Закарпатський експерт оцінив ризики подальшого напруження відносин між Україною та Словаччиною

Павло Федака оцінив ризики подальшого напруження відносин між Україною та Словаччиною, викликане зупинкою з початку наступного року транзиту російського газу та погрозами словацького премʼєра зупинити поставки електроенергії до України.

Нова сходинка в ескалації зі Словаччиною.
Як я нещодавно прогнозував, словацький премʼєр Роберт Фіцо висловив контраргумент щодо припинення транспортування російського газу Україною до Словаччини. Він погрожує зупинити поставки електроенергії до України.
Чи може Україна посилити конфронтацію?
Може.
Треба зупинити поставки російських нафтопродуктів через Україну угорській компанії MOL, яка є власником словацького оператора Slovnaft. Останній отримує виторг у сумі 6 млрд доларів на рік.
Правда, у цьому, випадку здійметься надзвичайний лемент не лише в Братиславі, але й у Будапешті.
Що може у такому випадку зробити Роберт Фіцо у відповідь?
Важливо зазначити, що Фіцо в жодній із останніх заяв не поставив під сумнів підтримку євроінтеграції України.
Його позиція зафіксована під час зустрічей з українським премʼєром Денисом Шмигалем така: Словаччина не підтримає Україну на шляху до НАТО, але підтримує без всяких умов при вступі до ЄС.
У цьому полягає ключова відмінність між Словаччиною і Угорщиною, котра ставить Україні безліч вимог при вступі до Європейського Союзу.
Не виключено, що у випадку зростання напруженості Фіцо може змінити свою думку і вести себе подібно до Орбана.
Такий сценарій не бажаний для Києва, тому треба шукати шляхи для вирівнювання ситуації.
В ОП та МЗС мають зрозуміти, що Фіцо не Олаф Шольц якого український посол міг собі дозволити критикувати у явно не дипломатичній манері.
Несподіваний візит словацького премʼєра до москви і зустріч з диктатором путіним є тому підтвердженням.
Тому потрібно вибудовувати словацький кейс так само ретельно, як і угорський. Необхідно налагоджувати неформальні звʼязки з президентом Словаччини Петером Пеллегріні, котрий відповідальний за зовнішню політику і якого Роберт Фіцо поставив у досить незручне становище.
Телеграм Павло Федака – https://t.me/P_Fedaka/718
Український президент Володимир Зеленський відреагував на погрози словацького прем’єра Роберта Фіцо припинити постачання електроенергії до України через відмову продовжувати транзит російського газу після 2024 року.

Він наголосив, що потреба України в імпорті електроенергії виникла лише через окупацію Росією Запорізької АЕС та цілеспрямоване знищення РФ української енергетичної інфраструктури.

“Схоже, Путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт проти України коштом інтересів народу Словаччини. Тільки це можуть означати погрози Фіцо перекрити Україні надзвичайне постачання електрики взимку в умовах російських ударів”, – зазначив український президент.

Звертаючись до Фіцо, він нагадав, що “підтримка злочинної російської агресії є абсолютно аморальною”.

“По-друге, недалекоглядна політика Фіцо вже залишила народ Словаччини без компенсації за втрату російського транзиту газу, а також може залишити народ Словаччини ще без щонайменше 200 мільйонів доларів щорічно, які Україна сплачує за імпортовану електрику”, – додав Зеленський.

За його словами, частка Словаччини в імпорті електрики в Україну близько становить 19% і наразі уряд України працює з сусідніми країнами в ЄС, щоб зберегти необхідний обсяг постачання електрики.

“Словаччина є частиною єдиного європейського енергоринку, і Фіцо повинен поважати загальноєвропейські правила. Будь-які свавільні рішення в Братиславі чи накази з Москви для Фіцо щодо електрики не призведуть до зупинки імпорту електрики в Україну, але точно можуть призвести до розриву чинної влади Словаччини з європейською спільнотою”, – резюмував Зеленський.

Напередодні Фіцо розкритикував українську владу за відмову продовжувати транзит російського газу після 2024 року та пообіцяв розглянути заходи у відповідь.

Серед таких заходів словацький прем’єр назвав, зокрема можливість припинити постачання електроенергії до України.

Як відомо, Словаччина неодноразово намагалась досягти продовження угоди між Україною та Росією про транзит російського газу, термін дії якої завершується у 2024 році.

Володимир Зеленський заявив, що Україна не розглядає поновлення угоди з “Газпромом” про транзит, а також дав зрозуміти, що Київ не погодиться прокачувати російський газ під виглядом азербайджанського.

На цьому тлі Роберт Фіцо здійснив скандальний візит до Росії, де зустрівся з очільником держави-агресора Владіміром Путіним.

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *