В Ужгородському кафедральному соборі віднайшли альсеко із зображенням імператриці Марії-Терезії

У приміщенні єпископської резиденції в Ужгороді відновлено унікальну мистецьку пам’ятку, про існуванні якої досі взагалі не було відомо – настінний розпис з ілюзорним бароковим живописом донедавна «приховував» шар побілки. Раніше, які відомо, у цьому приміщенні діяв читальний зал університетської бібліотеки. Сьогодні ж тут відновлено консисторіальний зал резиденції.

При ремонтних ремонтах, які проводить єпархія після повернення приміщень у її розпорядження, і були виявлені розписи. Віднайшли їх у той момент, коли почали знімати забіли шпателем.

Як розповів  Михайло Приймич, член Мистецької ради при єпархії, Закарпаття практично не має подібних монументальних розписів кінця XVIII століття, тому знахідка для мистецтвознавців та загалом громадськості особливо цінна. Подібні розписи можна побачити тільки у святилищі кафедрального собору та у кількох дерев’яних церквах.

Альсеко — це так званий живопис по сухому. Наразі віднайдені елементи у консисторіальному залі відчищені, закріплені і відтоновані. Реставраційні роботи здійснювали фахівці кафедри реставрації Національної академії мистецтв.

У консисторіальному залі, як відомо, вирішуються основні питання єпархії. Тут засідає і дорадчий орган, що діє при єпископові.

Віднайдене зображення — це здвоєні колони з карнізами, вазонами у нішах, а склепіння має композицію, яку можна назвати «Апофеоз Марії Терезії». Агели тримають медальйон із зображенням обличчя імператриці, поруч – два ангели один із сурмою, на вимпелі якої надпис: «Віват, Марія Терезія». Далі – маленький ангел несе корону та інші знаки влади.

Найвірогідніше, припускає Михайло Приймич у коментарі розпис виконувався на замовлення єпископа Андрія Бачинського, який чекав імператрицю на освячення приміщення єзуїтського колегіуму і костьолу.

«Крім того, маємо документ, який засвідчує договір між єпископом і художником Матіасом Де Бінге, який походив з Тріра (південна Німеччина). Але що саме він виконував, достеменно не відомо», – каже експерт.
терезіятерезія2терезія3
Фото Габріелли Руденко, Zaholovok.com.ua

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *