Categories Новини

Чехія є прикладом для України – ніякого компромісу з минулим, ніякої «двовекторності»

ЛемакЧехи не настільки гонорові, як деякі великі народи на сході, і за перше десятиліття реформ активно навчалися і впроваджували європейський досвід в усі сфери життя.

Доктор юридичних наук, професор УжНУ Василь Лемак вважає, що Чеська Республіка має стати прикладом успішного реформування для України.
Серед інших держав Центральної Європи Чехія визнано вважається лідером перетворень в усіх сферах, що забезпечило їй успішні результати та членство в ЄС. Для України ця держава є хорошим прикладом реформ і запорукою цьому стали декілька моментів.

По-перше, чехи розуміли пріоритет конституційної реформи, прийнявши конституцію ще до здобуття незалежності. Нова Конституція дозволила вибудувати ефективну владу, без якої неможливий жоден інший напрям реформ. В Україні перша Конституція була прийнята через п’ять років після проголошення незалежності, а зміст Основного закону створив у владній системі більше проблем, ніж їх вирішив. По-друге, чехи чітко розуміли значення оновлення політичної еліти і ще в 1991 р. (в рамках федерації) схвалили закон про люстрацію, яким усунули від політичної активності колишню номенклатуру. В Україні пішли іншим шляхом, довівши ситуацію до протилежності, обравши в 1991 р. першим президентом колишнього секретаря ЦК КПУ з ідеології.
Нарешті, по-третє, чехи не настільки гонорові, як деякі великі народи на сході, і за перше десятиліття реформ активно навчалися і впроваджували європейський досвід в усі сфери життя, наслідком цього стало їх прийняття до Європейського Союзу. Вони чітко визначили пріоритет зовнішньої політики і внутрішніх реформ – прийняття до ЄС і добилися цього. Ніякого компромісу з минулим, ніякої «двовекторності».

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *