За кошти американських платників податків bihus проаналізував діяльність проєкту “Рідне Закарпаття”

За кошти американських платників податків bihus проаналізував діяльність проєкту “Рідне Закарпаття”

Видання bihus.info за кошти американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія» провели аналіз діяльності політичної партії “Рідне Закарпаття”.

Чи були ще якісь інші джерела фінансування даної статті автор публікації не вказує. Копали не дуже глибоко, але знайшли певні цікаві аналогії щодо зв’язку “РЗ” з партією “Європейська Солідарність”.

***

“Рідне Закарпаття” – політичне творіння одразу чотирьох народних депутатів. Партію минулоріч заснували Василь Петьовка, Валерій Лунченко, Роберт Горват та Владислав Поляк. Усі вони у Верховній Раді представляють Закарпаття, балотувалися як самовисуванці, а нині є членами депутатської групи “Довіра”. 

Політсила зі старту почала набирати обертів, як мінімум – фінансових. У 2020-му партійна каса Закарпатського обласного осередку “Рідного Закарпаття” поповнилася на трохи більше ніж 2 мільйони гривень. Більше половини з цієї суми жертвували фізичні особи, які робили це в одні й ті ж дні і на одні й ті ж суми, що вже наштовхує на думку і про штучність процесу фінансування, і про можливу наявність фінансових порушень. Цю думку підтверджує також і відсутність інформації про рекламу в соцмережах, на телеканалі та про партійний офіс.

“Від А до Я”

Закарпатський обласний осередок зареєстрували у червні 2020-го, якраз перед місцевими виборами. Політичний старт можна вважати успішним, бо, наприклад, у Закарпатській обласній раді представники “Рідного Закарпаття” отримали найбільше депутатських мандатів – цілих 12.

“Рідне Закарпаття” в Ужгороді працює на 20 квадратах на вулиці Собранецькій. Майно належить Тетяні Дуганчик і з січня по червень 2020-го (партія тоді вже працювала, осередок же ще не був офіційно зареєстрований) воно обійшлося у 12 000 гривень. Половину цією суми заплатили з донейту Алли Чернобук, яка загалом перерахувала “Рідному Закарпаттю” 14 000 гривень.

Чому це цікаво? Бо Алла Чернобук на місцевих виборах балотувалася до Ужгородської міської ради від “Європейської Солідарності” і нині представляє саме цю партію у раді.

Жінка нині каже – сталася помилка і її нібито переплутали з іншою людиною: “Мені тоді телефонували з банку, вибачалися. Я заступник керівника партійної організації нашої (“ЄС”, – ред.). Тоді чи був збій системи чи просто вони використали дані. Я тоді якраз була на морі. Я коли повернулася, вони дали мені виписку, що це були зараховані кошти від Чернобука Якова. Просто було питання в ініціалах. Він так само обслуговується в банку і уже давно працює з нашим місцевим депутатом від “Рідного Закарпаття”, він адвокат, за потреби займається питаннями партії”.

Яків Чернобук справді існує. І, шукаючи інформацію про нього, ми наштовхнулися на ще один цікавий збіг. У серпні минулого року чоловік став членом Ужгородської міської територіальної виборчої комісії і його туди делегувала знову ж таки “Європейська Солідарність”. А вже у вересні 2020-го Чернобук донатив осередку “Рідного Закарпаття”, перерахувавши загалом 30 тисяч гривень.

“Витрати Шрьодінгера”

У розділі “Майно” у своєму ж фінзвіті “Рідне Закарпаття” не згадало про ще один офіс у Мукачеві. Хоча за приміщення осередок у третьому кварталі платив ФОП Володимиру Шубцю. Останній також є директором місцевого телеканалу “М-студіо”, який, як виявилося знімав відеосюжет про відкриття партійного офісу.

Ця деталь змусила нас передивитися архів “М-студіо” і в ньому ми знайшли аж п’ять матеріалів, які стосуються “Рідного Закарпаття”. Крім інформації про відкриття офісу, журналісти робили матеріали про конференцію обласної організації і про прогнози політологів щодо майбутнього партії, давали позиціюполітсили щодо того, що місцева влада має бути професійною і відповідальною, публікували соцопитування і рейтинги “Рідного Закарпаття”. При цьому, жодної згадки про оплату ефірного часу або ж створення матеріалів про партію у партійному звіті ми не знайшли.

Прихильність же “М-студіо” до “Рідного Закарпаття” легко пояснити. Факт перший – головна редакторка ДП ТРК “Мукачево “М-студіо” Вікторія Вайсбалотувалася від “Рідного Закарпаття” до обласної ради, але не пройшла. Факт другий – серед співзасновників медіа є дружина нардепа Василя Петьовки. Втім, жоден з двох фактів не звільняє політсилу від необхідності відображати витрати на створення і поширення контенту у своєму фінзвіті.

Не звітувало “Рідне Закарпаття” і про значні витрати на рекламу у Facebook. За інформацією з “Бібліотеки реклами Facebook”, зі сторінки “Рідного Закарпаття” у соцмережі, яку створили у липні 2020-го, було прорекламовано постів на 12 237$. Що ми натомість бачимо у фінансовому звіті? Дві проплати: на 10 тисяч гривень за послуги з розміщення реклами і на 3,5 тисячі гривень за проведення рекламної кампанії. Ці суми неспівмірні з вищезгаданими витратами на рекламу в соцмережі.

Представник “Рідного Закарпаття”, вже згаданий вище Яків Чернобук ситуацію пояснив так: “Це стосується періоду проведення виборів, логічно, що створюється, збільшується штат, необхідність проведення виборчої агітації. Відкривався виборчий фонд, з нього здійснювалися витрати. Уже й рік пройшов. Я в пам’яті точно не матиму всю інформацію. Тим більше звітність робили працівники, які відповідали”.

Втім, частина сюжетів та реклами у соцмережах були розміщені ще до початку виборчої кампанії, а тому дані про них політсила мала б вказувати у щоквартальних звітах. Схоже, що це питання лишиться риторичним.

“Замість P.S.”

Під час перевірки звітів “Рідного Закарпаття” за 2020 рік у Національному агентстві з питань запобігання корупції не побачили проблем з відсутністю проплат за рекламу у соцмережі та на телеканалі. Але встановили, що Андрій Шерегій – один з донорів партії, який перерахував 266 тисяч гривень, не мав достатньої кількості коштів на такий внесок. Цю інформацію НАЗК вже передало у правоохоронні органи. Також експертам контролюючого органу не вдалося ідентифікувати спонсорів, які разом перерахували ще 178 тисяч гривень.

Логічно припустити, що для створення і повноцінного розвитку політичної сили потрібен час, а на окремі проблеми на старті можна закрити очі. Втім, кількість потенційних порушень, дивних збігів і відвертого ігнорування встановлених правил політичного фінансування у “Рідного Закарпаття” вже виглядає доволі критичною.

Мар’яна Сич

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *