В Ужгороді презентували Свято закарпатської культури

В Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція організаторів Свята закарпатської культури, яке відбудеться 10 вересня у рамках Проекту Подорожуючі ляльки. Захід організовує ГО Асоціація студентів-економістів Закарпаття та Закарпатським обласним академічним театром ляльок Бавка за підтримки управління культури Закарпатської ОДА та управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді Ужгородської міської ради, а також Закарпатського музею народної архітектури та побуту.

svyato

Про програму заходу та локації, де все відбуватиметься, розповіла  координатор проекту Леся Носенко: «Свято буде цікавим як для жителів міста, так і для туристів. Воно матиме дві частини: денну та вечірню. Денна програма відбуватиметься на площі Театральній, де ми будемо презентувати результати проекту, проводитимуться різноманітні, дуже цікаві творчі майстер-класи для дітей. Учасники матимуть можливість презентувати свої роботи та продавати їх. Усі вилучені кошти підуть на допомогу людям з особливими потребами. Для всіх учасників свята буде своєрідний дрес-код – елементи закарпатського одягу»,  – каже Леся Носенко.

 

За її словами, під час заходів на площі Театральній учасників свята, глядачі, гостей міста запрошуватимуть на прем’єру вистави лялькового театру «Бавка» «Чарівна повітряна куля». Опісля відбудеться концерт, учасниками якого стануть вихованці Ужгородської дитячої школи мистецтв та Палацу дитячої творчості.

 

«Друга частина свята – вечірня. Вона відбуватиметься на території Закарпатського обласного музею народної архітектури та побуту. Тут буде представлена одна із найвідоміших вистав лялькового театру «Бавка» «Недотепа із Вертепа», а також «Весільна подорож» від Закарпатського народного хору», – розповіла Леся Носенко.

 

Мирослав Петій, директор Закарпатського обласного лялькового театру «Бавка» детальніше розповів саме про «лялькову» складову Свята закарпатської культури: «У виставі «Чарівна повітряна куля» (словацький режисер Павло  Угер, драматург Іван Согел, музика Олександр Ухач, художник Ольга Філончук) задіяні провідні актори «Бавки» та театру ляльок з міста Кошице.  Прем’єра вистави відбулася 5 червня на театральному фестивалі у Кошице. Крім того, була представлена ще 5 словацьких містах. В Україні вже була показана у Середньому та Королеві, але ужгородський глядач ще її оцінити не встиг. Сама вистава складається з 10-ти кіносценаріїв, які поєднуються між собою. Театральна постановка,  за яку відповідає наш театр, буде представлена в Ужгороді 10 вересня о 13.15. Вона буде українською мовою. А вже о 14.15 – словацькою. Сценарій складений таким чином, що наші актори будуть грати 5 історій українською, а словаки свою частину – словацькою. Ввечері на території музею ми покажемо нашу відому виставу «Недотепа із Вертепа»  (режисер Олександр Куцик, головні ролі – Наталія Орєшнікова та Микола Карпенко).  Вистава добре відома нашому глядачу, але, запевняю вас, в інтер’єрах музею архітектури і побуту вона засяє іншими фарбами. Атмосфера буде відповідна», – розповів Мирослав Петій.

 

Крім того, пан Мирослав розказав і про нову роботу закарпатських лялькарів: «У рамках проекту «Подорожуючі льялки», спільно з кошицьким театром ми  працюємо  над реалізацією 10 дитячих телевізійних фільмів. Вони вийдуть у наступному році».

 

Про «Весільну подорож» розповіла керівник Закарпатського народного хору Наталія Петій-Потапчук: «Хор покаже фрагменти зкарпатського весілля. Фрагменти – тому, що все охопити майже неможливо.  Основні герої – молода і молодий, вбрані у автентичні костюми, які вже їдуть до нас з Хуста. Навіть буде  автентична коронка! Крім молодих, – старости, підставна молода. Обов’язково буде танець молодої. Усі охочі зможуть разом із нами вивчити найбільш популярний закарпатський танець увиванець. Закарпаття багатонаціональне, тому ми будемо йти від хатки до хатки, які представляють різні райони, і виконуватимемо танці і пісні цього регіону. Наприклад, біля хатинки Рахівського району покажемо фрагмент закарпатського весілля «Шовкова косиця». Будуть і словацькі, і угорські, і румунські частинки.  І цигани завітають. Це буде природно, дуже органічно», – розповіла пані Наталія.

 

«Це буде не сценічне виконання, глядачі дійсно зможуть себе відчути на весіллі», – додала вона. Виступ Закарпатського  народного хору розпочнеться у музеї архітектури і побуту о 18.00. Весілля стартує о 19-ій.

 

Представниця Закарпатського регіонального центру соціальної реабілітації та профорієнтації «Вибір» Христина Олексій розповіла про волонтерську та творчу складову свята: «Ми працюємо з молоддю з інвалідністю і нещодавно у нас відкрилася творча кімната. До її роботи активно долучалися і волонтери, і самі учасники, тому у нас накопичилися творчі вироби. І ми вирішили їх продавати. З того часу беремо участь у різних виставках, ярмарках і раді, що і цього разу ми маємо можливість долучитися до святкування.  Протягом заходу наші клієнти і волонтери на площі Театральній будуть проводити майстер-класи із виготовлення ляльок-мотанок та весільних бутоньєрок.  Усі, хто долучиться, зможуть взяти частинку виробленого собі, а частинка буде продаватися. Вилучені кошти підуть на ремонт приміщень нашого центру, який почався буквально вчора».

 

Керівник організації «Фортеця» Олександра Кузнецова, яка також відповідатиме за проведення творчих майстер-класів додала: «Спілкування дітей з людьми з особливими потребами – дуже необхідне.  Треба виховувати ставлення до них і правильне поводження з ними з дитинства.  Ми долучаємося до такої справи. У рамках свята творчі діти, які були на «Фортеці», представлять свої роботи. Крім того, плануємо виставку графіки».Майстер-класи відбуватимуться на площі Театральній з 12.30 до 17.00.

Дзвенислава Головацька,  заступник директора Ужгородської дитячої школи мистецтв, розповіла: «Ми дуже вдячні організаторам за запрошення, наші діти ретельно готуються до заходу.  Ми представимо хореографічні виступи, хорові виступи, художники будуть мати виставку робіт і проводитимуть майстер-класи».

Галина Пендерецька, заступник директора ПАДІЮНу зазначила: «10 вересня ми проведемо досить багато різних заходів у рамках Свята закарпатської культури. І виготовлення сувенірів, і вироби із глини, творчі заняття. Крім того, представимо нову концерту програму від народного жанру – до сучасного.  Також цього дня на площі можна буде записатися до гуртків ПАДІЮНу (з 12.30). Участь у святі візьме і наша Студія пантоміми,  клоуни, які будуть зустрічати дітей і даруватимуть гарний  настрій. О 12.30 на Театральній буде костюмована зустріч ляльок».

afisha

Керівник асоціації «Закарпаття без сиріт», керівник Жіночого клубу «Сороптиміст» Тетяна Мачабелі  розповіла про додатковий благодійний захід, який проводитиметься у рамках Свята закарпатської культури: «У п’ятницю, 9 вересня, з 18.00 до 21.00 у готелі «Гостинний дім» ми будемо випікати шутимині (тістечка). На цей майстер-клас ми запросили сім’ї, у яких батьки загинули в АТО. Ми покажемо дітям і дорослим різні види випічки. А у суботу будемо продавати їх, усі кошти будуть спрямовані на допомогу для сімей загиблих учасників АТО», – розповіла пані Тетяна.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *