Вшановуємо славні імена Бойківщини

Вшановуємо славні імена Бойківщини

Під величаві звуки трембіт в рамках програми П’ятих Всесвітніх бойківських фестин Всеукраїнське об’єднання «Письменники Бойківщини» в концертному залі музичної школи м. Турки 1 серпня 2012 року провело літературний фольклорно-етнографічний конкурс «Бойківський світ» імені о. Михайла Зубрицького. Окрім членів об’єднання на цьому цікавому заході були присутні і численні гості фестин з різних областей України та зарубіжжя, серед яких активну участь прийняла Ніна Гринаш з Великобританії. Цей конкурс заснований у 2007 році Всеукраїнським об’єднанням «Письменники Бойківщини» на вшанування пам’яті о. Михайла Зубрицького (1856 -1919) – талановитого українського вченого, історика, краєзнавця, етнографа, фольклориста, громадського та церковного діяча Бойківщини, дійсного члена Наукового товариства імені Т.Шевченка, уродженця с. Кіндратів Турківського району на Львівщині. Його численні наукові праці (понад 325) – яскраве свідчення безмежної любові до рідного краю, своєрідна унікальна енциклопедія з життя і побуту бойків. Конкурс «Бойківський світ» імені о. Михайла Зубрицького створений з метою активізації інтелектуального, творчого потенціалу Бойківщини, заохочення до процесу відродження, збереження та примноження духовної культури Бойківського краю, виокремлює та поціновує авторів кращих творів письменників, фольклористів, етнографів, митців. Про звитяжну творчо-наукову працю на теренах Бойківщини о. Михайла Зубрицького наголосили Любов Рудавська-Вовк та фольклорист, етнограф, краєзнавець з м. Турки Петро Зборовський.

Серед 12 лауреатів конкурсу – шановані талановиті письменники: Йосип Фиштик, головний редактор Дрогобицького радіо «Франкова земля», заслужений діяч мистецтв України, за книгу «Собор щоденної благодаті» – у номінації «Радіопубліцистика. Громадсько-культурний діяч Бойківщини»; Микола Зимомря, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедрою германських мов та перекладознавства Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка, академік Академії наук Вищої школи України – у номінації «Наука Бойківщини»; Марія Прокопець з м. Добромиля, дослідниця родини о. Михайла Зубрицького з книгою «Світло душі родини Левицьких» – у номінації «Літопис Бойківщини. Події і люди». Серед лауреатів також Стефанія Пахольчук зі Старосамбірщини за книгу «Боришківці мої», Андрій Грущак з м. Борислава за книгу «Історія Волощі» у номінаціях «Етнографія» та «Історія рідного бойківського села». Цікавою знахідкою видалася книга Івана Сенька з м. Ужгорода «Притчі українського народу», що здобула лауреатство у номінації «Фольклористика». Згідно книги «Пошуки та знахідки Василя Пагирі», цей автор, також з сонячного Закарпаття, м. Мукачево, старійшина літературного корпусу письменників Бойківщини, визнаний лауреатом конкурсу в номінації «Краєзнавство».

За редагування та упорядкування трьох книг «Антології Бойківського краю» (2007, 2009, 2012 рр.) звання лауреата отримала Любов Рудавська-Вовк, голова Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини». У номінації «Мистецтво» лауреатом визнаний Мирон Юсипович, член об’єднання «Письменники Бойківщини», диригент Львівського національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької, як автор ідеї, сценарію, мистецький керівник творчого проекту «Гармонія сфер» – ілюстрація на сцені класичної музики живописними полотнами художника Євгена Лисика та його учнів із фантастичною грою світла. Режисери Львівської державної телерадіокомпанії Нестор Калинюк та Олександр Мельник здобули лауреатство за документальний фільм «Лаврівські палімпсести» та науково-пізнавальний фільм «Дримба». Мирослава Кот з м. Дрогобича, заслужена майстер народної творчості України, талановита вишивальниця, також оголошена лауреатом конкурсу у номінації «Мистецтво. Народна творчість. Вишивка».

За вагомий внесок у відродження та примноження культурних цінностей Бойківського краю дипломами та грамотами нагороджений цілий ряд письменників та митців – фіналістів конкурсу: Йосип Созанський, Ярослав Тирик (м. Турка, Львівська область), Зиновія Служинська (м. Львів), Ірина Гармасій, Віра Баганич (м. Ужгород, Закарпатська область), Микола Сенейко, Михайло Яремків, Богдан Торба, Дарія Тисовська (м. Самбір, Львівська область), Анна Лимич, Богдан Яремко (м. Рівне), Лариса Недін (м. Київ), Микола Степаник, Любомир Кушлик, Іван Яводчак – трембітарі, етномузиканти, популяризатори бойківського фольклору (м. Львів) та ін.. Голова журі конкурсу «Бойківський світ» імені о. Михайла Зубрицького Ольга Вачинич та її заступник Ольга Надулична, які в урочистій обстановці провели церемонію нагородження, відзначили високий рівень представлених на конкурс творчих робіт і побажали нових вагомих успіхів усім митцям в майбутньому.

Святковий колорит конкурсу надали майстерні виступи жіночого фольклорного ансамблю «Карпатські молодиці» зі с. Страшевичі Старосамбірського району під художнім керівництвом поетеси Стефанії Пахольчук, дримбарі (вони ж і трембітарі) Микола Степаник, Іван Яводчак, Любомир Кушлик зі Львова – великі ентузіасти-музиканти, а також порадували всіх присутніх проникливий, дотепний бойківський гумор у виконанні поета Володимира Бухонка з Львівщини та сучасні пісні на слова письменників Бойківщини у виконанні Йосифа Сушинського з м. Самбора. Члени об’єднання «Письменники Бойківщини» прочитали свої нові поезії. Гість з далекого м. Іркутська (Росія) Роман Ванівський, уродженець Старого Самбора, щирий прихильник і захисник рідної української мови, фахівець циркового мистецтва, поділився своїми враженнями про конкурс, відзначивши його високий рівень, та представив зі сцени деякі свої коронні циркові номери ілюзій. В затишному залі, де відбувався конкурс, милували очі і сприяли позитивним емоціям численні картини з карпатськими пейзажами художника Романа Савчака з с.Розлуч Турківського району.

Другий конкурс «Бойківський світ» імені о. Михайла Зубрицького успішно відбувся, роз’їхалися в різні кінці світу його учасники та гості… Та віриться, що і надалі огріває всіх той непроминальний спалах сонячних променад, що єднає нас з вічною красою людської душі і таланту.

Любов Рудавська-Вовк,

голова Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *