За майбутнє Закарпаття без сміття

За майбутнє Закарпаття без сміття

Про проблему зі сміттям не говорили хіба що ліниві. Від виборів до виборів питання із завидною постійністю проговорюють у владних кабінетах всіх рівнів. При цьому, зважаючи на гучні гасла та обіцянки, ні Мукачево, ні район, ні Закарпатська область і досі не мають жодного діючого бодай сміттєпереробного заводу. Це, на нашу думку, свідчить виключно про відсутність політичної волі у владних кабінетах Закарпаття.

Саме тому одним з пріоритетних напрямків роботи команди Мукачівської міськрайонної організації політичної партії «За Майбутнє» визначено вирішення проблеми зі сміттям.

Попри те, що про проблему несанкціонованих сміттєзвалищ, засміченості, їх масштабів та наслідків, які неминуче ведуть до руйнування навколишнього середовища знають усі – кількість сміття невпинно збільшується. Стихійні звалища розростаються не тільки у містах та на околицях громад, а й на тлі природи повсюдно на території нашого краю.

Якщо говорити предметно про Мукачево, то наразі ситуація зі сміттям на тутешньому звалищі є чи не найкращою в області. Втім, слід розуміти, резерву на мукачівському полігоні ТПВ залишилось усього на декілька років. Адже, на сьогодні, майже 100% всіх побутових відходів, які продукують в ОТГ, відправляють на звалище.

Очевидно, що проблема сміття потребує невідкладного вирішення. І це рішення має бути насамперед реальним, комплексним та зваженим.

Нещодавно громаду Мукачева сколихнула звістка про зведення у межах міста сміттєспалювального заводу. Під час сесії міської ради депутатський корпус підтримав рішення “Про розроблення детального плану території по вул. Крилова Івана в місті Мукачево для будівництва сміттєспалювального заводу”.

Цікаво, й те, що думку громади стосовно цього будівництва у тутешніх владних кабінетах поки, вочевидь, ігнорують.  Адже, нажаль, вичерпної інформації про,власне,  предмет будівництва до мукачівців наразі не донесено.

Втім, як показали дописи містян у місцевих спільнотах в соцмережі, виявилось, що більшість із тих, хто висловився стосовно згаданого будівництва, розуміють гостроту проблеми неналежного поводження з відходами. Водночас, мукачівці проти зведення сміттєспалювального заводу в межах міста. Також громадськість турбують і наслідки діяльності такого роду підприємства, а саме: небезпечні викиди в повітря та погіршення екологічної ситуації в цілому.

Ми, учасники команди Мукачівської міськрайонної організації політичної партії «За Майбутнє», переконані, що для прийняття таких важливих рішень необхідно враховувати насамперед думку громади та шукати рішення виключно в її інтересах.

Фактично, вже сьогодні, сміттєві полігони на Закарпатті майже вичерпали свій резерв (заповнені на 85-90 % і більше). Попри це, звалища продовжують експлуатувати,оскільки місця для нових полігонів немає. І причиною цьому не тільки відсутність «вільної землі», а й спротив людей щодо такого «сусідства».

Головно те, що досі в Україні позбутись сміття (ТПВ) було можливо трьома способами: захоронення, спалювання та утилізація. Нажаль, до тепер на Закарпатті та й в країнізагалом надавали перевагу першому. Відіграли свою роль в утворенні такої плачевної ситуації у питанні поводження з відходами й відсутність чітких стандартів, брак коштів, а також численні «дірки» в законодавстві.

Втім, вже у жовтні цього року наберуть чинності зміни до ряду законодавчих актів у зв’язку з прийняттям Закону України «Про стандартизацію», в тому числі й до ЗУ «Про відходи». Крім того, наприкінці липня поточного року, нардепи ВР нарешті прийняли в першому читанні «Проект Закону про управління відходами». Відтак, вже невдовзі країна отримає чітко визначену законодавчу базу, де прописані ієрархія управління відходами, відповідні стандарти, норми та вимоги, повноваження, права та обов’язки, як органів влади, так і громадян.

Важливо розуміти, що із набуттям чинності новим Законом, «як раніше» більше не буде. А для того, щоб забезпечити дію цього Закону знадобиться в тому числі інеабияка політична воля. Адже, саме на владу на місцях впадуть законодавчі новації та зобов’язання якнайшвидшого втілення їх у життя.

Йдеться, серед іншого, і про запобігання утворенню відходів, і підготовку до повторного використання, рециклінгу, відновлення (у тому числі відновлення з виробленням енергії) та видалення, а також виявлення та облік безхазяйних відходів.

Простими словами, щоб Закон запрацював не на папері, а в реаліях,  мають бути прийняті категоричні та принципові рішення. Зокрема, впроваджені дієві нагляд та контроль, налагоджено функціонал екологічної інспекції, введені аргументовані відповідальність за порушення, системи штрафів. Зокрема, щодо вловлювання, відновлення, знешкодження шкідливих речовин і відходів, їх ліквідації, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров’я людей. Мова про забезпечення екологічної безпеки та додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище при проектуванні, розміщенні, будівництві, та введенні в дію нових підприємств, будівництво яких – неминуче. Йдеться також про відповідні заходи і в процесі експлуатації цих об’єктів, чого наразі, по факту, не маємо.

Також, зважаючи на передбачені Законом зміни, вже сьогодні слід замислитись над питанням популяризації так званої культури поводження з відходами серед населення. Цю культуру, в наших реаліях, доведеться виплекати фактично з нуля, змінюючи звичне ставлення та поводження людей зі сміттям. Важливо, щоб кожен житель нашої громади мав чітке розуміння того, що саме він/вона може вплинути на подальшу долю тих відходів, які ними продукуються і викидаються.

Повертаючись до ситуації в Мукачівській ОТГ потрібно чітко розуміти на скільки доцільним, є будівництво саме сміттєспалювального підприємства, зважити усі плюси та мінуси, а також мати чітке уявлення того, звідки завод братиме ресурс. Адже, очевидно, що відходів однієї громади для рентабельного функціонування заводу не вистачить. (потреба до 300 тис. тонн сміття на рік, а потужність мукачівського полігону ТПВ – до 50 тис. тон). Тобто, ресурс, а саме сміття, доведеться довозити «від сусідів». Беручи до уваги ситуацію на Закарпатті в цілому такий завод може стати «спасінням» для всієї області. Проте, наразі найбільш реальним для втілення на початковому етапі дії нового Закону в нашому регіоні фахівці називають сортування сміття для подальшої переробки, а саме зведення сортувальних ліній,  сміттєпереробних заводів.

Вартість будівництва останніх становить приблизно 7-8 млн. євро, якщо ж будувати у комплексі з полігоном – це обійдеться в приблизно 25 мільйонів євро. На сьогодні жодна громада Закарпатської області власними силами таких затрат просто не потягне. Тому, задля ефективного вирішення проблеми, потрібно комунікувати з місцевими радами усіх рівнів, залучати можливості співфінансування, шукати інвесторів.

Зважаючи на досвід країн ЄС, можна впевнено сказати, що переробка відходів з використанням сучасних екологічно чистих технологій, зокрема утилізації сміття – це ефективний спосіб розв’язання проблеми, зокрема і для нашого регіону. Одна лишень ефективно налагоджена система роздільного збору сміття дозволить зменшити до 40% кількість відходів, що йдуть на сміттєзвалища.

Але, проблему потрібно вирішувати не словом, а ділом!

Саме тому, вже сьогодні серед пріоритетних напрямків роботи команди «За Майбутнє» є питання екології та, насамперед, вирішення проблеми зі сміттям. Саме тому вже сьогодні ми гуртуємо в своїй команді професіоналів, умілих управлінців, різнопланових фахівців, місцевих лідерів, які вже довели на власному досвіді вміння вирішувати найскладніші проблеми, серед яких і екологічні.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *