Балога хоче знищити археологічну пам’ятку

 Невгамовний мукачівський нардеп не знає, за що б то вхопитися, щоб довести справу до кінця. От і надумав звести скульптуру Христа на горі Ловачка поблизу Мукачева. Але тут схопилися археологи, мовляв це історична пам’ятка, і не можна на ній проводити якісь роботи без розкопок. Та хіба ж це його зупинить?

Будь-які роботи на горі Ловачка біля Мукачева, яка є пам’яткою культурної спадщини національного значення, можуть призвести до знищення культурних шарів. Про це «Погляду» сказав Олександр Бандровський, археолог, директор і експерт Закарпатської філії НДЦ «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України, інформують Новини Закарпаття.

За ініціативи почесного городянина Мукачева, народого депутата Віктора Балоги на горі Ловачка, де у IX столітті до нашої ери – IV столітті знаходилося городище (опідум) кельтів, планують спорудити 7-метрову скульптуру Ісуса Христа на 10-метровому постаменті. Археологи кажуть, що національній пам’ятці може бути завдано непоправної шкоди.

«Ми із здивуванням дізналися про такі ініціативи. Першими нам надіслали листа словацькі археологи. Вони написали, що обурені тим, що у нас робиться з охороною культурних пам’яток. Я звертався до обласного управління культури, щоби вони зробили запит до Мукачівської районної держадміністрації і міської ради. Річ у тім, що будь-які роботи на пам’ятці національного значення повинні погоджуватися», – сказав Олександр Бандровський.

Археолог пояснив, що, згідно із законодавством, там спочатку слід провести розкопки. «Гора Ловачка – це пам’ятка національного значення, яка внесена до реєстру пам’яток культурної спадщини національного значення і має свій охоронний номер. Уся ця інформація є на сайті Міністерства культури. Там вказана охоронна зона, законом вона охороняється і будь-які земляні роботи, безумовно, будуть шкідливими.

Раніше на горі стояв дерев’яний хрест, а тепер там збираються спорудити 10-метровий постамент і 7-метрову бронзову скульптуру. Крім того, потрібна дорога для важкої техніки. Якщо це відбудеться, то усі культурні шари будуть зруйновані».

Нині на горі Ловачка господарюють дачники – саджають дерева, вирощують помідори. За словами археолога, навіть така діяльність є доволі шкідливою.

«Зараз ставлення до національних пам’яток таке, що ніхто нічим не переймається, робиться усе без відповідних дозволів, виділяються дачні ділянки без дозволів, ніхто не зважає на охоронні зони.

Крім того, немає механізму для захисту культурної та археологічної спадщини, оскільки Верховна Рада скасувала цілу низку законів. Пам’ятки зараз повністю беззахисні», – сказав Олександр Генріхович.

Експрес онлайн

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *