Ужгородський коледж відповідає європейським стандартам

Серед десятків навчальних закладів Закарпаття яскраво виділяється Природничо-гуманітарний коледж. Він є структурним підрозділом Державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет». Останнім часом інтернет-простір сповнений повідомленнями про численні цікаві заходи – олімпіади, конференції, спартакіади, у яких беруть участь його студенти і домагаються впевнених перемог. Коледж став осередком краєзнавчої роботи, а його педагогічний колектив здійснює плідну співпрацю із навчальними закладами краю в рамках програми «Виш іде до школи».
росоха—Тож як живеться коледжу сьогодні, які найважливіші завдання стоять перед ним?
Із цим питанням ми звернулися до директора, відмінника народної освіти Володимира РОСОХИ.
– Сьогодні перед студентським та педагогічним колективами коледжу постали два основні завдання – складання літньої заліково-екзаменаційної сесії та проведення вступної кампанії 2015 року. Окрім того, більш ніж 200 випускників готуються до державних іспитів та захисту дипломних робіт. Але це звичайний режим нашої роботи.
– А які труднощі довелося долати закладові в цьому навчальному році?
– Як і всій країні, нам нелегко в умовах війни на Сході тримати високу планку оптимізму, виховувати справжні патріотичні почуття у студентів, які бачать далеко не однозначні явища в нашій політиці, економіці, освіті. Важко дивитись в очі випускниці, наречений якої загинув в АТО, чи студентові, батько якого відстоює ціною власного життя єдність нашої країни, а від нього третій місяць немає звісток…
А все інше – це наша робота, і від якості виконання її залежить майбутнє як студентів, так і колективу. Цього року ми вперше акредитували нові спеціальності – «Туристичне обслуговування» та «Землевпорядкування», повторно – спеціальність «Бухгалтерський облік». Це складний процес, якому передує велика робота, але колектив успішно подолав ці випробуваннями.
– Мабуть, нелегко працювати в умовах усіляких змін в освітньому законодавстві?
– Звісно, вносити зміни у налагоджений навчально-виховний процес посеред року дуже складно, але із появою нового Закону України «Про вищу освіту» доводиться вчасно реагувати на сьогоденні виклики.
Колектив готується до радикальних кроків у майбутньому, вибудовує перспективу розвитку нашого закладу. Але до 2016 року ми працюємо ще за попередніми законодавчими нормами в освіті, особливо це стосується вступної кампанії.
– До речі, про вступ. Зараз дуже актуально говорити про це, оскільки учні 9-х та 11-х класів складають ДПА й обирають своє майбутнє. А що Ви можете запропонувати сьогоднішньому абітурієнтові?
– Наш коледж радо відчиняє двері тим випускникам 9-х класів, які хочуть пов’язати своє майбутнє із такими спеціальностями: «Правознавство», «Розробка програмного забезпечення», «Бухгалтерський облік», «Фінанси і кредит», «Туристичне обслуговування», «Оціночна діяльність», «Землевпорядкування», «Будівництво та експлуатація будівель і споруд».
: – А які випробування чекають на тих, хто вирішив стати Вашим студентом?
– Наших абітурієнтів чекають вступні випробування з української мови, історії України (на спеціальність «Правознавство»), з географії (на спеціальність «Туристичне обслуговування») та з математики (на всі інші спеціальності).
– Чи маєте змогу допомогти випускникам успішно підготувати до вступу?
– Звісно, ми завжди дбаємо про те, щоб наші абітурієнти, незалежно від рівня освіти у школі, могли додатково отримати конкурентноздатні знання і навики із необхідних для вступу предметів.
Для успішної підготовки до вступних випробувань у коледжі діятимуть підготовчі курси з 15 червня до 24 липня, навчання на яких стане серйозною допомогою у досягненні мети – стати студентом. До речі, у 2014 році сто відсотків наших слухачів курсів вступили до коледжу на обрані спеціальності, а 82,5 процентів із них навчаються за державним замовленням.
– Отож мова йде про вступ лише на основі базової загальної середньої освіти. Але ми, на жаль, мусимо визнати той факт, що вже кілька останніх років поспіль Закарпаття займає далеко не ліпші позиції за результатами ЗНО. Чи маємо змогу допомогти випускникам 11-х класів, яким не пощастило отримати омріяний сертифікат із високими балами?
– Якщо випускник одинадцятого класу отримав на ЗНО лише два позитивні результати (з української мови та іншого предмета), то він має змогу вступити одразу на другий курс денної форми навчання, не чекаючи наступного року Або ж — на заочну форму навчання.
А юнакам удасться завершити навчання у виші, користуючись від-термінуванням служби у Збройних силах України.
Якщо хтось із певних причин не склав ЗНО, але має бажання і потребу навчатися, то може вступити на перший курс на основі свідоцтва про базову загальну середню освіту (9 кл.) як за державним замовленням, так і за контрактом (на основі оплати освітніх послуг).
– Як складається подальша доля Ваших випускників? Багато ж із них хочуть здобути «повний спектр» вищої освіти, а не тільки диплом молодшого спеціаліста?
– Зважаючи на складну ситуацію із отриманням позитивних результатів ЗНО, а, отже,, і неможливістю подальшого вступу до ВНЗ, навчання в коледжі дає можливість отримати повну вищу освіту, не складаючи тестування: у нас діє принцип ступеневої освіти, який передбачає продовження навчання на відповідних факультетах ДВНЗ «Ужгородський національний університет» після закінчення коледжу. Наші випускники складають тільки вступний іспит із профільних предметів (тести).
Однак цей порядок здобуття вищої освіти буде діяти для студентів коледжу, що навчаються тепер, чи вступлять до нас лише у 2015 або 2016 році. Далі умови зміняться відповідно до нового Закону України «Про вищу освіту».
На переважній більшості факультетів створено окремі групи для випускників коледжу зі скороченим терміном навчання, або ж їх приймають на відповідний курс денної чи заочної форм навчання для отримання ОКР «бакалавр», а далі – «магістр».
– А якщо студент забажає змінити фах, чи може він вступити на інші спеціальності?
– Звичайно ж! На другому курсі наші студенти складають ДПА і отримують атестат про повну загальну середню освіту, що дає змогу теж реєструватися на ЗНО за бажанням та паралельно отримувати іншу спеціальність.
У нас більше двох десятків студентів навчаються водночас як на денній, так і заочній формах, здобуваючи другу освіту як у коледжі, так і в університеті.
– Наш багатонаціональний край має свою специфіку – школи із викладанням мовами національних меншин. Чи навчаються у Вас їх випускники?
– Так, нашими студентами є близько шістдесяти представників національних меншин Закарпаття. На них ми звертаємо особливу увагу. Нами розроблена програма мовної адаптації, яку реалізують як викладачі, котрі володіють мовами національних меншин, так і представники студентського самоврядування. Завдяки цим зусиллям угорці чи румуни долають мовний бар’єр, добре включаються у навчально-виховний процес, успішно складають сесії.
Більше того, ми проводимо регіональну олімпіаду з української мови для студентів-випускників шкіл національних меншин, яка наступного навчального року набуде статусу всеукраїнської. І наші студенти отримують призові місця, демонструючи високий рівень знань і комунікативних здібностей з української мови.
– Віддаючи свою дитину на навчання, батьки, як правило, ретельно підбирають учителя вже з першого класу. А хто вчитиме майбутнього Вашого студента?
– До питання кадрового забезпечення ставимося дуже уважно. Навчально-виховний процес здійснюють досвідчені викладачі, серед яких сорок штатних працівників. Тридцятеро із них – викладачі вищої категорії, десятеро — першої категорії, шестеро — старших викладачів, восьмеро — викладачів-методистів. До викладання фахових дисциплін залучено 36 викладачів випускових кафедр Ужгородського національного університету, серед яких — 25 кандидатів наук, десять доцентів, ще й доктор наук, професор. Тож є кому навчати ,передавати знання і досвід молодому поколінню.
– Дякую за розмову, Володимире Войтеховичу! Сподіваюся ,тепер зрозуміло, чому Природничо-гуманітарний коледж часто згадується в засобах масової інформації. Гадаю, наш нинішній діалог допоможе багатьом цьогорічним випускникам обрати свій правильний шлях, а для декого стане порятунком у скрутній ситуації нинішньої вступної кампанії.
– Спасибі! Щиро надіюся, що чимало читачів цього матеріалу стануть нашими студентами і не лише впевняться у правдивості сказаного мною, а й самі творитимуть студентську історію коледжу.

Розмовляла
Оксана Пітра,
студентка четвертого курсу відділення журналістики УжНУ.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *