На Закарпатті серйозно занепокоєні перспективою вимирання кажанів

На Закарпатті серйозно занепокоєні перспективою вимирання кажанів

 

Глобальний розвиток людської цивілізації змушує нас звернути увагу на вивчення та збереження біологічного різноманіття нашої планети. Одними із видів тварин, що знаходяться під загрозою є кажани. Вони є одними з ключових елементів екосистем, що безпосередньо відповідають за боротьбу із шкідниками сільського і лісового господарства. Вимирання навіть одного виду кажанів призведе до величезних екологічних втрат та значного дисбалансу екосистеми. Тож унікальні істоти, єдині серед ссавців, які здатні літати, потребують захисту. 

“Ситуація стала вкрай гострою, коли на початку пандемії коронавірусу саме кажанів несправедливо обвинуватили у його виникненні. Ставлення до них у людей різко змінилося з нейтрального до негативного”, – каже керівник Інституту еколого-релігійних студій (ІЕРС) Олександр Бокотей (м.Ужгород).

Тож на початку березня 2020 року, в рамках проекту BAT4MAN https://www.bat4man.org.ua/  команда ІЕРС почала активну роботу по підвищенню екологічної обізнаності місцевого населення з питання збереження кажанів в прикордонних районах Угорщини, Словаччини, Румунії та України.

“В підтримці кажанів повинні бути вкрай зацікавлені винороби та фермери Закарпаття, – вважає Олександр Бокотей. – Ці дрібні ссавці поїдають комах, зокрема виноградних метеликів у кількості, що становить майже третину їхньої ваги (тобто до 3000 комах на одного ссавця щоночі). Це важливо, адже виноградний метелик відкладає свої яйця в плоди, сприяючи утворенню гнилі. У разі спалаху їхньої чисельності  виноградарі змушені використовувати інсектициди. Тож чому б не спонукати кажанів оселятися поруч із виноградними лозами?”.

У ІЕРС наводять досвід Франції, де виноградарі всіляко сприяють розширенню місць зимівлі та всебічному захисту кажанів, оскільки критично залежать від них.

Щоб привернути увагу громадськості до захисту кажанів шляхом спільного впровадження методів охорони тварин та підвищення обізнаності про них, в рамках проекту «Підвищення екологічної обізнаності в місцевих громадах шляхом спільного збереження кажанів у природних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України» діє цілий ряд заходів. Виставка «Повітряні акробати ночі» експонується в ряді навчальних, релігійних і відомчих інституцій області. Також активістами проекту очищено горища 9-ти храмів та вже проведено 11 воркшопів по виготовленню ящиків для кажанів (в яких зможуть комфортно заселятися рукокрилі); для діток підготовлена унікальна екологічна казка “Кажанчики”.

Наразі в Українських Карпатах водяться 23 види кажанів. Усі вони віднесені до Червоної книги України і міжнародних охоронних списків. І не випадково. Ці істоти дедалі частіше стають вразливішими перед викликами сучасної цивілізації.

 

Інформаційна служба Інституту еколого-релігійних студій 

(Для більш детальної інформації про проект завітайте на сайт) https://www.bat4man.org.ua/

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *