірці.

Не менш цікавими є вироби з лозоплетіння та рогози, якими здавна славляться Виноградівщина та Хустщина: кошики, декоративні вази, підноси.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *