Закарпатський експерт вважає, що діяльність міліції мусить стати предметом цивільного контролю.

Закарпатський експерт вважає, що діяльність міліції мусить стати предметом цивільного контролю.
ЛемакДоктор юридичних наук, професор УжНУ Василь Лемак риторично запитує: “Де законопроекти про реформу міліції? Міліція потребує реформ, а не чергової кампанії”.
Міліція, яка після Врадіївки опинилася в центрі суспільної уваги, напевно, все таки не найгірший сегмент державної машини. В міру доступності ресурсів і в рамках пострадянських уявлень більшість її співробітників протистоїть злочинності. Правдою є і те, що як інституція вона потребує негайного реформування в різних напрямах, особливо щодо деполітизації та внутрішньої організації роботи.
Якби це не було для нас звично, але в європейських державах міністри внутрішніх справ безпосередньо не управляють поліцейськими підрозділами. Бо міністр (цивільна особа чи кадровий офіцер) – це завжди політик і безпосереднє підпорядкування йому поліцейських політизує провідну правоохоронну інституцію. З іншого боку, діяльність міліції мусить стати предметом цивільного контролю. Останній здійснюється не лише громадськими радами, громадськими організаціями чи омбудсменом. В основі цивільного контролю – жорсткий парламентський контроль, контроль сильного парламенту. Якщо в країні парламент слабкий настільки, що і Уряд виявляється за межами його контролю, то маємо практично неконтрольовану правоохоронну сферу.
Іще одне – критерії оцінювання ефективності поліцейських. Не відсотки кримінальних проваджень за секторами суспільства і навіть не відсоток розкритих злочинів, а ступінь довіри з боку населення має стати головним критерієм їх роботи.
Разом із тим, попри критику (часом справедливу) діяльності міліції, не бачимо запропонованих законопроектів щодо її системної реформи ні з боку урядових політичних сил, ні з боку опозиції. Місяць після подій у Врадіївці минає без зусиль у цьому напрямі, якщо не брати до уваги законопроект щодо «виборності» начальників міліції, внесений Соболєвим С.В.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *