Що робити з гуманітаркою?

митницяНа Закарпатті майже 300 тонн гуманітарного вантажу на мільйон гривень чекає від Мінсоцполітики дозвільних документів

Добровільні пожертвування у вигляді різноманітних гуманітарних вантажів від іноземних донорів для соціально незахищених верств населення Закарпаття Чопською митницею оформляються першочергово, згідно Закону України «Про гуманітарну допомогу». Яка ситуація на сьогоднішній день з так званою у народі «гуманітаркою», ми запитали у начальника відділу організації митного контролю Чопської митниці Зигмунда Гадара.

– Розкажіть, будь ласка, скільки гуманітарного вантажу наразі перебувають на території Закарпаття, очікуючи дозвільних документів та відповідного митного оформлення? Що це за товари, і з яких країн вони надійшли?

– На сьогодні, з початку 2013 року на складах тимчасового зберігання та організацій-отримувачів гуманітарної допомоги, розташованих у зоні діяльності Чопської митниці Міндоходів України, розміщено 292 тонни різноманітного вантажу загальною вартістю 985 тисяч гривень. Левова частка гуманітарки – 20 тонн, вартістю 754 тис.грн., знаходиться на митному посту «Ужгород-вантажний».

Основними країнами-донорами гуманітарної допомоги, яку отримують благодійні організації, фонди, релігійні громади, лікарні, соціально-реабілітаційні центри та медичні установи Закарпаття, – є Угорщина, Чехія, Німеччина, Нідерланди, Норвегія, Швеція, Італія.

Серед вантажів гуманітарної допомоги, в основному, переважає медичне обладнання, супутні матеріали, меблі, одяг, взуття (б/в), меблі, інвалідні коляски, гігієнічні вироби, кухонний посуд, консервовані продукти харчування та інші предмети побуту.

– Які благодійні закарпатські організації за останній рік отримували гуманітарну допомогу, і у яких обсягах?

– Впродовж 2012-2013 рр. основними отримувачами гуманітарної допомоги є: управління Закарпатської Реформатської церкви; благодійний фонд «Східно-Європейська Місія»; Закарпатський обласний благодійний фонд «АРМЕНХЕЛП»; будинок милосердя «Добрий Самаритянин»; відділення МБФ «Доркас Ейд Інтернешенел Закарпаття»; благодійна організація Мукачівський районний благодійний фонд «ФІЛІППУС-МУКАЧЕВО»; Мукачівська центральна районна лікарня та інші на загальну суму майже 33 млн. грн., вагою 565 тонн.

– Яка взагалі процедура отримання гуманітарного вантажу, хто її уповноважений надавати та отримувати?

– Іноземні та вітчизняні донори  це – юридичні та фізичні особи в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу її отримувачам або в Україні, або за її межами. Отримувачі «гуманітарки» є юридичні особи, зареєстровані в установленому Кабміном України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги. Набувачі це ті фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається.

Щоб започаткувати процедуру визнання допомоги гуманітарною, необхідно письмова пропозиція донора про її надання. Підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги.

На сьогодні спеціально уповноваженими державним органом з питань гуманітарної допомоги є – Мінсоцполітики України, яке реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення.

– Які товари звільняються від оподаткування, надіслані на територію України у вигляді гуманітарного вантажу?

– Звільнення від оподаткування товарів гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України. Визнання таких товарів гуманітарною допомогою здійснюється  Мінсоцполітики України у кожному конкретному випадку.

Так, можуть бути визнані гуманітарною допомогою, із звільненням від оподаткування та обов’язкових платежів до бюджету, такі підакцизні товари:

– автомобілі швидкої медичної допомоги, легкові автомобілі спеціального призначення для Міністерства внутрішніх справ України;

– транспортні засоби, призначені для перевезення більше ніж 8 осіб, що передаються для використання установам соціального захисту населення, державним закладам охорони здоров’я і навчальним закладам, громадським організаціям інвалідів, ветеранів війни та праці, Товариству Червоного Хреста України та його обласним організаціям, державним закладам системи реабілітації, фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт»;

– легкові автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були виготовлені не більш як 8 років тому, з об’ємом двигуна не більш як 1800 куб. см, що отримуються Міністерством соціальної політики України для подальшої передачі інвалідам, які перебувають в установленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту, на строк, визначений законодавством;

– аудіо- та відеотехніка, призначена відповідно для сліпих і глухих, аудіо- та відеокасети з навчальними, соціальними, реабілітаційними програмами, інформацією з фізичної культури та спорту інвалідів, програмами для формування здорового способу життя, з лекціями нобелівських лауреатів;

– шоколадні вироби, що входять до новорічних і різдвяних подарунків, отриманих у термін за два місяці до відповідних свят;

– меблі, що передаються виключно для використання установам соціального захисту населення, державним закладам охорони здоров’я та навчальним закладам, громадським організаціям інвалідів, Товариству Червоного Хреста України та його обласним організаціям, релігійним організаціям, що зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України “Про свободу совісті та релігійні організації”;

– медико-соціальне обладнання та оснащення, що передається виключно реабілітаційним установам для інвалідів та дітей-інвалідів, які мають відповідну ліцензію на здійснення реабілітаційних послуг, незалежно від відомчого підпорядкування, типу і форм власності, за обов’язкової умови заборони його подальшого продажу.

Прикордонні та митні органи забезпечують першочергове проведення контролю гуманітарних вантажів під час перетину державного кордону України.

Товари, що ввозяться як гуманітарна допомога, підлягають першочерговому безкоштовному спрощеному декларуванню митним органам України відповідними установами та організаціями незалежно від форми власності, з обов’язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма «Гуманітарна допомога. Продаж заборонено», завіреного печаткою митника.

– Як убезпечує себе наша держава від неякісної «гуманітарки», або такої, що може загрожувати життю громадян? І хто несе відповідальність за безпеку таких товарів?

– На митну територію України дозволяється ввозити виключно лише такі товари гуманітарної допомоги, які не створюють загрози життю чи здоров’ю фізичних осіб – набувачів гуманітарної допомоги та довкіллю України.

Такі товари підлягають відповідному санітарному, ветеринарному, фітосанітарному, радіологічному та екологічному контролю. Зазначені види контролю здійснюються, згідно законодавства, безкоштовно.

Митне оформлення гуманітарних товарів проводиться тільки після здійснення необхідних видів контролю. Відповідальність за якість і безпеку таких товарів на підставі висновків відповідних експертиз несе отримувач гуманітарної допомоги.

Товари гуманітарної допомоги, термін придатності яких на момент перетину державного кордону закінчився та щодо яких відсутнє документальне підтвердження можливості їх споживання, на митну територію України не допускаються.

Харчові продукти та інші товари (предмети) гуманітарної допомоги, що мають обмежений термін споживання, ввозяться на митну територію України за умови, що на момент перетинання державного кордону термін їх придатності становить не менш як 1/3 терміну, визначеного виробником, а лікарських засобів, медичних виробів (крім медичної техніки) та ветеринарних препаратів – не менш як 1/2 строку, визначеного виробником, якщо такий строк становить менш як один рік, та не менш як шість місяців, якщо такий строк становить один рік і більше.

Одяг, взуття, білизна, що були в ужитку, допускаються до ввезення на митну територію України, якщо їх зношення не перевищує 30 відсотків.

Згідно вимог Митного кодексу України товари гуманітарної допомоги для їх тимчасового зберігання можуть розміщуватися на складах тимчасового зберігання та з дозволу відповідного митного органу на складах організацій-отримувачів гуманітарної допомоги.

Строк їх тимчасового зберігання під митним контролем становить 90 календарних днів. В окремих випадках за заявою власника або уповноваженої ним особи цей строк може бути продовжений (але не більше ніж на 30 днів) митним органом, за дозволом якого товари були розміщені на складі.

– Дякуємо за змістовну розмову.

Підготувала прес-служба Чопської митниці

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *