В 2015 році платники Закарпаття сплатили 610,3 млн грн податку на додану вартість. Вказана сума більша від сплаченої протягом 2014 року на 176 млн грн або 40,5%.
Фахівці органів ДФС зазначають, що збільшення надходжень податку на додану вартість у 2015 році головним чином зумовлено впровадженням та ефективним використанням електронної системи адміністрування ПДВ.
Варто зазначити, що зміни, передбачені Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» теж позначилися на податку на додану вартість.
Насамперед зауважимо, що залишені розміри діючих ставок: 20%, 7% (для лікарських засобів) і 0%. При цьому перелік операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою (ст. 195 Кодексу) залишається без змін.
Натомість внесено низку змін у частині операцій, звільнених від оподаткування. Зокрема, скасовано пільгу з оподаткування операцій з постачання на митній території України та операцій з вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур.
База оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін (раніше – їх собівартості).
При роздрібній торгівлі підакцизними товарами база оподаткування визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків і зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів).
У ст. 200 Кодексу передбачено формування двох реєстрів на відшкодування ПДВ:
– для платників, що відповідають критеріям, визначеним для бюджетного відшкодування сум податку;
– для решти платників.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюватиметься в хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до кожного відповідного Реєстру. У свою чергу, Державна фіскальна служба України щодня публікуватиме на своєму сайті реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Кодексу норма щодо запровадження реєстрів набирає чинності з 1 лютого 2016 року.
Запроваджено перерозподіл сум ПДВ для аграріїв (п. 2 ст. 209 Кодексу):
– за операціями із зерновими і технічними культурами – 85% до держбюджету, 15% на спецрахунки;
– за операціями з продукцією тваринництва – 20% до держбюджету, 80% на спецрахунки;
– за іншими операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами – 50х50%.
Відділ комунікацій Головного управління
ДФС у Закарпатській області