В Берегові відбулася хода та низка заходів з нагоди 79-ї річниці Карпатської Січі (ФОТО, ВІДЕО)

В Берегові відбулася хода та низка заходів з нагоди 79-ї річниці Карпатської Січі (ФОТО, ВІДЕО)
Анонсована заздалегідь низка заходів, приурочених до 79-ї річниці створення «Карпатської Січі» відбулася в Берегові 12 листопада. Найбільш повно подію виствітлив Олег Супруненкона порталі Beregovo.Today.
Заходи тривали близько двох годин, починаючи з 14.00 Спочатку колона з прапорами ОДЧ “Карпатська Січ”, «Легіону Свободи», «Соколу», промаршувала головною площею Берегова, аби біля Стіни Небесної Сотні провести урочистий мітинг.
На мітингу виступили голова ОДЧ “Карпатська Січ” Олег Куцин,  заступник голови “Легіону Свободи” Василь Вовкунович. Василь Вовкунович провів короткий історичний екскурс, в якому розповів, чому Берегово, попри стереотипи, має пряме відношення до подій Карпатської України. Адже саме в цьому місті в 1920-х роках утворився осередок ідейних українців, яких прийняла Чехословацька Республіка, здебільшого, це були викладачі місцевої української гімназії – такі, як Василь Пачовський, Володимир Палятинський тощо (див. Фестиваль «Береги слова» розкрив і сучасну поезію, і призабуте минуле літературного Берегова та Майже сторічна могила видатного професора Берегівської гімназії потребує опіки). Саме в Берегові в українській гімназії в 1921 році був створений перший осередок українського Пласту на Закарпатті. Згодом і пластуни, і вихованці гімназії брали участь в буремних подіях 1938-1939 року, пов’язаних з Карпатською Україною.

Біля Стіни Небесної Сотні учасники акції провели також ще незвичну для обивателів «перекличку» воїнів, загиблих на східному фронті (така військова традиція існує у багатьох народів, і наразі втілюється й в Україні). Гімн України та кілька патріотичних пісень виконав берегівський чоловічий хор «Купаж».

Після мітингу в центрі колонна в супроводі поліції (якої було як для Берегова надзвичайно багато) вирушила до консульства Угорщини, де було оголошено ряд претензій до сусідньої держави – зокрема, стосовно обурення угорцями новим «освітнім законом» та начебто підтримкою Угорщиною сепаратизму на Закарпатті. Оскільки в неділю консульство не працювало, до мітингарів ніхто не вийшов, відтак, Олег Куцин поклав звернення  в поштову скриньку. Водночас він висловив обурення оголошенням тільки угорською мовою на будівлі консульства, і зауважив присутнім поліцейським, аби вони зафіксували цей факт як порушення українського законодавства.

Після акції під консульством колонна рушила вулицею Хмельницького, і біля будівлі міської ради стався інцидент. Представники окремої добровольчої чоти “Карпатська Січ” за допомогою вудки стягли з флагштоку угорський прапор, який висить над міськрадою згідно рішення депутатів від 2006 року. Прапор невдовзі був повернутий на місце.

В центрі міста, на перехресті було кинуто кілька петард та «димовушок».

Фінішною точкою заходів став сквер біля пам’ятника Тарасу Шевченко, біля якого прочитали «Молитву націоналіста», а декілька молодих хлопців запалили фаєри та димову шашку.

Після цього переважна більшість учасників акції роз’їхалась по домівках, а берегівчани (переважно – місцеві АТОшники, які долучилися до акції без жодної політичної символіки, задля запобігання можливим провокаціям чи непорозумінням) відправились на міський цвинтар, аби покласти квіти та віддати шану землякам,  загиблим на війні з Росією.

Довідка: «Карпатська Січ» — парамілітарна організація на Закарпатті в 1938–1939, оформлена 9 листопада 1938 з утвореної у вересні націоналістами «Української національної оборони» (голова Степан Росоха). Після проголошення самостійності Карпатської України «Карпатська Січ» стала її національною армією (начальник штабу — полковник Михайло Колодзінський). Понад сотня січовиків загинула 13 березня 1939 року в боях з військами Чехословаччини, і кілька сотень – в боях 15-18 березня та подальших партизанських вилазках 1939 року з армією Угорщини. Близько 500 січовиків з числа мешканців Галичини були взяті в полон, передані польській владі та розстріляні на гірському перевалі на тодішньому угорсько-польському кордоні (нині – околиці закарпатських сіл Нова Розтока, Верб’яж, Петрусовиця та Лази Воловецького району).

Олег Супруненко, Beregovo.Today

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *