Рятівна соломинка для Павла Балоги

Рятівна соломинка для Павла Балоги
балогиЗа словами народного депутата україни Віктора Балоги, його брат, Павло, ще 27 березня 2013 року звернувся зі скаргою до Європейського суду. Крім того, Євросуд обов’язково використовує прецеденти у практиці й може визнати справи Балоги та Домбровського пріоритетними.

 

Минулого тижня Верховна Рада відмовилась призначати вибори на 11-му та 71-му округах, коли вирішила питання п’яти проблемних округів, пише Віталій Червоненко у матеріалі для ВВС Україна.

Це дає змогу Павлу Балозі та Олександру Домбровському скористатися прецедентом колишнього судді Верховного Суду Олександра Волкова у Євросуді та повернути собі мандати.

8 лютого Вищий адміністративний суд (ВАСУ) позбавив Балогу і Домбровського депутатських повноважень. Суд визнав, що через порушення на виборах результати голосування в їхніх округах – на Закарпатті та у Вінниці – виявилися недостовірними.

3 липня голова Верховної Ради Володимир Рибак оголосив про припинення їхніх повноважень у зв’язку з рішенням суду.

Козир Балоги та Домбровського

Справа Волкова може стати прекрасним козирем для Павла Балоги та Олександра Домбровського.

Найперше, Європейський суд з прав людини вперше прямо зобов’язав Україну відновити людину на посаді, не доручаючи це питання національним органам.

По-друге, суд у своєму рішенні послався на порушення Конституції України, що також стало несподіванкою.

По-третє, суд чітко визнав, що національна судова система, зокрема Вищий адміністративний суд, не є тим органом, де можна знайти справедливе та незалежне правосуддя.

Мандати двох депутатів також забрав Вищий адміністративний суд. Проте на той час ці люди вже давно набули депутатських повноважень, і, згідно з Конституцією України, щоб позбавити їх мандатів, потрібно було провести голосування у сесійній залі.

Після юридичних спорів повноваження обох таки були припиненні й округи нібито звільнились.

Цієї можливості не передбачено в законі про вибори, тому ЦВК не мала повноважень призначити там перевибори. Так само ці два округи не включили в спеціальний закон, що вирішував питання проблемних округів.

Це дає шанси Балозі та Домбровському повернути собі мандати, адже у разі позитивного вирішення їхніх справ у Євросуді, місця в Раді зайняті ще не будуть.

Рятівні аналогії

“У справі Волкова Євросуд вперше в історії вказав, що Волкова треба поновити на посаді. Це прецедент, тому якщо суд буде розглядати справи Балоги та Домбровського, то може вказати на такі самі індивідуальні заходи”, – сказав BBC Україна суддя Європейського суду з прав людини ad ho (на заміну) Станіслав Шевчук.

“Звертаю увагу, що у рішенні щодо Волкова суд вказав, що сумнівається у можливості судів України переглянути справу у відповідності до принципів Конвенції. Саме тому був припис поновити суддю на посаді”, – вважає Шевчук. При цьому суд засумнівався в об’єктивності того самого ВАСУ, що і у справі відібраних мандатів.

Крім цього, суддя Шевчук проводить ще одну аналогію.

“Ще важливий нюанс – Євросуд у рішенні щодо Волкова встановив, що (в українській судовій системі – Ред.) не дотримується Конституція і послався на це. Це також прецедент”, – розповів Станіслав Шевчук.

За його твердженням, в ситуації Балоги та Домбровського також є питання щодо конституційності.

“В Конституції є чіткий перелік підстав для позбавлення народного депутата повноважень. ВАСУ ж знайшов додаткові підстави. Тому це дуже дискусійна позиція”, – зауважив Шевчук.

У Верховній Раді сподіваються саме на такий сценарій. Головний юрист УДАРу Валерій Карпунцов стверджує, що поки не провели вибори в 11-му та 71-му окрузі, Балогу та Домбровського можна відновити.

“На це й сподіваємося, що Європейський суд відновить їх в правах за прецедентом судді Волкова. Спікер Володимир Рибак перевищив свої повноваження, заблокувавши їх картки”, – сказав BBC Україна Карпунцов, перший заступник голови регламентного комітету.

Повернуть мандати у 2015-му?

Справу судді Волкова розглянули дуже швидко. 30 березня 2011 року він подав скаргу, 18 жовтня її визнали першочерговою, а вже 9 січня 2013-го ухвалили рішення.

Як стверджує Станіслав Шевчук, Євросуд обов’язково використовує прецеденти у практиці й може визнати справи Балоги та Домбровського пріоритетними, як це було з Волковим.

Брат Павла Балоги, народний депутат Віктор Балога сказав BBC Україна, що той вже давно звернувся зі скаргою до Європейського суду.

“Скарга до Євросуду від Павла Балоги надійшла 27 березня 2013 року”, – уточнив Віктор Балога.

Раніше Олександр Домбровський також заявляв, що звернеться до Європейського суду, однак поки що невідомо, чи він уже зробив це.

В разі якщо суд піде тим самим шляхом, фіналу розгляду скарги опальних депутатів можна чекати на початку 2015 року.

Слово за ЦВК

У двох колишніх депутатів може й не бути стільки часу.

У четвер, коли депутати призначили вибори в п’яти округах, керівник фракції Партії регіонів Олександр Єфремов припустив, що щодо решти двох округів також може бути знайдене рішення.

“Що стосується цих двох округів, то право рішення щодо них може бути за Центральною виборчою комісією”, – повідомив Єфремов.

Однак таке твердження доволі суперечливе, адже ЦВК не зробила цього раніше якраз через те, що не має таких повноважень.

“ЦВК може призначити повторні вибори в трьох випадках. Жоден з них не стосується округів №11 та №71. Є сумніви, що судові рішення могли ухвалюватись в подібних випадках”, – розповів BBC Україна заступник голови ЦВК Андрій Магера.

“Суд створив нову ситуацію, якої в законі немає. Тому немає правових підстав, аби ЦВК ухвалювала рішення щодо цих округів й призначала вибори без додаткових актів Верховної Ради”, – резюмував Магера.

З іншого боку, якщо навіть до 2015 року вибори у 11-му та 71-му окрузі відбудуться, то рішення Євросуду все одно поставить крапку в дискусії, чи може ВАСУ забирати мандати у депутатів-мажоритарників.


НОВИНИ ПАРТНЕРІВ


РЕКЛАМА

1 Comment

  1. Йому це не поможе. Кланчик вже не можна врятувати, лиш вони самі того не бачать. За 400 затрималих мільйончиків Вітю вже у тюрму треба було посадити, бо ж не заробив він їх чесною працею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.