В Ужгороді презентували Календар “Просвіти” на 2017 рік

Календар "Просвіти"Нещодавно у Народному Домі крайової «Просвіти» відбулася презентація календаря-альманаху «Просвіти» на 2017 рік.
На презентацію зібралися автори, укладачі, благодійники календаря, провідники й активісти «Просвіти».
Унікальне щорічне просвітянське видання презентували його укладачі Павло Федака-старший і Павло Федака-молодший. Вони зупинилися на характеристиці усього процесу роботи над календарем (збір матеріалів, їх укладання, редагування, підбір фотографій, набір і верстка, коректура, пошук коштів, передача до друку та ін.), звернули увагу на труднощі і проблеми, які виникали (специфіка цього типу видання, яка вимагає включення до його структури додаткових цікавих краєзнавчих матеріалів, пошук відповідних світлин, знаходження коштів тощо), підкреслили, що закарпатська «Просвіта» є єдина в Україні, яка упродовж багатьох років, незважаючи на існуючі проблеми, видає щорічні календарі «Просвіти».
Своїми міркуваннями і пропозиціями щодо презентованого видання поділилися: почесний член крайового товариства «Просвіта», голова обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Іван Коршинський, доктор філософії, доцент УжНУ Микола Олашин, заступники голови крайової «Просвіти» – доцент УжНУ Андрій Федорішко та Євген Ясінський, доктори історичних наук, професори УжНУ Володимир Задорожний і Сергій Федака, доцент УжНУ Іван Сенько, голова Перечинської «Просвіти», поет Іван Козак, Преосвященнійший Єпископ Ужгородський і Закарпатський УАПЦ Кирил (Михайлюк), член ради «Просвіти», заступник директора Інституту електронної фізики НАН України Іван Роман, поліграфіст, видавець, провідний спеціаліст видавництва УжНУ «Говерла» Богдан Досяк, член ради Ужгородської міської організації крайового товариства «Просвіта» Олена Мішко, член ради крайової «Просвіти» Антоніна Вчорашня, композитор Андрій Червеняк, музикант, концертмейстер Михайло Рибалко та ін.
Всі вони підкреслювали суспільну значимість просвітянських календарів, їх роль у поширенні знань з історії і культури Закарпаття, вихованні духовності та патріотизму тощо, висловлювали побажання, що такі видання повинні фінансувати державні структури, зокрема такі як управління культури і департамент освіти і науки ОДА; вони мають бути у кожній школі і в кожній бібліотеці області. На жаль, цього до цих пір немає. Через це, цей напрямок роботи крайової «Просвіти», укладачів, редакторів і видавців просвітянських календарів слід вітати й усіляко підтримувати.
Нижче подаємо відгук на календар «Просвіти» – 2017, підготовлений нашим кореспондентом на основі виступів учасників презентації та особистого ознайомлення з його змістом.

* * *

З 1993 р. Закарпатське крайове товариство «Просвіта», видає календарі-альманахи «Просвіти», продовжуючи традицію видання щорічних просвітянських календарів історичною «Просвітою» у 20-і – 30-і роки ХХ ст.
Календар «Просвіти» на 2017 рік, який недавно побачив світ, є вже 24‑им за ліком з часу відродження на Закарпатті товариства «Просвіта», що не може не тішити. Тим більше, виходить він, як і всі попередні, без жодної державної копійки, виключно за кошти «Просвіти» та благодійників і жертводавців.
За традицією, на початку видання розміщено різні календарі на 2017 рік: церковний, історичний, пам’ятних дат заснування сіл Закарпаття, з яких читач почерпне чимало цікавої і корисної інформації.
Ряд статей присвячено висвітленню невідомих або маловідомих сторінок з історії і культури краю, знайомству з визначними пам’ятками минулого та музеями області, народознавчими матеріалами окремих періодичних видань кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. та ін. Серед них – Івана Коршинського про участь закарпатців у національно-визвольній боротьбі за незалежність України, Павла М. Федаки про визначну пам’ятку дерев’яного зодчества та етнографії Закарпаття – хату початку ХVIII ст. з села Кевелів Рахівського району, історію Земського музею в Ужгороді, читальню «Просвіти» у селі Кальник Мукачівського району (до 95-річчя її заснування), посвячення синьо-жовтого прапора і таборування пластунів у цьому ж селі у червні 1937 р., Івана Сенька – про село Келечин і келечинців, Володимира Щура – з історії хорового співу у селищі Королево Виноградівського району, Володимира В’ятровича – про участь євреїв у боротьбі за незалежність України – у складі Української Повстанської Армії, Павла П. Федаки – про народознавчі матеріали на сторінках газети «Наука» (до 120-річчя її заснування) та про статтю Федора Потушняка «Як народ ділить себе» (до 75‑річчя її публікації у часописі «Літературна неділя») та ін.
Привернуть увагу і збагатять знання читача статті, присвячені ювілеям визначних особистостей – вчених, письменників, педагогів, музикантів, громадських, культурних і політичних діячів. Це, зокрема, статі: Івана Коршинського про визначного лікаря-хірурга Олександра Фединця (до 120‑річчя народження), Василя Густі – про поета Андрія Патруса-Карпатського (до 100-річчя народження), письменника Федора Зубанича (до 70-річчя народження), Павла М. Федаки – про педагога, історика і краєзнавця Володимира Щура (до 70-річчя народження), вченого і громадського діяча Йосипа Данка (до 95-річчя народження), вченого, педагога, громадського діяча Миколу Олашина (до 60-річчя народження), музиканта Михайла Рибалка (до 65-річчя народження), Миколи Мушинки – про корифея чеської і словацької україністики Миколу Неврлі (до 100-річчя народження), Андрія Дурунди – про відомого лікаря-кардіохірурга Василя Лазоришинця (до 60-річчя народження), Павла П. Федаки – про відомого тренера, спортсмена і громадського діяча Андрія Федорішка (до 60-річчя народження), Миколи Олашина – про провідного археолога, історика Степана Пеняка (до 90-річчя народження), Сергія Федаки – про визначного громадсько-політичного діяча Адольфа Добрянського (до 200‑річчя народження), Міклоша Ронто – про відомого вченого і педагога Василя Маринця (до 75-річчя народження), а також матеріали до 75-річчя поета Петра Скунця, 85-річчя вченого і громадсько-культурного діяча Йосипа Баглая, 70‑річчя хормейстера і педагога Маріанни Янчар, 80-річчя вченого і педагога Івана Сенька, 80-річчя поета Карла Копинця, 80-річчя літературознавця, педагога, просвітянина Михайла Федаки та ін.
Вже з самого початку видання календарів у них постійно ведеться рубрика «Хроніка з життя «Просвіти». Не став винятком і календар «Просвіти» на 2017 рік, у якому подано хроніку найважливіших подій, пов’язаних з діяльністю крайового товариства «Просвіта» у 2016 році. Серед них – відкриття і посвячення меморіальної таблиці пам’яті майора-розвідника, просвітянина Віталія Постолакі, який 12 лютого 2015 р. загинув смертю героя за Україну під Дебальцевим, вечір у Народному Домі з нагоди 202-ої річниці народження Тараса Шевченка і 77-ої річниці проголошення незалежності Карпатської України, наукова конференція у Свиднику з нагоди 60-річчя створення Музею української культури та 70-річчя його довголітнього директора Мирослава Сополиги, відзначення 25-незалежності України, 70-річчя вченого, просвітянина Івана Романа, 80-річчя поета, голови Перечинської «Просвіти» Івана Козака, мітинг-реквієм на могилі політв’язня, борця за волю України Омеляна Росула в селі Невицьке, презентація пісенних збірок композитора Андрія Червеняка у селі Стрипа Ужгородського району, з’їзд учасників українських національно-визвольних змагань у 1989–1991 роках, звітно-виборна конференція крайового товариства»Просвіта» та ін.
У рубриці «Наші ювіляри» подано короткі нариси про ветерана музейної справи, старшого наукового співробітника Закарпатського музею народної архітектури та побуту Марію Найпавер-Пеняк і просвітянку Олесю Івашкович, а у рубриці «Відлітають сірим шнуром…» – некрологи: пам’яті відомого літературознавця, редактора, видавця, просвітянина Дмитра Федаки, визначного композитора, хорового диригента, музикознавця, педагога Миколи Попенка, відомого краєзнавця, просвітянина Василя Пагирі, громадської діячки, просвітянки Христини Петрище.
Доповнюють календар вдало підібрані вірші Т. Шевченка, В. Ґренджі-Донського, Зореслава, П. Скунця, В. Баранова, а також гарно оформлена перша і четверта сторінки кольорової обкладинки (фото Шелестівської церкви 1777 р. та виступу хору крайового товариства «Просвіта» на вечорі у Народному Домі «Просвіти» в Ужгороді) та численні (57) світлини у текстах календаря.
Виданий календар на високому поліграфічному рівні у ТОВ «РІК-У».
Робота укладачів календаря П.М. Федаки і П.П. Федаки, редактора П.М. Федаки, авторів і видавців заслуговує на високу оцінку і щиру подяку громадськості Закарпаття.
Багатий і цікавий за змістом, гарно виданий, просвітянський календар на 2017 рік стане цінним посібником з історії і культури рідного краю, джерелом знань, духовності і патріотизму для різних категорій читачів – учених, письменників, викладачів та студентів вищих і середніх навчальних закладів, учителів та учнів шкіл, краєзнавців, службовців, селян тощо.
Ференц МИХАЙЛЮК

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *