Україні не загрожує перевиробництво юристів – закарпатський професор

Україні не загрожує перевиробництво юристів – закарпатський професор

лемакДоктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України Василь Лемак оптимістично дивиться на процес випуску юристів українськими вишами: “Перевиробництво дипломів” не плутати з “перевиробництвом юристів”.
Якщо міркувати радянськими мірками, коли суспільство було одержавлене і відсутня конкуренція, робоче місце забезпечувалося державою, то в нас перевиробництво всіх і вся – від фізиків і математиків до медиків і біологів.
Проте сьогодні так сприймати світ не можна. Давайте спокійно міркувати. Юрист, на відміну від деяких інших професій, може претендувати на робоче місце не лише в бюджетній сфері. Як ви думаєте, скільки в області господарюючих суб’єктів? Статистика каже, що в нашому регіоні понад 20,5 тисяч суб’єктів з правом юридичної особи, понад 12 тисяч активних підприємств. Ви впевнені, що всі вони мають належний юридичний супровід? Я сумніваюся.
Візьмемо і державний сектор. В області понад 5 тисяч державних службовців і службовців органів місцевого самоврядування. Крім правоохоронних органів. Скільки з них мають диплом з «державного управління»? Не думаю, що багато. Для більшості інших найближчою є юридична освіта.
Коли бачимо статистику в державі, то вона також оптимістична для юристів. Перепрошую за професійний цинізм, деякі цифри для уявлення про юридичну сферу. У державі близько півмільйона злочинів реєструється на рік. Хіба всі звинувачувані мають належний правовий захист?! В останній час щороку розглядається 6-7 мільйонів справ про адміністративні правопорушення. Або і більше. Юристи рідко ходять на судові засідання по цій категорії справ, вважається, що це «дрібниці». Крім того, щороку в судах розглядається півтора-два мільйона цивільних справ. Хтось має це все супроводжувати. Ринок юридичних кадрів жорсткий, як і, наприклад, надання медичних послуг у приватній сфері, але він має значний обсяг і тенденцію до розширення. Ось Вам і «перевиробництво». Можливо прокурорів і суддів справді «перебір» (хоча не факт), але не юристів загалом. Країна потребує висококласних юристів.
Чи я не правий?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.