Томашу Івановичу Орбану – 80 років

Томаш Іванович Орбан

орбан т і893

 (1933 р.н.). Учитель, заступник директора школи, директор школи-інтернату, завідувач відділом освіти, заслужений працівник освіти, T.І. Орбан народився 8 квітня 1933 року в с. Пістрялово на Мукачівщині в селянській родині, Після закінчення початкової школи навчався в середніх школах №1 та №2 м. Мукачева. Закінчивши середню школу (1956 р.), один рік працював учителем початкових класів

Горондянської СІП, що на Мукачівщині. Згодом продовжив навчання на історичному факультеті Ужгородського державного університету, який закінчив у 1957 році. Працював учителем історії Вишківської СШ Хустського району, а з вересня 1959 до липня 1961 року – заступником директора цієї школи. У 1961 році Томашу Івановичу було доручено організувати в селі Липча цього ж району школу-інтернат. З цим завданням молодий керівник успішно справився. Під його керівництвом добудовано навчальний корпус, зроблено реконструкцію існуючих старих приміщень, створено належну навчально- матеріальну базу школи, сформовано творчий колектив учителів та вихователів, підготовлено необхідні умови для навчання і виховання дітей-сиріт і напівсиріт. За короткий час навколо школи-інтернату посаджено шкільний фруктовий сад. побудовано рибник та шкільний спортивний майданчик. Вихованці відчули турботу про них з боку директора та педагогічного колективу,

Належну увагу Томаш Іванович приділяв удосконаленню навчально-виховної роботи, дбав, щоб кожен вихованець школи-інтернату мав не тільки глибокі знання з основ’ наук, але й був добре вихованим, ввічливим, володів необхідними культурними навичками.

З метою удосконалення педагогічної майстерності, духовного збагачення педаго­гічного колективу регулярно й творчо організовувалися заняття методичних об’єднань, психолого-педагогічні і методичні семінари, на яких розглядалися проблеми впровадження педагогічної, психологічної науки та ефективність упроваджуваних форм роботи. Значна увага приділялася роботі з молодими вчителями. Вони запрошувалися на уроки, позакласні виховні заходи до досвідчених педагогів. Усе це сприяло підне­сенню професійного рівня вчителів.

З І964 року Т.І. Орбан очолив Хустський районний відділ народної освіти. По-новому розкрився тут його організаторський талант. Паралельно з турботою про зміцнення навчально-матеріальної бази, будівництво шкіл і дошкільних закладів, створення умов для охоплення гарячим харчуванням усіх учнів, розширення мережі шкіл і груп продовженого дня велика увага була звернута на впровадження нового змісту роботи навчальних закладів у відповідності до вимог реформи та політики перебудовної доби. Саме у цей період в районі широко розгорнуто будівництво навчальних закладів за різні джерела фінансування. Побудовано біля півтора десятка типових шкіл, добудовано до існуючих понад 50 класних приміщень. У відповідності до вимог у кожній школі обладнані навчальні майстерні, на повну потужність запрацювали Горінчівський, Хустський міжшкільні навчально-виробничі комбінати, у кожному селі функціонували дитячі дошкільні заклади.

Не залишалися поза увагою завідувача відділом освіти і питання активізації навчально-виховної роботи, впровадження прогресивних перспективних форм у навчальний процес, рівень знань і ступінь вихованості школярів. У навчальних закладах стала поліпшуватися виховна робота засобами краєзнавства, народознавства та родознавства. Ці та інші заходи наповнювали діяльність шкіл новим змістом та формами роботи, посилили творчість педколективів, що дало змогу забезпечити міцні знання учнів та їх духовне збагачення.

У серпні 1968 року Томаш Іванович знову переведений на посаду директора Липчанської школи-інтернату, де впродовж семи років продовжує успішно розвивати й примножувати досягнення навчального закладу. А в липні 1975 року Т.І. Орбану повторно доручається очолити Хустський районний відділ освіти. Успіхи освітян одного з найбільших районів краю стали швидкими темпами примножуватися на всіх ділянках складного педагогічного життя. Громадськість краю все більше цікавлять творчі успіхи хустян. Тому відповідальні працівники відділів освіти, керівники шкіл та методичних служб відвідують Хустський відділ освіти, методичний кабінет, навчальні заклади з метою вивчення кращих педагогічних надбань і запровадження їх у своїй діяльності. Про передовий педагогічний досвід, здобутки працівників освіти Хустщини дедалі частіше публікуються матеріали в журналі «Радянська школа», газетах «Радянська освіта» та «Учительская газета».

Завдяки вмілій організації ефективної діяльності навчальних закладів Хустський район став опорним. Тут було проведено багато обласних семінарів з різних питань, сформувались висококваліфіковані досвідчені керівники шкіл, інспектори відділу освіти, вчителі та вихователі.

На посаді завідувача відділу освіти Т.І. Орбан працював до виходу на пенсію в липні 1995 року. Після цього понад 10 років працював завідувачем навчально-консультаційного центру Міжгалузевого інституту підвищення кваліфікації та підготовки керівних працівників і спеціалістів народного господарства державного університету «Львівська політехніка».

Педагогічна та громадська діяльність Т.І. Орбана одержала високу оцінку. Підтвер­дженням цього є те, що він нагороджений знаками «Відмінник народної освіти УРСР», «Отличник просвещения СССР», Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР, орденом Трудового Червоного Прапора, медалями «За трудову відзнаку», «За доблесну працю», а в 1993 році Т.І. Орбану присвоєне високе педагогічне звання «Заслужений працівник освіти України». Томаш Іванович Орбан почесний громадянин селища Вишково та м. Хуста.

З недавнього часу Т.І. Орбан на заслуженому відпочинку.

Освітяни Хустщини щиро вітають ювіляра з Днем народження, зичать хорошого здоров’я, довгих років життя.

Наш кор.

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *