Закарпатські лемки не підтримують політичне русинство

лемки

Лемки не хочуть брати участь у політичних іграх, що шкодять українству. Це підтвердила найбільша лемківська організація світу, яка  чітко окреслила політичні орієнтири своєї діяльності.

Заява

Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань

у відповідь на інформацію, що з’явилася у ЗМІ у зв’язку з проведенням Світових конгресів Русинів в Україні та Румунії

22.07.2013

Нещодавно в Румунії (Сигет-Мармароський, 10-12.05.2013) та на Закарпатті (Ужгород-Свалява, 13-14.07.2013), відбулися два Світові конгреси русинів. З огляду на різноманітні неоднозначні коментарі в пресі та інтернеті, у яких згадується СФУЛО, вважаємо за свій обов’язок зробити офіційну заяву та відповісти на певні закиди в сторону організації:

 1. Наголошуємо, що СФУЛО не має ЖОДНОГО відношення до організації та проведення даних конгресів.
 1. Основою позиції СФУЛО є те, що з давніх часів і до ХІХ ст. включно усе автохтонне населення етнічних земель України носило самоназву русини, позначаючи приналежність до українського етносу. Отже, коріння усіх русинів – в Україні.
 1. СФУЛО притримується науково обґрунтованої позиції, що лемки – це є крайня західна історико-етнографічна група українців, а Лемківщина – це крайні західні українські землі, які волею історичних обставин опинилися також в рамках території сусідніх держав. Тому, спроби т.зв. «русинських» рухів спекулювати на грі слів та ототожнень русин/руснак/лемко можна сприймати лишень як провокацію та фальсифікацію історичних даних.
 1. СФУЛО не підтримує, не визнає і засуджує усі прояви політичного «русинства» та спроби певних організацій спекулювати на цьому питанні, провокуючи конфлікти, та створюючи передумови для сепаратистських настроїв, що в свою чергу загрожує територіальній цілісності УСІХ країн, на території яких діють організації такого типу.
 1. Поруч із Всеукраїнським Товариством Лемківщина, Об’єднанням лемків (Польща), Об’єднанням лемків Канади та Організацією Оборони Лемківщини (США) членами СФУЛО є Союз русинів-українців Словацької республіки, Союз русинів-українців Сербії та Союз русинів і українців Хорватії, що ще раз підтверджує єдність нашого коріння, історії, традиції, культури. Тому, спроби виділення штучного політичного феномену «русинства» зачіпає інтереси української спільноти, та всіх тих, хто визнає своє українське коріння.
 1. В ЗМІ прозвучала інформація, що голова СФУЛО Софія Федина, яку відносять до української діаспори, фінансує русинські конгреси і сприяє зміні ідентифікації «русинів». Перш за все, такі висловлювання свідчать про повну необізнаність з діяльністю СФУЛО та життям світової лемківської спільноти, та носять явно провокативний характер. По-друге, головним завданням СФУЛО є захист, популяризація та розвиток самобутньої культури лемків, збереження їх ідентичності, підтримання звичаїв та традицій, побуту, культури й мистецтва, сприяння етнічному відродженню Лемківщини на етнічних теренах та захист спільних інтересів членів організації, і цим займається як організація в цілому, так і безпосередньо голова СФУЛО Софія Федина.
 1. Окремо вважаємо за необхідне зреагувати на висловлювання, що у світі «є десятки-сотні брехливих фестивалів «лемки-українців один народ».  Заяви такого типу зневажають усю лемківську-українську спільноту по цілому світі, яка не зважаючи на депортації, переслідування, ув’язнення в концтаборах, відірваність від рідної землі, плекає і розвиває свою культуру і звичай. Водночас такі висловлювання демонструють загальну тенденцію руху «політичного русинства» – сіяти розбрат, реалізовуючи інтереси «третьої сторони»
 1. Перманентні спроби «русинських» організацій в Україні домогтися визнання групи «політичних русинів» окремим народом в Україні на державному рівні є безпідставними з наукової точки зору, а водночас створюють загрози для подальшого розвитку Української держави, і, на нашу думку, потребують прискіпливої уваги Служби безпеки України.
 1. Підсумовуючи вищесказане, наголошуємо, що СФУЛО притримується об’єднавчої позиції щодо усіх лемківських-українських-русинських організацій, як членів СФУЛО, так і тих, хто зацікавлений у спільній роботі на благо усієї нашої спільноти.

  Світова Федерація Українських Лемківських Об’єднань

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *