Закарпатець сам здався СБУ

наркот«Увага! Управління СБУ в Закарпатській області розшукує громадянина України за вчинення злочину…», – рясніють такими оголошеннями сторінки газет. Будьте певними: осіб, які переховуються від слідства, таки знаходять. Однак буває, що розшукувані самі – добровільно приходять в обласне Управління СБУ. Мовляв, шукали – зустрічайте.
Слідчі обласного Управління СБУ стверджують: такі випадки не дивина. Розказують історію, що трапилася майже під самісінькій 2014 рік. Громадянин України Іван, який з 2007 року постійно проживає в Іспанії, підробляє там на будівництві, планував приїхати додому – провідати матір. Перед поїздкою надумав купити гашиш і вже в Україні вжити його. Придбав наркотик у першій ліпшій підворітні, але знав, що перевезти його через держкордон України – злочин. Отож, вирішив Іван скористатися послугами міжнародного перевізника – приховав гашиш у банці з-під варення та передав посилку водієві. Шофер нічого про вміст пакунку не знав. А відправник сподівався, що наркотики  не знайдуть.
Подзвонив Іван своєму однокласникові, повідомив, що буде нагода побачитися у Львові, та попросив шкільного товариша зустріти посилку з Іспанії й передати йому вже при особистій зустрічі. Валерій, однокласник, одразу погодився, про вміст посилки запитати забув.
Спочатку Іван нічого не підозрював. Жив як і раніше в Іспанії зі своєю жінкою та малолітніми дітьми, готувався їхати в Україну до своєї матері. Якось зателефонував його однокласник і сказав, що посилку не отримав, бо там знайшли наркотики.
А потім в Барселоні у двері Іванової орендованої квартири постукали місцеві правоохоронці.  Пояснили, що його розшукує УСБУ в Закарпатській області за контрабанду наркотику. Що робити? Із другом посварився, мати у Львові – одна, тікати – нікуди, переховуватися  – марно.
Івана почали мучити докори сумління. Тож чоловік купив квиток, приїхав автобусом в Україну і того ж дня прийшов у слідчий відділ Закарпатського Управління СБУ.
Звісно, за будь-який злочин Феміда по голові не погладить. Закон є закон – маєш відповісти за скоєне. Проте є різниця:  прийти самому, співпрацювати зі слідством, щиро розкаятися у вчиненому, можливо, отримати менш суворе покарання або ж деякий час переховуватися,  ходити поміж своїх фотографій на вокзалах, аеропортах, заспокоювати родичів і знайомих, перехоплювати підозрілі погляди сусідів, відвідувачів магазину…
Випадки, коли особи, яких розшукують, самі приходять до слідчих – непоодинокі. Кілька років тому стосовно місцевого мешканця Петра слідчі Закарпатського Управління СБУ порушили кримінальну справу за ч.2 ст.332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України) Кримінального кодексу України. Аби уникнути відповідальності, організатор переправлення нелегалів через кордон подався навтьоки.  Переховувався у Херсоні. Якось повертався до тимчасового помешкання маршруткою. Помітив, що водій підозріло дивиться на нього. Шофер дістав газету, мовляв, дивись – тебе розшукує СБУ в Закарпатській області. Перше, що уявив Петро, як його затримують правоохоронці, защібають на руках наручники. Дізнавшись про це, його діти були б шоковані. Як він це їм пояснить? Тож просто взяв валізу і прибув до нашого Управління, – пригадують слідчі. – Відтоді Петро ходив сюди як на роботу… Нині разом із сім’єю  проживає в одному з населених пунктів області, очікує рішення суду.
Пригадують і давню історію заробітчанки Марії, яка збирала урожай цитрусів  у «дона» на Сицилії. Буковинка не потрапила би у поле зору співробітників СБУ, якби не надіслала звідти зятеві у Чернівецьку область… вогнепальну зброю. У немолодої заробітчанки удома на утриманні залишилися малі онуки, безробітні донька із зятем, старенька мати та майже сторічна бабуся. Переховуватися безхитрісна жінка навіть не думала, проте дуже переживала, що зганьбила себе.  До слідчих Управління прийшла сама – зізналася, що револьвер знайшла в одному з ящиків з-під мандарин та вирішила присвоїти знахідку.   Марія постала перед судом і дістала умовне покарання.  Згідно з рішенням суду вогнепальна зброя конфіскована.
А Іван із Барселони 2014 рік зустрів разом із матір’ю. Оскільки він раніше несудимий, має на утриманні малолітніх дітей, активно сприяв розкриттю злочину, свою вину визнав повністю,  обставин, які б обтяжували покарання підсудному, не були виявлені, тож суд призначив обвинуваченому умовне покарання.  Згодом Іван зможе повернутися до своєї дружини та дітей в Іспанію.

Шукала історії Людмила Мазур
(імена фігурантів кримінальних справ змінені з етичних міркувань)

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *