Закарпатські нардепи об’єднались заради боротьби зі сміттям

сміттяНародні депутати України від Закарпаття Іван Бушко, Іштван Гайдош та Валерій Лунченко зареєстрували законопроект «Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо звільнення від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва при будівництві полігонів твердих побутових відходів (сміттєзвалищ) та об’єктів поводження з відходами)».

 

У сучасному світі проблема сміття з кожним роком набуває все більшої гостроти. Із збільшенням чисельності населення зростає і кількість продуктів його життєдіяльності. Тому проблема утилізації сміття і грамотного поводження з ним буде однією з найактуальніших у політиці переважної кількості країн.

 

Так, в Україні нині на порядку денному – проблема несанкціонованого розміщення полігонів твердих побутових відходів (сміттєзвалищ). За офіційними даними на території нашої країни існує 45 тисяч смiттєзвалищ i полiгонiв. У половини звалищ термiн експлуатацiї давно закiнчився і вони перевантажені. Майже 90% з них сьогодні не вiдповiдають нормам екологiчної безпеки. У зв’язку з цим дедалі частіше з’являються випадки розміщення «нелегальних» сміттєзвалищ, оскільки існуючі офіційні не здатні вмістити в себе ту кількість відходів, яка щоденно продукується населенням, підприємствами, установами та організаціями.

 

Зрозуміло, що місце розташування таких об’єктів має неабияке значення, адже ж будь-які відходи забруднюють атмосферне повітря, ґрунтові води, створюючи при цьому серйозну загрозу населенню, яке проживає в зоні їх впливу. Саме тому, як зауважують автори законопроекту, до вибору місця розташування полігонів твердих побутових відходів (сміттєзвалищ) необхідно підходити ретельно, оцінюючи ймовірні ризики їх впливу на довкілля.

 

Одним із чинників, що призводить до збільшення кількості несанкціонованих сміттєзвалищ є намагання обійти норму законодавства. Суть її наступна: задля отримання дозволу на розміщення полігонів ТПВ на певній земельній ділянці необхідно здійснити відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Згідно з чинним законодавством, за таких умов підлягають відшкодуванню втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, що виникають в результаті вилучення такої земельної ділянки для потреб, не пов’язаних із сільськогосподарським та лісогосподарським виробництвом.

 

На жаль, місцеві бюджети не здатні витримувати ще й такі фінансові навантаження, констатують народні обранці, оскільки, для розміщення полігонів ТПВ вилученню підлягають земельні ділянки значних розмірів, що тягне за собою необхідність використання значних коштів для відшкодування. Тому влада на місцях найчастіше «закриває очі» на випадки утворення несанкціонованих сміттєзвалищ.

 

У світовій практиці сьогодні майже не використовується традиційний спосіб збирання сміття та розміщення сміття на сміттєзвалищах. Тепер цивілізований світ будує так звані об’єкти поводження з відходами (сміттєпереробні підприємства).

 

– Враховуючи необхідність при цьому залучення інвестицій, вважаємо за доцільне звільнити від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва також і фізичних та юридичних осіб, які здійснюватимуть будівництво таких об’єктів, – зазначають у пояснювальній записці до законопроекту народні депутати.

 

Проект Закону пропонує розширити перелік об’єктів, при будівництві яких громадяни та юридичні особи звільняються від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Для цього потрібно внести зміни до ст. 208 Земельного кодексу України, відповідно до яких «звільняються від відшкодування зазначених вище втрат громадяни та юридичні особи у випадку будівництва ними полігонів твердих побутових відходів (сміттєзвалищ) та об’єктів поводження з відходами».

 

Народні обранці переконані, що прийняття законопроекту надасть можливість зменшити кількість випадків розміщення несанкціонованих полігонів твердих побутових відходів (сміттєзвалищ) та як наслідок – попередити можливий їх негативний вплив на здоров’я населення та загальну екологічну ситуацію в Україні.

 

– Сьогодні ми пожинаємо плоди пережитків минувшини, замість того, аби йти у ногу з часом. Ми забруднюємо наш край, що несе за собою екологічні колапси та катастрофи, замість того, щоб зберегти природу навколо та здоров’я людей, – коментує законопроект народний депутат Іван Бушко. – Скільки за останні кілька років було випадків загорання сміття? Скільки несанкціонованих сміттєзвалищ щороку з’являється за межами наших сіл? Скільки сміття несуть наші ріки у сусідні держави? Поки не сталося непоравної біди, ми повинні зреагувати на випередження. Щоб побороти «нашестя» сміття на наших землях, ми намагаємося створити всі умови для залучення інвестицій, щоб будувати сучасні сміттєпереробні підприємства, які не тільки сприятимуть зменшенню кількості відходів, а й можуть давати енергію населеним пунктам, розташованим поруч. Першою ластівкою, маю надію, вже у найближчі кілька років стане такий завод у с. Яноші Берегівського району.

 

Інформує прес-служба народного депутата України Івана Бушка

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *