Полювання на суддів та прокурорів

Кримінал все частіше кидає виклик представникам силових структур.

Останнім часом почастішали випадки вбивства суддів. Причому з кожним разом ці вбивства носять все більш жорстокий характер. Останній, взагалі кричущий випадок – вбивство харківського судді разом з усією його родиною. До всього іншого вбитим відтяли голови. Та ще й вчинили це у День працівника суду України.

Журналісти вже називають це резонансне вбивство стратою. Злочинці явно кидають виклик усім силовикам. Трохи раніше злочинці «привітали» з професійним святом прокурора м. Мукачева Руслана Біловара. У День працівника прокуратури йому спалили новенький джип «Мерседес», на котрий з прокурорською зарплатою потрібно працювати на один десяток років. А до того було резонансне вбивство судді Зубкова, за яке посадили постраждалих від судового свавілля батька й сина Павліченків. Судді повважали цей мотив для вбивства цілком достатнім, хоча свідки вбивць не впізнали. А був ще й вбивця міліціонера Віталій Запорожець, на захист якого встало все село…

Що відбувається в Україні? Чому судді все частіше стають жертвами? Чим можна пояснити кримінальну активність у святкові для працівників правоохоронних органів дні? Яким при збереженні подібної тенденції може бути майбутнє судової системи України? Чому професія судді стала однією з найнебезпечніших? Про все це видання FROM-UA запитало у компетентних експертів.

Правозахисник, президент Асоціації психіатрів України Семен Глузман відзначив, що хоча поки що не коректно стверджувати про те, що в українському суспільстві з’явився феномен самосудів, але про це слід говорити.

«Якщо це феномен соціальний, – пояснив Семен Фішелевич, – то це реакція людей на те, що держава абсолютно не бачить проблеми. А вона полягає в тому, що наше правосуддя захищає не державу, а кишені тих, хто здійснює правосуддя, а потім лише державу і тих людей, які є громадянами-платниками податків».

Семен Глузман розуміє, що не всі судді і прокурори є негідниками, але каже, що у наш час, якщо ти порядна людина, але у тебе немає грошей, то суддею стати практично неможливо. Правозахисник втратив всяку віру в те, що і цей склад ВР і Адміністрації Президента займатиметься проблемою продажності системи кримінальної юстиції, тому що «значною мірою цей корпус суддів і прокурорів їх обслуговує».

Керівник соціологічної компанії «Research & Branding Group» Євгеній Копатько вважає самосуди не дуже позитивною тенденцією, яка з’явилася в Україні. За його словами, про неї говорять вже зараз експерти і самі представники правоохоронних органів.

«Це багато в чому пов’язано зі складною ситуацією в країні, – пояснив свою думку соціолог, – з правовим нігілізмом, і частково з діями правоохоронних органів. Я думаю, що це комплекс проблем, який відображає внутрішні проблеми суспільства, які виражаються в таких діях (вбивствах суддів, прокурорів людьми. – Ред.)».

Спрогнозувати майбутнє правоохоронної системи експертові дуже складно, тому що «тут потрібний комплекс заходів, і перш за все, зміна ситуації в житті всього нашого суспільства – це пов’язано з відповідальністю влади і людей».

З приводу того, чи стали професії суддів і прокурорів найнебезпечнішими на сьогоднішній день, Євгеній Едуардович відзначив, що «будь-яка професія, яка пов’язана з людьми, діяльність якої несе певні наслідки за людське життя і долю, безумовно, має відношення (до небезпеки і ризиків. – Ред.)». А через це у деяких представників в суспільстві, висловив свою думку експерт, це викликає дуже жорстку і неоднозначну поведінку.

Журналіст, засновник Інтернет-видання ОРД Святослав Речинський вважає, що напади на суддів, прокурорів і працівників МВС неспроста, це реакція на беззаконня і продажність з боку співробітників всіх структур.

«І я думаю, що дедалі буде більше, – передбачив журналіст, – тому що можна пригадати, як вшановували людину, яка убила свавільного міліціонера Запоріжця. Насправді, народна підтримка є. І якщо в Росії були «приморські партизани», які займалися відстрілом працівників правоохоронних органів, то я не унеможливлюю, що і тут щось подібне з’явиться». Святослав Речинський впевнений, що коли вмирає правосуддя, то починається самосуд, а від нього страждають саме підкупні судді, прокурори і міліціонери.

«Якщо Україна розвиватиметься по шляху латиноамериканської або азіатської диктатури, тоді правоохоронні органи будуть практично безконтрольні і непідзвітні народові. Це буде загін захисту правлячих буд від убожіючого населення України», – резюмував експерт.

Правозахисник, співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров розповів, що як одну з версій вбивства судді Харкова і його сім’ї бачить в тому, що «це була помста тих людей, які були невдоволені тим або іншим рішенням, яке вони отримали, вважаючи його несправедливим». І, на жаль, відзначає експерт, «коли не діє сила права, починає діяти право сили».

Окрім працівників прокуратури і судів, розповів пан Захаров, люди також нападають і на міліціонерів. Правозахисник вважає, що українська міліція виявилася між двох вогнів: наказами згори, обов’язковими для виконання і людьми, по відношенню до яких доводиться несправедливо вчиняти. А це, впевнений експерт, істотний сигнал, що ця область неблагополучна.

Євген Захаров запевняє, що нинішню систему кримінальної юстиції необхідно реформувати, згідно концепції 2008 року. Але, відзначає експерт, реформувати потрібно в комплексі, а не один якийсь орган (будь то МВС, прокуратура або суд). Але, як завжди, розповів пан Захаров, запропонувавши реформування, кожен правоохоронний орган говорив, що «концепція хороша, але відносно нас ви поступили не зовсім правильно».

Євген Захаров навів показовий приклад: «Мають кардинально бути змінені функції прокуратури, але вона з цим не погоджується, і це велика проблема. Без змін функцій прокуратури дуже важко проводити судову реформу. А найголовніша річ у тому, що у нас судова система залежна від виконавчої влади, і ті, хто контролює суди, і далі хочуть це продовжувати, оскільки втрата контролю над судами – це загроза існуючій владі».

Лідер УСДП, колишній перший заступник міністра юстиції України Євген Корнійчук нагадав, що це не перший випадок, пов’язаний із загибеллю судді, і що за останні два роки нам відомо три-чотири приклади. Експерт упевнений, що «якийсь з цих випадків безпосередньо пов’язаний з професійною діяльністю, а тому безпосередньо пов’язані з тим, що люди не отримують чесного правосуддя і вимушені йти на конфлікти, на абсолютно невиправдані дії, пов’язані з вбивствами».

Стосовно ризиків, пов’язаних з професійною діяльністю суддів і прокурорів, експерт сказав, що якщо вони дійсно працюють згідно із законом, то знаходяться в цілковитій безпеці.

Пан Корнійчук висловив думку про те, що нам потрібно рухатися до створення незалежної системи правосуддя, звинувачення в прокуратурі за західними європейськими стандартами, яка відокремлена від слідства, яка фактично несе функцію підтримки звинувачення в судах: «Для прокуратури в світі не властиві функції нагляду, що у нас є відлунням радянської системи. А відносно судів: це об’єктивність і відсутність тиску з боку держави. Але нам до цього ще дуже-дуже далеко».

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *