На Закарпатті аномальні явища

карпатиПро січень кажуть: «День на літо, а місяць на мороз». В січні і справді бувають міцні морози. Правда, дуже часто в останні кілька років на Закарпатті замість холоднечі спростерігаємо майже осінню погоду, каже нашому виданню заступник начальника Закарпатського гідрометеоцентру Василина Блох.

Вона ж додає, що перший місяць нового року вважається найхолоднішим серед зимових місяців. При сильних морозах мінімальна температура повітря може знизитися до 28—32º нижче нуля. 32,5º мороза було зафіксовано в січні 1954 року в Берегові, а в Нижніх Воротах — 31,6º. За останні роки найхолоднішим був весь січень 1987 року, коли панували люті морози (температури повітря знижувались до мінус 30,7º у Великому Березному, а в Міжгір’ї – до -28,7º. Цікаво, що починаючи з 2007-го, січень щороку стає теплішим за норму на 2—3°. А той же 2007-й взагалі був аномальним і запам’ятався ще й нетиповими для цього часу грозами.

При відлигах, які часто бувають в січні, температура повітря може підвищитись до 12—15º тепла. Ось і зовсім недавно (9 січня 2010 року) в Берегові було зафіксовано температурну аномалію — 15° тепла. Це був рекорд — така висока температура повітря в січні жодного разу не фіксувалась за всі роки спостережень в області (68 років). А в 1988-му відлига тривала майже весь січень, і максимальні температури при цьому були 8—10º тепла. В такі теплі зими розквітають підсніжники на південних схилах гір.

Закарпатському січню, каже Василина Іванівна, характерні небезпечні погодні явища (особливо в гірських районах) — тумани, снігові замети, хуртовини, ожеледь, на дорогах ожеледиця, сніго-дощові паводки. А от сніговий покрив у січні в гірських районах майже щороку сталий. Але синоптики фіксували й аномалії. У 1988 та2001 роках в цьому місяці по всій області не було снігу, а в 1984-му сніг зберігався місцями тільки на північних схилах гір.

За даними довгострокового прогнозу Гідрометцентру України, середня місячна температура повітря в січні очікується -3—5º, при нормі -4—5,5, тобто січень знову буде теплішим за норму. Місячна кількість опадів прогнозується 60—80 мм, що близько норми.

Марта ЗАГАТЯНСЬКА, газета «Новини Закарпаття»

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *