На Закарпатті за участі словацьких журналістів створять “Комітету захисту свободи українських ЗМІ”

цензураЦими днями на Закарпатті за круглим столом зустрілися представники Закарпатської обласної організації НСЖУ, Ужгородської профспілки, Європейського медіа-центру, Пряшвської та Кошицької регональних організацій Словацького синдикату журналістів. Метою зібрання стала підготовка до створення «Комітету захисту українських ЗМІ».

Резолюція

П ро стан свободи засобів масової інформації в Україні

Преамбула
З огляду на те, що свобода слова, в тому числі свобода ЗМІ є однією з основоположних умов справді демократичного суспільства, громадськість України має право отримувати із засобів масової інформації повну та об’єктивну картину подій та дізнаватися всі суспільно значущі точки зору.
Тому прийняття Закону №721- V ІІ «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян є незаперечним доказом того, що українська влада відступила від основоположного принципу демократії – свободи ЗМІ. Цей Закон де-юре запроваджує цензуру ЗМІ в Україні.
Закон про кримінальну відповідальність за наклеп, в першу чергу вдарить по журналістах, які висвітлюють факти корупції української влади.
Адже на коло осіб, якого торкнеться нова стаття 151-1 Кримінального кодексу «наклеп», влада, вказує в ч.2 і ч.3, що професійна діяльність журналістів буде вважатися кваліфікуючою ознакою, тобто обставиною, що обтяжує відповідальність.
Якщо йдеться про просто наклеп – це штраф до 50 неоподатковуваних податком мінімумів або громадські роботи до 200 годин, або виправні роботи до одного року.
Але наклеп у публікаціях у в ЗМІ, мережі Інтернет – це штраф від 50 до 300 неоподатковуваних мінімумів (5100 грн.) або громадські роботи від 150 до 240 годин або виправні роботи до одного року.
Тому, якщо журналіст буде писати про корупцію, зловживання та посадові злочини, до нього буде застосовуватися ч.3 ст. 151-1 КК – «наклеп, поєднаний з обвинуваченням у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, що карається виправними роботами на строк від одного до двох років або обмеженням волі на строк до двох років.
Наприклад, за збирання інформації про осіб, наділених владними повноваженнями чи працівників правоохоронних та судових органів, цей закон дозволить їм залякувати і репресувати «незручних» журналістів.
Цим законом українських журналістів де-факто підпорядковують владним органам під загрозою кримінального переслідування.
Така державна політика запровадження цензури неминуче призведе до викривлення подання інформаційної картини дійсності засобами масової інформації на догоду тим органам та посадовим особам, яким закон дає репресивні повноваження.
Журналісти змушені будуть робити складний вибір між совістю і професійною етикою та страхом кримінального переслідування з боку влади.
Цим законом фактично ліквідуються конституційні гарантії свободи слова, передбачені статтею 34 Конституції України, та інші форми свободи слова, що не відповідає Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
Цей закон буде мати негативні наслідки не лише для діяльності українських журналістів, але для держави в цілому, тому що застосування кримінальної відповідальності за професійну діяльність журналістів ставить під сумнів сам факт наявності свободи ЗМІ в Україні.
З метою захисту прав та свободи українських ЗМІ та з метою подальшої координації нашої діяльності, її поглиблення та розширення ми, учасники зустрічі, Європейського медіа-центру, Пряшівського та Кошицькоого регіональних організацій Словацького синдикату журналістів, Закарпатської обласної організації НСЖУ, Ужгородської медіа-профспілка вирішили:

1. Заснувати міжнародний «Комітет захисту свободи українських ЗМІ», до складу якого можуть вступати журналістські організації Європейського союзу та окремі журналісти.
2. Обрати ініціативну групу створення Комітету захисту свободи українських ЗМІ і прав журналістів до якої входять: Міхал Франк, Ярослав Шуркала, Мартін Валько, Петер Закутянський, Василь Чижмар, Микола Кошута, Олександр Сушко, Людмила Орос, Василь Бедзір.
3. Ініціативній групі до 22 лютого 2014 провести необхідні підготовчі заходи із створення ” Комітету захисту свободи українських ЗМІ”.
4. Доручити ініціативній групі створення “Комітету захисту свободи українських ЗМІ” розгорнути широку роботу з організації захисту свободи українських ЗМІ і прав журналістів та координації цієї діяльності з іншим світовими та європейськими журналістським організаціями.
mediacentr.info

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *