100-річчя від дня народження владики Івана Маргітича відзначили на Ужгородщині (відео)

100-річчя від дня народження владики Івана Маргітича відзначили на Ужгородщині (відео)

100-річчя від дня народження владики Івана Маргітича відзначили в Духовній семінарії в селі Минай Ужгородського району. Там відслужили поминальну літургію та провели наукову конференцію. Повідомляє “Суспільне Закарпаття”

Іван Маргітич був єпископом Мукачівської греко-католицької єпархії. Його назвали «народним владикою» через те, що підпільно служив літургії з 1955 до 1989 року, в той час, коли греко-католицька церква була під забороною. Помер чоловік у 2003-му, під час відправи в селі Пилипець на Міжгірщині.

Іван Костак – племінник владики Івана Маргітича. Чоловік жив у свого дядька з чотирьох років.

“Я, як дитина, тоді не було умов у хаті, щоб вийти вночі на вулицю, то я вмикав світло й виходив на вулицю, — розповів чоловік. — А навпроти нас, того будинку, де він жив, була школа, там день і ніч КГБісти спостерігали за ним. То я вже потім, коли був старшим, зрозумів, чого мене там тримали, аби він мав можливість вийти, коли йому треба. Навіть у ті часи підпілля, ще коли я мав чотири роки, а діти в чотири роки вже все пам’ятають, то ми постійно, чи в нього молилися, чи десь в селі. Він обслуговував (ред. служив) наше село, він обслуговував, практично, ціле Закарпаття”.

Священник Іван Костак в часи навчання у семінарії разом із владикою Маргітичем служив літургії.

“Я народився в селі Боржавське, звідки родом владика Іван, і батько навчався в підпільній семінарії 1981 року, часто в нашій хаті були ці зустрічі кандидатів до священства, котрі вчилися в підпільній семінарії, і богослужіння проводилися, часто владика був у нас вдома, тому дуже багато знаю. Потім, уже як семінарист я з ним їздив до різних парафій”, — розповів Іван Костак.

Майже 20 років досліджує життя владики Івана Маргітича Микола Зимомря і вже видав книгу — “Людина та її образ: від голови до неба”.

“Я вважав, що таку людину можна міряти тільки від голови, а не від ніг. Там вперше надруковані окремі реалії з його життя, у тому числі вперше подано текст булли, якою визначено його сан”, — сказав Микола Зимомря.

Єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії Ніл Лущак розповів: з Іваном Маргітичем познайомився, коли ще був семінаристом, в селі Іванівці.

“Саме на тому місці, де на Теодора Ромжу було зроблено атентат. Я мав з ним такі дуже прекрасні розмови, які відбувалися трішки пізніше, це був 2001 рік, коли вперше в Україну приїхав Святіший Отець, – це був візит Папи Івана Павла ІІ. Ми з ним (ред. Іваном Маргітичем) розмовляли в Обласній лікарні майже дві години. Він розповідав нам про той чудовий візит, про його розмову із Святішим Отцем”, — розповів єпископ.

За словами єпископа Ніла, пам’ятну літургію до 100-річчя від дня народження Івана Маргітича проведуть також у селі Боржавське, де народився владика.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *