Categories Новини

Відбулася презентація просвітянського календаря разом з колядами у Народному Домі (ФОТО)

Днями нинішнього року у Народний Дім «Просвіти» в Ужгороді зійшлися автори та укладачі просвітянського календаря-альманаху на 2014 рік, члени ради крайової «Просвіти», представники громадськості обласного центру, відомі люди краю.

4_просвіта
Символічно, що презентація календаря «Просвіти» відбувалося у час Новорічно-Різдвяних свят, напередодні старого Нового Року і празника св. Василія Великого – визначного вченого, просвітителя, благодійника.
Співукладач і редактор календаря, голова крайового товариства «Просвіта», доктор історичних наук Павло Федака у своєму виступі зупинився на історії видання щорічних просвітянських календарів у 1923-1938 та з 1993 до 2014 рр., проаналізував їх тематичне спрямування і зміст, зупинився на проблемах, з якими доводиться зустрічатися укладачам і редакторам під час роботи над виданням, підкреслив, що з часу відродження випуску першого календаря «Просвіти» на 1993 рік і аж до останнього, 21-го за ліком, на 2014 рік, усі вони видавалися без будь-якої державної підтримки, виключно за кошти благодійників та жертводавців і, в той же час, відіграють важливу роль у поширенні знань з історії і культури рідного краю й усієї України, піднесенні духовності, національному освідомленню, формуванні естетичних смаків, державницького мислення тощо серед учителів, учених, студентів, культосвітніх працівників, службовців, громадських, культурних, політичних діячів. Не став винятком і календар «Просвіти» на 2014 рік, який знайомить з пам’ятними датами історії Закарпаття, цікавими історико-культурними пам’ятками краю, видатними людьми з нагоди їх ювілеїв, поезіями Івана Ірлявського, Зореслава, Івана Козака та ін. Численні фотографії та художнє оформлення обкладинки календаря на Шевченківську тему вдало доповнюють його текстову частину.
Своїми думками та пропозиціями з приводу змісту, ідейного спрямування, фінансового забезпечення, поширення та ін. календаря «Просвіти» поділилися автор-фольклорист і літературознавець Юрій Туряниця, поет Іван Козак, доцент УжНУ Микола Олашин, професори УжНУ Володимир Задорожний і Сергій Федака, почесний член «Просвіти», голова товариства політв’язнів і репресованих Іван Коршинський, редактор і видавець Дмитро Федака, співукладач календаря, голова управи крайового товариства «Просвіта» Павло П. Федака, голова обласної організації політичної партії Українська платформа «Собор» Євген Ясінський, член ради «Просвіти» Микола Вовк, педагог Микола Вагера, просвітяни Михайло Федака, Олена Пекар, голова обласної організації Національної спілки письменників України, поет Василь Густі та інші.

4_просвіта2
Презентація супроводжувалася колядками і щедрівками. Одна за одною лунали у злагодженому і гарному виконанні просвітян (де особливо виділялися голоси баритонів Володимира Задорожного і Євгена Ясінського, тенорів Сергія Циганка, Івана Коршинського, Павла Федаки, альтів Олени Пекар, Анни Вовк, Олени Мішко та ін.) «Добрий вечір тобі, пане господарю», «Нова радість стала», «У Віфлеємі новина», «Коли ясна звізда», «Дивная новина», «Божий син десь народився», «Небо і земля», «По всьому світу стала новина» та ін. А земляки-кальничани Юрій Туряниця та брати Михайло, Дмитро і Павло Федаки згадали і заспівали прадавні «Орала би ся золота гора», «Ой, пішов Іван гуслі лупати», «Ой, рвала Марька у саду ябка» та ін. Коли прозвучала пропозиція виконати колядку єдності етнічних українських земель, усі присутні з великим душевним піднесенням і поривом заспівали:
Нині Рождество Божого Дитяти,
Браття-українці йдуть його вітати.
Тутки лемки співають,
Подоляки іграють,
Волиняк щось міркує,
Бойко легко танцює,
Полтавець плясає,
Гуцул трембітає:
Тра-ра-тра-ра, тра-ра-ра-ра-ра!
Іграють-співають українські села,
Щоби та Дитина була все весела!
Тутки лемки співають( приспів повторюється).
Подумалося: як було б чудово, якби цю колядку, разом з іншими, виконували в кожній українській родині, усіх містах і селах України, усюди, де є українська душа – усупереч тим ворожим силам, які ділять Україну навпіл, на східняків і західняків!
На завершення вечора його учасники сердечно дякували господарям, зокрема Олені Мішко, за гостинно накритий стіл і дружно проспівали «Де згода в сімействі» І.Котляревського.
Презентація знакового просвітянського видання – календаря «Просвіти» у дні великих християнських свят об’єднала душевне тепло і єдність помислів, відчуття родинної спорідненості просвітян, дала великий заряд для подальшого творення добра в ім’я рідного народу.
Павло Михайлюк

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *