Відомий закарпатець відзначив полудень віку

Ясінський14 вересня нинішнього року виповнюється 50 років від дня народження відомого українського громадського, культурного і політичного діяча, педагога, просвітянина Євгена Ясінського.

Народився Євген 14 вересня 1963 р. у селі Оноківці Ужгородського району в сім’ї музикантів – викладачів музики. У 1970-1978 роках навчався в Ужгородській ЗОШ №1 ім. Т. Шевченка та Ужгородській дитячій музичній школі №1 ім. П. Чайковського по класу фортепіано, а з 1978 по 1982 рр. – в Ужгородському державному музичному училищі ім. Дезидерія Задора. По закінченні училища поступив у Львівську державну консерваторію ім. Миколи Лисенка, яку, у зв’язку із військовою службою у прикордонних військах в 1983-1985 рр., закінчив у 1989 р., здобувши спеціальність – викладач по класу фортепіано, концертмейстер, соліст камерного ансамблю.

З 1989 по 2005 рр., понад 16 років, Євген Михайлович пов’язав своє життя, творчу і організаторську діяльність з Ужгородською дитячою школою мистецтв, зробивши за цей час не тільки вагомий внесок у розвиток цього навчального закладу, але й музичного та культурного життя Ужгорода й області в цілому. Це був яскравий і плідний період його біографії. У 1989-1994 рр. працює викладачем, заступником директора з навчальної роботи школи, а з 1994, після обрання його колективом, до 2005р. – директором школи. Разом з своїми вихованцями Є. Ясінський неодноразово репрезентував школу на міських, обласних, всеукраїнських і міжнародних конкурсах, фестивалях, виставках та інших мистецьких форумах, а дитячий зразковий фольклорний ансамбль «Дзвіночки Карпат» Ужгородської дитячої школи мистецтв, зорганізований за його ініціативою, під керівництвом заслуженого працівника культури України Михайла Керецмана і викладачки школи Тетяни Ясінської (дружини Євгена) зі знаменитою, неповторною маленькою солісткою Марією-Мікою Ясінською (донькою Євгена Михайловича) став невід’ємною частиною і окрасою чисельних культурних заходів, в тому числі просвітянських вечорів різноманітної тематики, своєрідною візитною карткою не тільки школи, а й усього нашого краю. Про авторитет Євгена Ясінського як фахівця і талановитого організатора музичного життя Закарпаття свідчить і факт обрання його головою обласної ради директорів шкіл естетичного виховання та членом всеукраїнської ради директорів цих мистецьких закладів (2002-2005 рр.)

Євген Михайлович був засновником і очолив раду громадської благодійної організації – Фонду «Мистецтво», через який йому вдалося реалізувати ряд авторитетних проектів, підтриманих й окремими міжнародними інституціями.

Ячінський2

Не можна не згадати і його роль у заснуванні і діяльності хору крайової «Просвіти».

Задум створити свій просвітянський хор виник у провідників «Просвіти» відразу після відродження товариства, але втілити його вдалося лише у кінці 1999 р. Ініціативу голови крайового товариства «Просвіта» підтримав директор Ужгородської дитячої школи мистецтв Євген Ясінський, на той час уже й голова Ужгородської міської «Просвіти». Він запропонував здібного керівника і хорового диригента, викладачку школи Маріанну Янчар, і із кінця листопада 1999 р. почалися репетиції хору. Змішаний чотириголосий хор з акапельним співом засновувався на громадських засадах. Основу його складали любителі, які двічі на тиждень з ентузіазмом збиралися в актовому залі школи мистецтв на репетиції, а директор школи, незважаючи на проблему приміщень та інше, забезпечував усі умови для нормальної роботи хору. З самого початку співав у хорі і він, Євген Михайлович, до сьогоднішнього дня він є учасником, старостою і духовним наставником хору.

У 2005 році активність і здібності Є. Ясінського, здавалося, були помічені: його призначають начальником управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації. Молодий і обізнаний керівник взявся за реформування сфери культури, почав вичищати авгієві конюшні, мав свою власну думку і своє бачення щодо шляхів розвитку важливої ділянки суспільного життя. Однак, творчий підхід, свіжі думки й ініціативи Євгена Михайловича не сподобалися керманичам області, які в час Помаранчевої революції загримувались під патріотів і демократів, а коли дістали владу – скинули фальшиві маски і знову стали типовими «homo soveticus», до того ж з кримінальним забарвленням. Є. Ясінського було звільнено з посади. Понад рік він був безробітним, потім працював викладачем Ужгородської дитячої школи мистецтв, з 2007 р. по нинішній день працює на різних посадах в Головному управлінні Державної міграційної служби України в Закарпатській області.

Євген Ясінський належить до числа найактивніших громадсько-культурних і політичних діячів області. Крім заснування благодійного фонду «Мистецтво», він у 2000-2004 рр. був головою Ужгородської міської організації крайового товариства «Просвіта», з 2000 р. донині є членом ради крайової «Просвіти», нещодавно, на Х звітно-виборній конференції товариства, обраний заступником голови. У 2001 р. був заступником голови обласного штабу блоку Юлії Тимошенко з питань ідеології, у 2004 р. – керівником Ужгородського міського штабу блоку Віктора Ющенка «Сила народу», з 2001 до 2013 рр. – головою Закарпатської обласної організації політичної партії Українська платформа «Собор».

За його ініціативою і безпосередньою участю, крім хору «Просвіти» і зразкового дитячого ансамблю народної музики «Дзвіночки Карпат», зорганізовано фестиваль сучасної духовної музики, клас бандури в Ужгородській дитячій школі мистецтв, естрадно-духовий та симфонічний оркестр Закарпатської обласної філармонії.

Незважаючи на труднощі й перешкоди, які траплялися на його життєвому шляху, Євген Ясінський залишається оптимістом, він вірить у той час (і бореться за нього), коли належним чином будуть оцінюватися такі достоїнства людей як чесність, порядність, освіченість, ініціативність, патріотизм, професіоналізм. Вірить, адже, ці риси у значній мірі притаманні і йому. Вірить у це і його талановита музична родина – батьки, дружина Тетяна, доньки Наталка і Марія.

Сердечно вітаючи шановного Євгена Михайловича з полуднем віку, висловлюємо йому від імені крайової «Просвіти» велику подяку за його багаторічну плідну працю для добра українського народу і всією громадою шлемо йому наше щире просвітянське – у здоров’ї, добротворенні і гараздах – «Многая і благая літа!»

Павло Федака,

голова крайового товариства «Просвіта»,

доктор історичних наук


НОВИНИ ПАРТНЕРІВ


РЕКЛАМА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.