В Закарпатській облраді обговорили використання біоенергетичних технологій

Завдяки своєму унікальному геополітичному положенню, ініціативності керівництва та громади області Закарпаття успішно працює в напрямі залучення міжнародних коштів, зокрема і недержавних інституцій. Цього понеділка голова обласної ради Михайло Рівіс зустрівся із директором представництва ПРООН в Україні Янтомасом Хімстра. Йшлося про визначення пріоритетів співпраці Закарпатської області із ПРООН.

У зустрічі взяли участь Сергій Волков, керівник Сектору енергетики і навколишнього середовища ПРООН; Володимир Лященко, керівник проекту ПРООН «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в України»; Олександр Северин, радник по партнерству і відносинам з урядом і місцевими органами влади проекту ПРООН «Трансформація ринка в напрямку енергоефективного освітлення»; Василь Гоцуляк, директор ТОВ «Інтерсорс».

рівісЯк відомо, уряд України проголосив одним із пріоритетних напрямів розвитку країни – енергоефективні технології. В цьому контексті Закарпаття вже має позитивні підсумки і серйозні напрацювання– як на найближчу, так і подальшу перспективу. Область бере активну участь у розвитку біоенергетичних новинок, а в подальшому  регіон планує диверсифікувати енергозабезпечення таким чином, щоб бути незалежним від постачальників традиційних джерел енергії та збільшення у структурі забезпечення теплом альтернативних видів палива.

– Щиро вдячний Вам, пане Хімстра, за візит в нашу область. Маю надію, що наша співпраця розвиватиметься в різних напрямах. Хочу зазначити, що, як новобраний голова облради, ставлю за мету за рахунок залучення у рамках чинного законодавства різних фінансових джерел, у т. ч. й недержавних, зробити територію Закарпаття чистою, зеленою, комфортною для проживання і привабливою для туристів. Це ідеальна територія, яка межує з чотирма європейськими країнами,  ментальність її жителів – європейська. Тому моє бажання – показати жителям інших регіонів України, зокрема і зони АТО,  куди неодноразово виїжджав у робочих поїздках, чому західні області України так щиро підтримують євроінтеграцію, – підкреслив на початку зустрічі Михайло Рівіс. І висловив сподівання, що партнерство Закарпаття з ПРООН не обмежиться лише розпочатими проектами.

Свою чергою, пан Янтомас Хімстра зазначив, що переконався, як відрізняється Закарпаття від інших територій, вже перетнувши перевал.

– Переконаний, що Закарпаття має всі умови для успішного втілення європейських ідей і цінностей.

Голова облради ознайомив присутніх із потенційними можливостями Закарпаття в галузі біоенергетики, зокрема щодо сировини для виготовлення біомаси, зазначивши при цьому, що ставиться завдання повністю замінити в бюджетних установах області використання російського природного газу, замінивши його альтернативними джерелами енергії.

Сьогодні підприємства житлово-комунального господарства та об’єктів соціальної сфери переводяться на альтернативні види палива. Цьогоріч в області переведено 58 котелень. На це з обласного бюджету виділили 36,3 млн. гривень. Діє також програма, через яку з обласного і місцевих бюджетів виділяються кошти для утеплення будівель, енергозберігаючих вікон,  радіаторів з терморегуляторами та ін.

Відтак учасники зустрічі обговорили пропозиції, які можуть стати основою подальшої співпраці Закарпатської області і ПРООН.

Михайло Рівіс виокремив найбільш гострі проблеми, які області не під силу вирішити самотужки і які впливають на сусідні європейські країни. Це передусім Солотвинський солерудник: через провалля на Солотвинському солеруднику ропа потрапляє у Тису, а звідти – в Дунай, що несе загрозу для фауни і флори Дунайського басейну.

Інше, не менше гостре питання – утилізація твердих побутових відходів, що особливо актуально для гірських територій. «Оскільки держава у війні, то шукаємо підтримки у сусідів. Буду і вам вдячний за будь-яку допомогу у вирішенні наболілих питань», – наголосив М. Рівіс.

Як підкреслив пан Хімстра, формат співпраці ПРООН – передусім з органами місцевого самоврядування і громадами. Ті успішні проекти, які втілюються в області, лише частка тих можливостей, які може запропонувати ПРООН. «Мене інформували, що Закарпаття успішно працює з ПРООН і хочеться,  щоб ця співпраця  була ще ширшою,  предметнішою, бо ваша  область саме та, де можна втілювати найкращі практики з охорони довкілля», – наголосив він. ПРООН може запропонувати і реалізацію проектів і у сфері охорони і збереження пам’яток історії та культури, що також актуально для Закарпаття. І на завершення пообіцяв вивчити всі порушені на зустрічі питання.

У ході зустрічі закарпатське підприємство ТОВ «Інтерсорс», що входить до ТОП-6 великих заводів в Україні з виробництва пелет (паливних гранул) і працює на ринку з 2009 року та має практичний досвід як у виробництві екопалива, так і у вирощуванні біоенергетичних культур, презентувало свої здобутки. Було заявлено, що підприємство готове технічно сприяти у розвитку біоенергетичних проектів, започаткованих ПРООН в Закарпатті.

На завершення зустрічі директор представництва ПРООН в Україні Янтомас Хімстра та голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс  підписали  Меморандум про партнерство.

Прес-служба облради

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *