“Крайнім” у ситуації навколо обшуків в угорських товариствах Закарпаття зроблять Василя Брензовича

“Крайнім” у ситуації навколо обшуків в угорських товариствах Закарпаття зроблять Василя Брензовича

Влада України не є заінтересованою у роздмухуванні довготривалого конфлікту з Угорщиною, про це свідчить інтерв’ю голови Закарпатської ОДА Олексія Петрова журналістці  “Укрінформу” Тетяні Когутич. “Крайнім” у ситуації правоохоронні органи  зроблять не конкретні угорські організації України, а голову “Товариства угорської культури Закарпаття” (КМКС) Василя Брензовича, якому незабаром оголосять підозру про вчинення кримінального правопорушення.

Пряма мова Петрова: “Зараз за результатами обшуків проводяться експертизи. Я проводив нараду із правоохоронцями – вони впевнені, що буде підозра.

На уточнення, чи йдеться про Брензовича, Петров відповів “Так. За результатами його діяльності”.

Малоймовірно, що така позиція задовольнить урядові кола Угорщини, здати свого, який би кримінал не накопали на Брензовича українські органи, значить підірвати довіру до дій уряду Віктора Орбана спрямовану на об’єднання угорців, що живуть за межами Угорщини. Жорстка риторика нашого сусіда по відношенню до України не тільки не зміниться, а й посилиться. У цій ситуації лідер закарпатських угорців Василь Брензович матиме всі шанси потрапити до пантеону національних героїв Угорщини.

Чекатимемо закінчення формування коаліції  у Закарпатській обласній раді та заспокоєння політичної ситуації на Закарпатті після обрання керівництва облради.

У понеділок 30 листопада Служба безпеки України одночасно почала низку обшуків на Закарпатті.

Найдовше обшукували будинок Брензовича – щонайменше 12 годин, з 9 ранку до 21 вечора.

У КМКС заявляють, що санкцію на обшук дав Запорізький суд ще на початку минулого тижня.

Нижче подаємо частину інтерв’ю Олексія Петрова, що стосувалася ситуації навколо обшуків в угорських товариствах.

“ОФІЦІЙНО ЗАМОВНИКІВ СКАНДАЛУ НЕ НАЗИВАТИМУ”

– Почнімо розмову з угорської кризи, адже вона сильно усіх зачепила не тільки на Закарпатті, а й у країні, і навіть поза нею. Скажіть, будь ласка, коли у зв’язку із обшуками в понеділок у офісі Василя Брензовича і в нього вдома всі “стрілки” перевели на вас, чому ваша заява про непричетність прозвучала аж через добу? Чому не одразу?

– Ну, насамперед я представник Президента на Закарпатті і представник пропрезидентської фракції в облраді. Відтак, мої дії та офіційна риторика узгоджуються із центральним штабом в Києві, і я вважаю це за доцільне. Тому, звичайно, вийшов певний люфт. Але це ще раз підтверджує, що для мене були неочікуваними питання, пов’язані із проведенням оперативно-слідчих заходів на території Закарпатської області відносно громадянина України Василя Брензовича. Я не був уведений у курс цих справ. Можливо, саме через це і вийшов люфт у часі.

– Тобто обшуки у Брензовича для вас були несподіванкою?

– Для мене — так. Але, як ви і сказали, всі “стрілки” згодом були переведені саме на мене. Я проаналізував, звідки ці стріли летять, і можна чітко визначити одну певну точку. Першими озвучили звинувачення на мою адресу в цих подіях сайт Мукачево.нет (закарпатський сайт, пов’язаний із Віктором Балогою — ред.) та наближені телеграм-канали.

Якщо брати мою життєву практику, за якою я звик реагувати, — то, звичайно, у разі моєї причетності у мене б уже була підготовлена відповідь. Одразу. А так мені знадобилася доба, аби розібратися у ситуації.

— Скажіть, чи можете ви офіційно назвати замовників або людей, які зацікавлені в тому, щоб розкрутити зараз оцю ситуацію в області на підставі угорського питання? Ми бачили різні вкиди: вони почалися в неділю з публікації провокаційного ролика з погрозами начебто від “Правого сектора”, потім були обшуки, потім гімн в Сюрте — це ж явно не “соупаденіє”, як кажуть на Закарпатті.

– Офіційно — ні, без диктофона — можу й назвати. Але і без слів про конкретного замовника чи виконавця цих ідей я можу заявити, що це — підготовлена акція. Ми вже це проходили у 2018 році: борди зі звинуваченням у сепаратизмі лідерів угорської громади краю, підпал офісу Товариства угорської культури Закарпаття в Ужгороді… Сьогодні повторюється те ж саме. Навіть почерк однаковий. І я впевнений, що хтось спекулює, хтось навмисне ініціює ці процеси, пов’язані в тому числі із заявою представника нібито “Правого сектора”… До речі, ДУК відмежувався від цієї заяви, вони не зігують, якщо ви знаєте, і це дуже не схоже на рівень ДУК. І ви почули заяву міністра МВС Арсена Авакова, що він гарантує охорону здоров’я і життя усіх громадян України незалежно від етнічної приналежності. По-друге, він дав команду поліції, щоб вони активно зайнялися пошуком людей, які спровокували або скоординували появу цих роликів.

 

“ОБЛАСНА ПРОКУРАТУРА ГОТУЄ ПІДОЗРУ БРЕНЗОВИЧУ”

 

– Чи будете ви сприяти тому, щоби ці персоналії були названі? Один із ваших попередників в ОДА, Геннадій Москаль, на такі випадки реагував досить чітко: він одразу називав замовників.

 

– Звичайно, сприяти буду, але імен не називатиму. Вважаю, що як юрист я не маю права назвати замовників до того, як це зробить слідство. Це може завадити і слідчим діям в тому числі. Втім, можу заявити, що зараз за результатами обшуків проводяться експертизи. Я проводив нараду із правоохоронцями — вони впевнені, що буде підозра.

– Маєте на увазі підозру Василю Брензовичу?

– Так.

– За результатами діяльності Фонду “Егана Еде”?

– За результатами діяльності громадянина України Брензовича. У нас же не фонд, не партію до відповідальності притягають, а фізичну особу. Я на цьому наголошував одразу після скандалу: якщо ви спричинили такий резонанс, то ви маєте відповідати за свої дії.

– Ви свого часу говорили, що на Закарпатті немає угорського питання – є люди, які на цьому спекулюють. Чи повторите це зараз? Чи після того, як вас втягнули в скандал із цим угорським питанням, передумали?

– Ну, власне, ситуація, яка зараз утворилася, мою тезу підтвердила. Джерело цих проблем на Закарпатті, які екстраполюють на угорців, — зовсім не угорці. Тому угорського питання нема, є люди, які на цьому спекулюють.

“БРЕНЗОВИЧ — ЦЕ ВАЖКОВАГОВИК НА ЗАКАРПАТТІ”

– Питання про пана Брензовича. Оскільки в закидах звучало, що обшуки у нього були спровоковані відмовою йти на співпрацю зі “Слугою народу” в облраді, скажіть, чи були у вас розмови з ним напередодні обшуків?

– Так. Напередодні ми спілкувалися, після обшуків — ні.

– Якщо так, то про що йшлося і чи були ці розмови напруженими?

– Ми спілкувалися з Брензовичем у складі інших політичних груп щодо можливості створення більшості або підтримки тих чи інших кандидатур на посаду голови облради. Це була спокійна розмова. Насправді офіційно ані партія КМКС, ані Василь Іванович (Брензович — ред.) не звинувачують мене — зауважте! Від них не було жодних заяв, що це якимось чином пов’язано з головою ОДА або з моєю безпосередньою участю в процесі. Всі інші доводи, домисли, концепти — вони формують ті “стріли”, але впевнений, що замовник у них один.

– Наскільки ви – як чинний голова ОДА і, можливо, голова майбутньої облради – оцінюєте політичну фігуру Брензовича? Наскільки він має вплив на політику в Закарпатті?

– Знаєте, у мене з Василем Івановичем була розмова з приводу того, що я хотів би, аби він прийняв участь у формуванні коаліції в облраді і партія КМСК представила свою людину в президії — давайте без конкретних посад. Незважаючи на те, чи буде він залучений до голосування — мається на увазі, за представника провладної партії Президента на голову облради, — я йому сказав, що вирішувати в сесійній залі Закарпатської облради питання угорців без закарпатських угорців буде політичним моветоном. Будете ви в коаліції чи ні, сказав я, вважаю, що в президії представник угорців має бути.

Тому, якщо окремо взяти особистість Брензовича — я не готовий надавати якісь оцінки: у нього є свій типаж, дуже по-різному до нього ставляться, навіть в структурі партії КМКС. Але як керівник фракції — звичайно, це важковаговик.

 

 


НОВИНИ ПАРТНЕРІВ


НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.