В Закарпатті знову наявна протизміїна сироватка (ВІДЕО)

В Закарпатті знову наявна протизміїна сироватка (ВІДЕО)

Днями ЗМІ поширили інформацію щодо проблем із наявністю протизміїної сироватки у медичних закладах області. Директор Закарпатського центру екстреної медичної допомоги Томаш Білинець прокоментував ситуацію, яка склалася на сьогодні:

«Щороку у медичних закладів області з приводу укусів змій надається допомога від 10 до 25 нашим краянам. За останні три роки не проводилось централізованих закупок на державному рівні по протизміїній сироватці. В 2016 році через Міністерство охорони здоров’я України область отримала 1 дозу цього препарату. Зауважу, що залишки минулих років та цю одну дозу  вже використано. Однак, ми намагаємось винайти можливості мінімізувати наслідки, до яких можуть призвести тимчасові перебої з поставкою вакцин і тому минулого року ми знайшли фірму, яка має дозвіл на реалізацію вакцини і закупили для області 8 доз. Насьогодні в області вакцина є. І вже з початку року ця ситуація на контролі, вирішується питання додаткової закупки вакцин. І вже найближчим часом цей резерв буде поповнено».

Довідково:

З отруйних змій в Україні розповсюджені лише гадюки. Загалом їх налічується 5 видів: Гадюка звичайна, Гадюка степова, Гадюка Нікольського, Гадюка Ренарда та Гадюка носата, які дуже нерівномірно розповсюджені на території України. Повсюдно в Україні трапляється лише Гадюка звичайна. Вона заселяє території від альпійських лук Карпат на висотах понад 1800-2000 м. над рівнем моря, до рівнин Причорномор’я і боліт Полісся.
В Україні є 8 неотруйних “змій”: — водяний та звичайний вужі, мідянка, леопардовий, чотирисмугий, лісовий і жовточеревий полози та безнога ящірка веретільниця.
Будь-яку змію треба вважати потенційно ядовитою.
Поведінка змій (гадюк)
Гадюка за найменшої нагоди намагається утекти або, зачаївшись, перечекати присутність людини. Лише у випадку безпосередньої навмисної провокації зі сторони людини, або якщо людина випадково наступила на цю істоту, вона застосовує останній рубіж оборони – смертоносну отруту.
Змії нападають без попередження. Гадюки, погрожуючи кидком, згортаються «тарілочкою», зигзагами вигинають передню частина тіла, сильно сичать.
Заходи безпеки при зустрічі із зміями (гадюками)
Пам’ятайте, що гадюки ніколи не атакують першими. Якщо ви несподівано помітили змію, завмріть, дайте можливість їй піти, не намагайтесь взяти їх у руки, пнути ногою чи фотографувати з невеликої відстані, не провокуйте і не панікуйте, навіть якщо вони малі розміром і зовні мляві. Уникайте різких рухів, котрі лякають змію. Якщо змія прийняла позу загрози, відступить повільно, мирно розійдіться з нею.
Отруйні навіть змії, що щойно вилупились з яйця. Слід дотримуватися обережності в поводженні з мертвими зміями, в деяких із них отрута зберігає свої властивості довгий час. Випадковий укол отруйним зубом може призвести до отруєння.
Особливо уважним треба бути у занедбаних кар’єрах, серед кам’яних руїн, у розвалених будинках. Змії іноді селяться у місцях залишених людиною. Перед подорожжю треба вивчити особливості забарвлення змій, їхні відмінні риси і вміти розпізнавати отруйних і неотруйних.
Не намагайтеся ловити змій чи загравати із ними, навіть якщо вони малі розміром і зовні мляві. Отруйні змії навіть ті, що тільки вилупившиеся з яйця. Випадковий укол отруйим зубом може призвести до отруєння.

ПЕРША ДОПОМОГА
Якщо вас таки вкусила гадюка — не панікуйте. Пам’ятайте, людський організм здатен перебороти дію отрути змій, що живуть в Україні — це триватиме кілька днів і супроводжуватиметься гарячкою та пропасницею. Постраждалому потрібно пити багато рідини, можна гарячий чай, тоді отрута швидше буде виводитися через нирки. На рану варто покласти лід або щось холодне, що зменшить больові відчуття.
Укус гадюки спричиняє такі симптоми: наявність однієї чи двох маленьких точок проколу на шкірі; поява сильного болю. У місці потрапляння отрути спочатку відчувається сверблячка, через 10—15 хвилин починає розвиватися набряк, який досягає свого максимуму через 10—12 годин із моменту укусу. Можуть з’явитися головний біль, нудота, блювання, порушення зору, гарячка, сонливість, холодний піт, слабкість, утруднене дихання, злегка болять лімфатичні вузли. У людей із послабленим імунітетом чи алергією це може призвести до анафілактичного шоку й смерті.

Потрібно негайно приступити до видалення отрути з рани. Ні в якому разі не можна відтерміновувати цю процедуру – інакше токсин пошириться по всьому організму.

Відсмоктування отрути проводять за допомогою медичної банки, якщо такої немає – використовують звичайну склянку. Для цього у порожнину скляного посуду уводять запалений фітіль, швидку обводять ним порожнину судини і негайно прикріплюють до ранки. Якщо процедура виконана правильно, тканина тіла втягується у порожнину банки.

Отруту можна висмоктувати і ротом, але якщо немає патологічних змін у порожнині рота (карієс зубів, тріщини язика та губ, їх пошкодження тощо). При цьому постійно спльовують відсмоктану рідину і промивають рот водою.

Припалювання ранки сірником, додаткові розрізи, вирізування ураженої ділянки шкіри – явища неприпустимі. Оскільки за таких втручань токсин швидко поширюється і виникає загроза потрапляння в ранку хвороботворних бактерій.

Обмити місце укусу перекисом водню чи слабким розчином марганцівки (йоду). Але тільки не алкоголем! Він лише прискорить всмоктування отрути. Якщо є можливість, увести антиалергійний препарат. Лягти — чим менше рухаєшся, тим повільніше поширюється отрута. По можливості багато пити. Викликати «швидку допомогу» чи звернутися в медпункт. Найголовніше — швидко доправити постраждалого до медичної установи для надання кваліфікованої лікарської допомоги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.