Категорії Новини

Зворотня сторона прогресу

11111«В останні десятиріччя вчені все частіше замислюються над тим, що людство в буквальному сенсі слова йде до загибелі. Онкологічні та серцеві захворювання, ожиріння, гормональні порушення набувають масштаби епідемії. А тепер нові висновки: прогрес веде до того, що у людини «всихає» головний мозок! Як показують дослідження, за останню пару тисяч років людської історії він втратив в обсязі вже близько 10% та й продовжує зменшуватися! Одна з версій полягає в тому, що людський організм просто не встигає за стрімким розвитком цивілізації. Не зброя вбиває людина, а здавалося б такий необхідний прогрес».

Всі люди в тій чи іншій мірі користуються плодами прогресу: вдосконалення бойової зброї, комп’ютери, безпровідний інтернет, телебачення у трьохвимірному форматі, сенсорні телефони, побутова техніка, генмодифікована їжа і т.д. і т.п. Та чи запинався хоч хтось з нас на своєму звірячому споживчому апетиті? Чи вдоволений хоч хтось екологічним станом навколо? Чи помічали, що стали ланкою у найдовшому комерційному ланцюгу?

Бруд, калюжі, собачі випорожнення повсюди, люди, що справляють свої нужди під нашими вікнами, сміття навкруги – типова для нас усіх картина. Звичайно ж ми знаємо і вміємо набагато більше ніж наші батьки, не кажучи вже про бабусь і дідусів. Просто в нинішній знання постійно ростуть і змінюються, то що було потрібно і важливо раніше, тепер втратило свою цінність, цю нішу зайняло щось інше. Той факт, що наше суспільство швидко деградує, зараз вже ні для кого не є секретом. Але чи можна це назвати саме деградацією?

Деградація і зниження моральних цінностей таки різні речі. Розглянемо це питання з обох сторін. З одного боку, деградація, абсолютно природній процес завершення розвитку людства. Науково-технічний прогрес значно спростив життя кожної людини, що користується його плодами. Можна сказати, що деградація – це просто наслідок того, що жити стало простіше, умови життя краще і людська маса, якій залишається автоматично користуватися всім, що пропонує прогрес, тупіє! Адже для більшості саме отримання різного виду задоволень грає в житті далеко не останню роль. Люди навчаються, працюють, думають саме для того, щоб згодом не вчиться, не працювати і не думати. Можливо, деградація – природний процес. Де ми накопичуємо різноманітні відхилення. Раніше були науковці, були справжні лікарі, знахарі, а тепер ? А звідки зараз взятися геніям, і навіть не їм, а просто розумним, нормально розвиненим людям? Якість освіти різко впала і продовжує рухатися вниз. Сучасну систему спростили на стільки, що будь-яка людина, докладаючи самий менших зусиль, може отримати освіту. Але якої воно якості? І що за професіонали випускають?

Модульними контролями, скасуванням іспитів, починає здаватися, що «хтось» і «десь», навмисно прагне до руйнації суспільства певних країн і нашої в тому числі . І якщо це дійно так, то «їм» певно можна ставити тверду п*ятірку за зроблену роботу. Адже в  нашій країні, де більшість звикла жити за принципом «і так зійде», де можливо заплатити за все те, з чим немаєш бажання мати справу, все це успішо прижилося. Люди зовсім не читають, перестають мислити і навіть не відчувають у цьому потреби. Книжки замінилися  Інтернетом, але люди не помічають часто неякісну інформацію, телебаченням з не розумними фільмами, в яких грають такі ж актори, з якими працюють бездарні режисери, а всі сюжети зняті, як на один, і їх можна передбачити ще на початку фільму.І це все при тому, що можливості розвиватися є. Немає ніяких заборон, заборонених журналів, немає заборонених тем, взагалі немає нічого забороненого. Навіть при бажанні вберегти майбутнє сучасних дітей від розпущеності, це нам навряд чи під силу . Люди вибирають саме нудне життя, а з усього дозволеного – тільки саме гидке. Навіть не життя, а просто існування: працювати для того, щоб їсти, їсти, для того, щоб жити і жити для того, щоб працювати. Періодично ще відбувається так званий відпочинок – обов’язково з алкоголем (і побільше); якщо на природі – значить, потрібно обов’язково залишити після себе гори сміття, які так і будуть розкладатися сторіччями, тому що його просто нікому прибрати. Чому? Тому що нічого іншого просто не приходить в голову, тому що розумовий рівень настільки низький, що такого життя виявляється досить для щастя. А те, що воно примітивне –  зовсім непомітно. На це просто ніхто не звертає уваги, а якщо і знаходиться той, хто замислюється про це, то жене від себе ці думки, «адже всі так живуть». А у розмовах про іноземні країни, де все інакше, ми звикли захищатися словами: «Добре там, де нас немає», жалюгідно, ніби заспокоюючи самих себе!

Що можна побачити на центральній вулиці нашого міста у вечірній час? Безліч п’яних. П’яних підлітків, які у школах на вчителів лаються матом,на вулицях все більше пенсіонерів, які збирають пляшки. Міліція зараз гірша за злочинців. По новинам лише й показують, як наші правоохоронці ошукують простих людей. Тебе зіб’ють, зґвалтують, пограбують і самого ж зроблять винним. Люди стали піддослідними мишами. Життя яких нічого не варте. Перейдеш високопосадовцю дорогу – розтопчуть. Чи є в таких людей совість?! Кожного ранку можна зустріти – озлоблених людей різного віку, які кудись спізнюються і намагаються влізти в забитий автобус, при цьому штовхаючи тих, хто фізично слабкіше. І це наше суспільство?! Ми в ньому живемо?!Звідки ж усе це взялося? Напевно проблема полягає у зменшенні моральних цінностей кожної людини, а значить, і зміні моралі всієї нації. Мораль просто загубилася. Мати може викинути дитину, яка тільки народилася. Батько може вибирати, що йому важливіше гроші – або життя дітей. Діти здавалося б з благополучних сімей, на вулицях, в суспільстві ведуть себе як справжні виродки, принижуючи слабших чи нижчих фінансово, вважаючи це нормальним. Практично кожен любить випивати – і це теж не вважається чимось незвичайним. Політики крадуть гроші у народу. Ввечері на вулиці скоріше за все можливо стати  пограбованим, а може, навіть і вбитим.

У такому суспільстві просто страшно жити. Що відбувається з людьми? Мабуть, навіть тварини більш сердешні, більш віддані. Якщо дати одним владу над іншими, то вони практично стовідсотково будуть нею зловживати задля своїх особистих інтересів. А може, так відбувається тому, що все можна? Що немає нічого непростимого? Адже можна в п’яному вигляді задавити кількох людей, а потім заплатити за все це, не понести покарання і спокійно жити далі, просто забувши про це. Лякає саме те, що люди можуть з цим спокійно житии, засинати, виховувати дітей, чомусь їх вчити, ходити до церкви. Совість звичайно залишилася, та вона вже не на стільки дієва. Поки людина в душі кається, все суспільство сповзає в багно.

Люди добрі! Ми створили прогрес, а не навпаки. І якщо людина хоче, щоб прогрес приносив їй, якомога більше користі, то вона сама повинна удосконалювати себе, і з розумом і на благо використовувати його. Якщо є недоліки в чомусь, то потрібно намагатися виправити або пом’якшити іх. І починати в першу чергу треба з себе. І навіть будь-яка дрібниця спрямована на поліпшення себе або оточення-це вже добре, “кожна дрібниця важлива”. Чи не так?

Людмила Куклишин

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *