
• Розкопки традиційно проводяться біля с. Мала Копаня?
– Так. Біля с. Мала Копаня знаходиться знакова пам’ятка – городище площею 2,5-5 гектарів, що стало вмістилищем багатьох археологічних знахідок, адже це культурний, економічний, політичний центр даків. Даки – фракійське плем’я, яке населяло ті землі близько І-го століття до н.е. На городищі вже виявлено безліч слідів їхньої присутності.
- Результати розкопок зазвичай однакові чи «улов» буває особливо вдалим?
- Подейкують, вам вдалося віднайти старовинний королівський герб.
– Так, але його ми викопали під час окремої експедиції, а не практики. Така честь справедливо належить Ігорю Анатолійовичу Прохненку, який вів розкопки біля Королівського замку вже не перший рік. Спочатку була знайдена піч, яка отоплювала замок, і різноманітні предмети. Один із них – герб барона Перені, на якому зображена голова з крильцями. Родина Перені володіла цим замком чотири століття, починаючи з другої половини ХІІІ ст.
- Як ви визначаєте, до якої саме історичної епохи належить знайдена річ?
- Як щодо дозвілля студентів під час практики?
– Під час археологічної практики проводяться екскурсії. Це зазвичай Виноградівський, Королівський замки, інколи Хустський. Цього року перша група відвідала вже всі три замки. Звісно, керівники практики чудово ознайомлені з історією архітектурних велетнів, тож потреби у найманні екскурсоводів нема жодної. Крім того, наші юні історики й без того непогано орієнтуються в подібних питаннях.
- Яка атмосфера панує між студентами під час практики?
– О, це особлива атмосфера. Звичайно, робоча, але часто й романтична. Справа в тому, що під час практики студенти стають куди ближчими одне одному. Уявіть собі лише наметове містечко, де «домівки» студентів стоять щільними рядами і оточують велике вогнище. Довкола нього і проводяться вечори. Просто неба хтось обов’язково бере до рук гітару, разом співають улюблені пісні, сучасні і народні, розповідають одне одному різноманітні містичні історії. Я чув декілька з них. Кажуть, що вночі можна побачити певні історичні постаті.

- У замках?
– Ні. Тобто, у замках – це ясне діло. На городищі. Я вже згадував про фракійське плем’я даків. Можливо, вони просто населяли ті місця, можливо, билися і гинули в результаті воєн, адже на городищі знайдені сліди руйнації. Це ще треба довести, але, на нашу думку, це поселення було зруйноване на початку ІІ-го століття н.е. римськими легіонами імператора Трояна.
- Під час практики колись траплялися казуси?
– Жодних нещасних випадків, якщо ви про це. Наші археологи хоч і молоді ще, але до справи ставляться серйозно, та й ми з них теж очей не зводимо. Події у нас, слава Богу, лише приємні, як-от новина про чергову цікаву археологічну знахідку.
студентка відділення журналістики