Громадськість Мукачева виступає проти кулуарного присвоєння звань “Почесний громадянин міста”

Громадськість Мукачева виступає проти кулуарного присвоєння звань “Почесний громадянин міста”

Мукачево-ратушаПро це йдеться у матеріалі опублікованому у спільноті Народна Рада Мукачева.

Знаний науковець краю, професор УжНУ Володимир Міца, якось зауважив, що: «Досягнення нічого не варті, якщо ти нікому не допоміг». Саме такого роду критерій може бути визначальним при нагородженні званням «Почесний громадянин міста Мукачева»…
Як і будь яке місто в Україні, Мукачево має інститут почесних громадян. Критерії приналежності до такого інституту визначено Положенням про звання «Почесний громадянин міста Мукачева» у новій редакції (Рішення міської ради №198 від 28 квітня 2016 р.), з яким можна ознайомитись на офіційному сайті Мукачівської міської ради. Також було створено Експертну раду, на термін повноважень міської ради 7-го скликання, з метою попереднього розгляду кандидатур на присвоєння звання.
З Положення зрозуміло, що Звання «Почесний громадянин міста Мукачева» встановлюється з метою вшанування та відзнаки особистостей, які зробили вагомий внесок у розвиток міста Мукачева, піднесення його статусу та в знак великої поваги і визнання їх професійної та громадської діяльності.
Церемонія вручення відзнак Почесного громадянина міста Мукачева відбувається щорічно, як правило, під час святкування Дня Святого Мартина. Особам, які удостоєні звання «Почесний громадянин міста Мукачева» надається щомісячна грошова винагорода у сумі, яка визначається щорічно відповідним рішенням сесії Мукачівської міської ради.
Наразі, допомогу отримують 21 Почесний громадянин Мукачева. Депутати Мукачівської міськради роздали звання «Почесний громадянин Мукачева» й загиблим бійцям-учасникам АТО. Так, містяни мають за честь, що Почесними громадянами міста – визнано, легендарних: Василя Турянчика, Йозефа Бецу, письменників Юрія Мейгеша, Василя Пагирі, загиблого у зоні АТО Павлюка Олександра, не говорячи про історично помітні постаті 18-20 сторіч.
Однак, почесних громадян міста над Латорицею, завжди визначали представники влади, чомусь – найкомпетентніші серед городян. Натомість, громадськість міста, вочевидь – жодного разу не залучали до обговорення кандидатур до такого звання. Й що цікаво, пільги для таких громадян, також – ніде не афішують зайвий раз. Однак чи відповідає такий підхід останнім вимогам українського суспільства?
Чому громада міста не обізнана із критеріями за якими обирають кандидатів, хто саме їх висуває, які громадські організації, трудові колективи, конкретні здобутки, на особистому прикладі у культурний, гуманітарний та економічний розвиток міста, який світлий слід для майбутнього покоління залишать кандидати –висуванці по собі? Доволі багато запитань з цього приводу постає перед владою міста?
Далі. «Батьки» міста таким підходом до справи, зазвичай показують швидше – не виважений підхід до інституту почесного громадянства, а своє, пардон – підлабузництво до вищестоящої влади. Чому, наприклад, у почесних громадян міста не враховано критеріїв й гідних заслуг перед містом у насправді достойних громадян-мукачівців, які прославляли своє рідне місто в різні часи і мали певні досягнення у різних галузях?
Оскільки присвоєння звання відбувається кулуарно, фактично – за домовленістю впливових осіб/груп від влади, тобто – чиновників місцевого рівня, окремі з новоспечених почесних громадян, логічно – потрапляли під критику громадськості.
Скажімо, й досі багатьох земляків цікавить, за які заслуги отримали звання Почесного громадянина Мукачева ті чи інші особи? Яким чином, наприклад, таке звання, отримали: колишній президент України – В.Ющенко, політик, Надзвичайний та Повноважний Посол – Р.Безсмертний., регіонал та колишній Міністр оборони України – О.Кузьмук, колишній Голова Закарпатської обласної Ради – І.Іванчо та ряд інших?
Гадаю, що кандидатами на звання Почесний громадянин Мукачева – мають право бути городяни, за видатні заслуги перед громадою міста, а також – за визначну: благодійницьку, гуманістичну та громадську діяльність, у нашому новітньому «демократичному» суспільстві.
Тому, у багатьох мукачівців виникає запитання: за які «подвиги» висувають кандидатури, серед яких директор Мукачівського психоневрологічного інтернату Василь Маркулін та пенсіонер Дмитро Щербан – на звання Почесного громадянина міста?
Останній, як відомо – багато років очолював Управління освіти у місті ще з радянських часів, а також – Профспілку освітян міста та району. Окрім того не можна замовчувати й той факт, що дочка Д.Щербана, Тетяна – є ректором Мукачівського державного університету (МДУ) та депутатом міської ради 7-го скликання, а також – очолює профільну депутатську комісію з питань освіти у міській раді й входить до складу Експертної ради з… попереднього розгляду кандидатур на присвоєння звання «Почесний громадянин міста Мукачева»!
Невже, знову очевидний «договорняк» по відношенню до певного кола осіб, тобто: хтось-комусь чи перед кимось – має певні зобов’язання?
В Мукачеві, крім вже відомого клану Балог, ми є свідками «народження» нової «сім’ї», де перша «ластівка» – ректор МДУ Т. Щербан, яка разом зі своєю мамою – вчителькою педагогічного коледжу та МДУ, Ганною Щербан та вже згадуваним батьком Д.Щербаном, що мають «надвеликі освітянські здобутки» й, можливо – «заслуговують» всією родинкою увійти ще й до лона… почесних громадян Мукачева. Може у цьому випадку це виглядатиме, як фінансова допомога «нужденним освітянам».
Щодо Василя Маркуліна то тут ще сумніше. Нещодавно у ЗМІ вийшла резонансна публікація під заголовком: «Прокуратура відкрила кримінальну справу за фактом експлуатації дітей в Мукачівському інтернаті», де директором є вищевказаний пан, як один із кандидатів на звання… Почесного громадянина міста. Ба, більше. Сам В.Маркулін – входить до складу Експертної ради з попереднього розгляду кандидатур на присвоєння звання «Почесний громадянин міста Мукачева». Й найцікавіше те, що «новоексплуататор» інтернатовських діток є…головою Ради старійшин міста!
Виходячи з вищенаведеного, вважаю за вкрай важливим – дуже помірковано і ґрунтовно висувати кандидатури на ці звання, щоб унеможливити різного роду інсинуації та плітки, а також – уникати напруги у суспільстві щодо несправедливості та упередженості у цих питаннях. Все таємне колись стає явним, публічним, а інформація має бути доступною кожному мешканцю Мукачева, від імені яких і відбуваються присвоєння цих почесних звань.
Ну й головне: громада міста має мати свою власну думку, має право висловлювати та обговорювати певних кандидатів, особливо на звання Почесного громадянина міста. В противному випадку це порушення прав і свобод громадян України.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

2 відповіді до “Громадськість Мукачева виступає проти кулуарного присвоєння звань “Почесний громадянин міста””

  1. все завлили, розвалили медицину, освіту. позашкілля. кінотеатр продають(памятку істориичну), корупціонерів хабарников освітян маркуліна і щербана старого обирають як мумій на звання почсених. самоє смішно, що маркулін і дочка Щербана, депутатка рижа ректорка щербан таня самі і видвинули себе і своїх на почесних. поколотилися зовсім!
    Колись почесний громадянин Мукачева, художник Золтан мічка на момент його висування на це звання вийшов добросовістно із Експерної ради по присвоєнню почесних званій, це говорить про його інтелігентність. а сим маразматикам ще одної регалії бракує перед відходом у вічність….

  2. А що зробив Щербан Дмитро старий? та тото що і більшість вчителів пенсіонерів, які відданно пропрацювали на державу, вчили дітей, виховували, а старий Щербан сидів чиновником, протирав гаті, керував освітою міста і збирав хабарі за посади вчителів, вихователів тощо, от і вся різниця, а ще те що його дівка ректорка Мду Щербан Таня є членом експертної ради, головов освітянської комісії і не ганьбилася просувати свого няня, який на копійку нич не зробив корисного у Мукачеві, лиш хіба хосен мав із неї, бо ні один випускник без його добра та взятки на роботу у місті влаштуватися не міг. А ще його жона, босорканя анна вікентіойвна перша шахрайка, взяточниця страшна є у педучилищі і муду! от так сімейка файтованих хабарниікв інтриганів робить собі почесні звання, ціна яким як кіло крумплів на зеленому базарі у Мукачеві.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *