Словаки шоковані закарпатськими дорогами

СловакУ травні цього року, під час святкування 644-ї річниці з часу першої згадки про Буштино, селищний голова Іван Паш на святковій сцені підписав угоду про побратимство з заступником старости словацького містечка Ясенов, округ Гуменне, Яном Струняком.
А днями до Буштина навідався і пан староста (саме так називають голову села у Словаччині) Ян Катковчин – щоб у складі футбольної команди Ясенова поганяти м’яча на міжнародному футбольному турнірі імені Михайла Комана.  А ще – налагодити дружні стосунки з буштинськими колегами та обмінятись думками щодо подальшого співробітництва.
Скориставшись слушною нагодою, ми вирішили поцікавитись у пана старости, як працюється керівникам місцевих громад у сусідній Словаччині, і які кроки стануть наступними у співпраці Буштина та Ясенова.
– Пане Яне, скажіть, будь ласка, що ж передувало підписанню угоди з Буштином? Як Ви познайомились із селищним головою?
– Познайомились під час дружнього візиту делегації Тячівського району до  Словаччини. Тоді й виникла ідея щодо транскордонного співробітництва.  Мій заступник на запрошення селищного голови пана Івана Паша побував на святкуванні річниці з Дня заснування Буштина, і був вельми задоволений гостинністю буштинської громади.
– Які враження залишив по собі футбольний чемпіонат, в якому брали участь?
– Ми дуже раді, що нас запросили на цей турнір, гостинно прийняли, за що щиро дякуємо буштинцям.
– Розкажіть детальніше про Ясенов.
– Ясенов і Буштино розділяють всього 200 кілометрів. Наше містечко – досить давнє, його історія сягає кінця 13 – початку 14 століття. Населення Ясенова – близько 1300 мешканців. До 1991 року це було передмістя 40-тисячного окружного міста Гуменне, тому інфраструктура в нас невелика. Від Ясенова до Гуменного всього три кілометри, та й більшість установ – школи, лікарні –  наші мешканці відвідують саме там. Тим більше, маємо регулярне автобусне сполучення. Однак, у нашому селі функціонує дитсадок (Materska skola). В околицях є руїни замку XIV століття, які принаджують туристів. До речі, упродовж останніх шести місяців займаємось його реставрацією. Кошти на ці роботи виділило Міністерство культури Словацької Республіки.
    
– Чим займаються мешканці Ясенова, де працюють?
– Більшість їздить на роботу у Гуменне. Хоча кілька фірм – дрібні деревообробні фірми, пекарня – є і в Ясенові. 
 
– Як організовано роботу органу місцевого самоврядування у Словаччині? 
– У Ясенові всі питання життєдіяльності громади вирішує Obecny urad  (зі словацької – сільська рада). Окрім мене, інтереси мешканців представляють ще 9 депутатів (словацькою – poslancov), яких мешканці обирають раз на чотири роки. Раз на три місяці збираємось, я звітую про виконання бюджету, разом затверджуємо проекти щодо соціально-економічного розвитку села.
– А як формується бюджет Ясенова?
– З міністерства фінансів отримуємо кошти в розрахунку 170 євро на місяць на одного мешканця. Окрім цього, громадяни сплачують місцеві податки – земельний, комунальний, на нерухомість.
– Чи впливає якось на процес розподілу коштів окружне місто?
– Ні-ні, жодним чином. Грошима громади розпоряджається власне громада, і жодна структура в ці справи не втручається.
– Пане старосто, а як у вас поводяться з побутовим сміттям? 
– Кожні два тижні підприємство, яке займається утилізацією побутових відходів, сортує сміття: папір, скло, шини, електроніка, використані батарейки – все складається окремо.
 
– Як часто у Словаччині дороги ремонтують?
– Щовесни. Таких «доріг», як у вас тут, – немає (сміється – авт.). У Словаччині не може бути такого, щоб автошляхи навесні не були відремонтовані. Державні дороги лагодить держава, а комунальні – то наша турбота. От, до прикладу, на відрізку Ясенов-Гуменне протяжністю 1,7 кілометрів цього року поклали абсолютне нове асфальтове покриття. Коштувало це 115 тисяч євро.
 
– А як вирішуєте питання ремонту дитсадка?
– На це виділяються кошти в залежності від кількості вихованців. Нещодавно, до речі, розробили проект для заміни вікон на енергоощадні, подали на розгляд до уряду, і нам виділили необхідні гроші – напряму з Братіслави. 
– Чи маєте проблеми з наповненням дошкільного закладу?
– Ні, місця вистачає всім. 
– Пане Яне, то яких наступних кроків варто очікувати у співпраці Буштина та Ясенова?
– 25-26 серпня у нашому селі відбудеться ювілейний, двадцятий фольклорний фестиваль (Sotacky festival), куди ми запросили селищного голову Івана Івановича Паша  та народний вокальний ансамбль із Буштина «Тисяночка». Очікуємо на буштинську делегацію і сподіваємось, що наші відносини з часом лише зміцнюватимуться.

– Дякую за цікаву розмову.
                                                                                                                                                                                 Наталія Маджара 
tyachiv.com.ua

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ


НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.