Частина шкіл Закарпаття порушує закон про держмову – омбудсмен

Частина шкіл Закарпаття порушує закон про держмову – омбудсмен

Навчальні заклади “з угорською мовою навчання” не мають класів із навчанням держмовою, що є порушенням.

Школи Закарпатської області мають проблеми в організації навчання державною мовою. Про це йдеться у заяві сайту уповноваженого із захисту державної мови у четвер, 19 січня.

Зокрема, у більшості із 108 шкіл Берегівського району Закарпаття функціонують класи з угорською мовою навчання поряд із державною. Однак у 37 з них не створено жодного класу, в яких навчання проходило б тільки державною мовою.

Чинним законодавством не передбачено функціонування навчальних закладів із навчанням мовою національної меншини, зазначає секретаріат мовного омбудсмена.

“Закон вимагає створення окремих класів (груп) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд з державною мовою. При цьому в таких класах обсяг навчального часу, що вивчається державною мовою, повинен поступово збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі”, – наголошується у повідомленні.

Всупереч законодавству, у Берегівському районі (Косонська сільська рада) діють 4 школи, офіційні повні назви яких містять слова “з угорською мовою навчання”, зокрема, йдеться про Попівську гімназію, Рафайнівську гімназію, Шомівську гімназію, Запсонську гімназію.

Перевірка встановила, що в освітніх програмах та навчальних планах усіх шкіл району, в яких функціонують класи з навчанням угорською мовою поряд з державною, не визначено мову викладання кожного предмета.

Державний контроль також виявив, що в окремих актах Міністерства освіти і науки України, всупереч законодавству, застосовується визначення школи з угорською мовою навчання.

“Це створює підстави для порушення закладами загальної середньої освіти норм законодавства про державну мову та може спричинити процеси сегрегації учнів, які є представниками національної меншини України, від комунікації з іншими дітьми”, – сказано в повідомленні.

За результатами держконтролю складено відповідний акт із рекомендаціями усунути виявлені недоліки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *