Закарпатська вода – найдорожча в Україні

Закарпатська вода – найдорожча в Україні

водаВ Україні почали масово підвищувати тарифи на воду. За тиждень в частині населених пунктів семи регіонів (у Київській, Сумській, Черкаській, Дніпропетровській, Полтавській, Харківській областях і Криму) ціни підскочили в середньому на 30%, – повідомляє газета «Сегодня».

Найбільше – у Харківській області: на 45% – з 6 грн. / куб. м до 10,9 грн. / куб. м. А в одному з сіл вода коштує аж 16, 75 грн. за куб. Зараз за дорученням міністра регіонального розвитку Геннадія Темника чиновники обласних адміністрацій (де підвищили тарифи) мають створити робочі групи, які перевірять законність подорожчання води. До кінця тижня свої звіти губернатори повинні подати до Мінрегіону.

В чому ж причина підвищення тарифів? Наразі в Україні немає загального тарифу на воду. У кожному регіоні ціна своя, і залежить це від багатьох факторів: наближеності населеного пункту до річки, наявності підземних вод, кількості споживачів, тощо. При цьому для міст, де проживає менше 40 тис. осіб, місцева влада сама має право встановлювати тарифи (для інших міст ціну визначає Нацкомісія з регулювання у сфері комунальних послуг).

У тарифі також закладена ціна транспортування води. Є такі села і міста, куди воду качають за кілька сотень кілометрів.

Позначається на ціні і кількість споживачів: чим їх менше, тим більше тариф на воду. Ще одна проблема – борги населення за воду. Все це змушує місцеві влади підвищувати тарифи.

Деякі підвищення тарифів на воду обґрунтовані, інші – далеко не завжди. Газета наводить випадок, коли в одному з регіонів у комунальному підприємстві хотіли підвищити тарифи – мовляв, грошей їм не вистачає. Як виявилося, там працювало 12 чиновників і тільки два слюсаря. Звичайно, грошей їм вистачати не буде!

У ТОП-5 міст України, де тарифи на воду найбільші, чомусь потрапило і закарпатське Берегово – з тарифом 7 грн. 65 коп. Насправді нині діючі тарифи на послуги з централізованого водопостачання для потреб населення діють тут з березня 2012 року і складають 6 грн. 02 коп. Окрім цього існують послуги з централізованого водовідведення – 3 грн. 16 коп. Тобто загалом за кубометр води населення має сплачувати 9 грн. 18 коп. Бюджетні установи – 9 грн. 59 коп., всі інші (наприклад, підприємці) – 12 грн. 52 коп.

Отже, дані газети «Сегодня» не відповідають дійсності. Ціна питної води у Берегові набагато дорожча, але не найдорожча у області. Попереду – Свалява, Виноградів, Рахів, В.Березний,  Рахів, Тячів та Хуст.

За словами керівника ТзОВ «Водоканал-Карпатвіз» Йосипа Галайди тариф на воду формується не «з повітря»: «Ми подаємо наші розрахунки, витрати, а Національна  комісія, що здійснює державне  регулювання у сфері комунальних послуг, затверджує тарифи. При цьому перевіряють кожну складову».

«Ми змушені піднімати тарифи: це загальнодержавна тенденція, – каже він. А загалом «Водоканал-Карпатвіз» – збиткове підприємство. І вода  у Берегові не є надто дорогою. До того ж, маємо великі втрати води. Так, наші тарифи часто порівнюють із київськими – де близько двох гривень за кубометр. Однак не слід забувати, що там мільйони споживачів, відповідно, менше видатків на обслуговування».

Як повідомляють у ТзОВ «Водоканал Карпатвіз», діючий тариф сформований на підставі кількох складових. Серед них основним складовим елементом тарифу є електроенергія. Для того, щоб подати споживачу 1 куб. м води Товариство витрачає електроенергії вартістю понад 1,00 грн. Ця величина пояснюється кількома факторами: по-перше, вода видобувається з артезіанських свердловин глибиною 100 м потужними насосами, по-друге,водопостачання є цілодобовим, що вимагає постійної роботи цих насосів. (Нині вночі водопостачання у Берегові відсутнє. – Мукачево.net)

З початку створення ТзОВ«Водоканал Карпатвіз» майже все застаріле обладнання було замінене на більш сучасне, проведено оновлення низки виробничих споруд, що і привело до зростання такої складової тарифу як амортизація (близько гривні). Далі йде – оплата праці, нарахування на заробітну плату. Також функціонує абонентний відділ та адміністрація. Плюс витрати як на матеріали (для знезалізнення та знезараження води), та проведення ремонтів на водопровідній мережі та водопровідних інженерних об’єктах. На все ще нараховується 6,6% рентабельності та 20% ПДВ.

Підприємство почало працювати  Берегові з 21 листопада 2007 р.  – саме  тоді було засновано спільне підприємство міськради та угорського ЗАТ “Ніршегвіз” – ТзОВ “Водоканал Карпатвіз”. Воно забезпечує питною водою близько 14 тисяч осіб, а також займається відведенням та очищенням відпрацьованих вод, каналізаційних стоків, а також відповідає за належну експлуатацію мережі. Наразі  вода надходить із двох насосних станцій: на північно-західній околиці міста (Буча) та поблизу села Геча, що за кілометра від міста.
Гечанський водозабір, звідки питна вода поступає у  Берегово, – один із найбільших, що розвіданий в області ще у 1950-60 роках. Це практично артезіанська вода, яка видобувається з глибини 100-120 метрів. Але є велика проблема у певних закарпатських міст – у Мукачеві у воді присутній надлишок заліза, а у Берегові – марганцю.

На жаль, станцію деманганації у Берегові у радянський час так і не добудували. Змушені використовувати і хлорування, хоча хлор – речовина надзвичайна шкідлива для людського організму. Крім того, ця хімічна сполука шкодить і чавунним трубам, які давно вичерпали свій ресурс. Тому у Берегові відмовляються від сталевих і чавунних труб, а встановлюють лише пластикові – їх легко промивати, вони мають 50-річну гарантію.

Найбільша проблема – мережа каналізаційно-зливних стоків. Є місця, де відпрацьовані води до колекторної станції долають майже 10 км. Близько 60 % каналізаційної міської мережі довжиною у 28 км. замулені.

Чи планують найближчим часом підвищувати тарифи на воду у Берегові та інших закарпатських міста? Це питання поки що не розглядалося. Однак, не виключено, що найближчим часом його знову підніматимуть.

Варто також зауважити, що тарифи у певних містах затверджено Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, в інших – встановлюються місцевими органами виконавчої влади. Зокрема, Нацкомісія нині встановлює тарифи на водопостачання та водовідведення у Берегові та Ужгороді. У всіх інших – питання до депутатів місцевих рад.

ДІЮЧІ ТАРИФИ НА ВОДУ ПО ЗАКАРПАТТЮ

Встановлені тарифи для населення на житлово-комунальні послуги станом на 1 квітня 2013 року у розрізі міст та районних центрів області (водопостачання та водовідведення)

м. Свалява 4,79 грн./м.куб. + 5,45 грн./м.куб. = 10, 24 грн.

м. Виноградів 4,31 грн./м.куб. + 5,59 грн./м.куб. = 9,90 грн.

смт Воловець 4,81 грн./м.куб. + 5,05 грн/м. куб. = 9,86 грн.

смт В.Березний 5,99 грн./м.куб. + 3,72 грн./м.куб. = 9,71 грн.

м. Рахів 4,74 грн/м. куб. + 4,66 грн./м.куб. = 9,40 грн.

м. Тячів 6,58 грн./м. куб. + 2,77 грн./м. куб. = 9,35 грн.

м. Хуст 5,35 грн./м.куб. + 3,84 грн./м.куб. = 9, 19 грн.

м. Берегово 6,02 грн./м.куб. + 3,16 грн./м.куб. = 9, 18 грн.

м. Перечин 3,08 грн/м. куб. + дотація 1,14 грн/м. куб. + 3,52 грн/м. куб. = 7,74 грн.

м. Іршава 3,80 грн./м.куб. + 3,92 грн./м.куб. =7,72 грн.

м. Мукачево 4,95 грн./м.куб. + 2,48 грн./м.куб. = 7, 43 грн.

м. Ужгород 4,20 грн./м.куб. + 2,58 грн./м.куб. = 6, 78 грн.

смт Міжгір’я 4,98 грн/м. куб. + 1,77 грн/м. куб. = 6,75 грн.

м. Чоп 1,78 грн./м.куб. + 3,44 грн./м.куб. = 5, 22 грн.
Іван Романчук

Мукачево.net


НОВИНИ ПАРТНЕРІВ


РЕКЛАМА

1 Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.