Мукачівський клан розколює моноліт угорської громади Закарпаття

Мукачівський клан розколює моноліт угорської громади Закарпаття

Участь Віктора Балоги у якості голови виборчого штабу кандидата у Президенти України Анатолія Гриценка може мати непередбачувані наслідки для єдності угорської національної меншини на Закарпатті.

Підставою для цього стала інформація про можливе призначення на посаду керівника окружного виборчого штабу Анатолія Гриценка голови Демократичної спілки угорців України Василя (Ласло) Зубанича, який також є одним з лідерів Демократичної партії угорців України (ДПУУ).

КМКС і ДПУУ. Кінець союзу?

Як відомо, на виборах до Закарпатської обласної ради 2015 року ДПУУ не брала самостійної участі, а її члени йшли в рядах більш розкрученої «КМКС– партія угорців України», яка набрала 9% голосів та провела 8 народних обранців до найвищого виборного органу Закарпатської області.

Невиключено, що після офіційного повідомлення про призначення Василя Зубанича керівником агітаційного штабу Гриценка, на Берегівщині угорські партії почнуть з’ясовувати стосунки між собою. Наприклад у місті Берегово ці структури у союзі між собою. Вибори в угорському анклаві, на відміну від загальнообласного, вигравали під одним прапором ДПУУ. Стосовно парламентських виборів та виборів Президента, то тут підтримували діючу більшість та Петра Порошенка. Все дуже просто. Василь Брензович, лідер КМКС, йшов у списку партії Блок Петра Порошенка «Солідарність». Бажання національних менших мати свій голос у парламенті виправдалося, хоч далось досить “дорогою” ціною. Брензович є членом партії, якій на Берегівщині не дуже довіряють, але самого Василя тут дуже шанують і вірять в те, що він представляє інтерес національних меншин із відповідальністю.

Чи захоче КМКС йти на заміну свого кандидата у парламенті на кандидата із ДПУУ у вигляді Василя Зубанича? Навряд чи це логічно. Від області до району КМКС переважає. Лише у райентрі Берегово –  КМКСу довелося піти на союз, аби мати більшість у міській раді.  Тож буде не реально важко КМКСу переключити свою увагу на іншого кандидата і віддати йому усі привілеї. Василь Брензович рупор угорців Закарпаття і навряд вони потребують двох лідерів із різними політичними поглядами.

Конфлікт на фоні області?

Звичайно ж якщо справа стосувалася тільки маленького району в області, то можливо б вона і не вартувала уваги. Партія КМКС отримала чудову підтримку на виборах у обласну раду. Там лідери партій домовились створити коаліцію між КМКС, Солідарністю та Відродженням. Такий союз дозволив теперішній владі не допустити до основних справ Закарпаття лідера Єдиного Центру Віктора Балогу. Велика заінтересованість у цьому була у всіх головних політичних гравців –  голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля та керівництва угорських партій.

КМКС на чолі із Брензовичем вдало розіграли “золоту” акцію на обласному рівні, але не зрозумілими залишилися усі питання співпраці між ДПУУ та КМКС на Берегівщині. Якщо обласні депутати від нацменшин об’єднуються заради того, аби депутати Єдиного Центру та і сама партія в принципі, не мали жодного важеля на Закарпатті, то місцеві розпочинають вступати із ним у співпрацю.

Де зв’язок спитаєте ви? Василь Зубанич очолює агітаційний штаб на Берегівщині Анатолія Гриценка, а керівником у нього буде лідер Єдиного Центру Віктор Балога. Звичайно ж кожен буде мати з цього свій зиск. Хтось піде по партійним спискам Громадської позиції у депутати Верховної ради, а хтось відмовившись від партійної етики буде відстоювати інтереси нацменшин на іншому фронті.

Але не виключено, що є і третій варіант. До прикладу  КМКС та ДПУУ домовляться  йти іншим шляхом – вийти із коаліції у Закарпатській обласній раді і створити її знову із Єдиним Центром…. Хоча навряд чи це реалістично. Балога пішов шляхом свідомого розколу  угорської національної меншинини, запропонувавши ДПУУ свою перспективу розвитку.

ДПУУ ніколи не була відвертою у співпраці з партнерами по коаліції у Берегівській міськраді

Союз КМКС і ДПУУ був потрібен тільки одній партії у Берегові. Це чудовий приклад того, чому командний гравець пан Зубанич дозволив собі йти на співпрацю із Балогою.

У місті Берегово завжди проугорською більшістю були «демократи».  Хоча і досягнення КМКС були стабільним останні декілька скликань. Три-чотири депутати для Берегова – це пристойний політичний рівень. І на цих виборах, якщо забрати об’єднання двох партій, то виходить так, що до складу міської ради у Берегові пройшло вісім депутатів ДПУУ і чотири від КМКС.

Та при новій системі виборів берегівський КМКС зробив не зовсім вірний крок, а ДПУУ скористалася цим і створила більшість, яка зможе знівелювати політичний напрям партії Василя Брензовича своїми діями. Ситуація в Берегівській міськраді склалася таким чином, що угорці мають більшість , але не абсолютну. Не вистачає одного депутата, тож треба домовлятися із кимось іншим. Головне, що ДПУУ на чолі із міським головою Золтаном Бабяком це завжди вдається. Так само, як це вдавалося колишньому меру Іштвану Гайдошу. Як не парадоксально, союзником у Берегові, який допомагає приймати важливі рішення є Єдиний Центр Балоги на чолі із берегівським представником Ольгою Бізілею. Таємна коаліція між ЄЦом та ДПУУ, яку об’єднують меркантильні інтереси з розподілу бюджету, землі та майна більшу цінність для керівництва Демократичної партії угорців України ніж союз між ДПУУ та КМКСом.

Вірний союзник Берегівського міського голови Золтана Бабяка у вигляді Ольги Василівни Бізілі завжди підтримає бажання мера, а інколи у незначних питаннях навіть на камеру посперечається, але потім впевнено кивне головою ніби то: Ви були праві Золтане Адальбертовичу. Міський голова Берегова і депутатський корпус від ДПУУ також радіють тій впевненості, що кожної сесії усі бажанні питання будуть прийняті. Також не можна оминути той факт, що майже кожну сесію увесь негатив, який стосується міста Берегова (наприклад недостача у бюджеті, чи то ліквідація вантажних перевезень у Берегові залізницею, або навіть не будування сміттєпереробного заводу у селі Яноші) сиплеться чомусь на діючого Президента України, Уряд та депутатів Верховної Ради. Міський голова дуже часто розпочинає сесійні засідання з того, що є така проблема і це тільки через те, що Уряд блокує. І тут лідер ЄЦу у Берегові знаходить момент, як пропіарити діяльність Балог і показати, що уряд поганий, а от Балоги дуже хороші і переймаються проблемами міста Берегова. «Я, як помічник народного депутата України Івана Балоги зроблю відповідне звернення і я думаю, що ми вирішимо це питання» – так часто звучать слова Ольги Бізілі на сесіях міської ради. Те, що Іван Балога є одним з найбільших прогульників сесій Верховної Ради скромно замовчується депутаткою.

Наведемо наочний приклад співраці ЄЦу та ДПУУ в Берегові –  у провулку Мукачівському де проживає депутат Ольга Бізіля стоїть новісіньке асфальтне покриття тільки біля її багатоповерхівки, але їх там аж шість. Допомога від Угорщини у вигляді дитячих майданчиків і знову ж таки один із двох майданчиків направляється у провулок Мукачівський. Останні проекти капітальних ремонтів тротуарів виконує структура до котрої має відношення Михайло Бізіля з Мукачева, який є шовгором (братом чоловіка) Ольги Бізілі. І навіть останній мега-проект у будівництві колової розв’язки на вулиці Мукачівській вартістю 3,5 млн. гривень отримав можливість робити родич депутатки. Можливо це просто збіг обставин, але можливо це і є ціною голосів у міській раді.

Бізнес крило ДПУУ має намір використати представника угорської інтелігенції Василя Зубанича у власних інтересах, які навряд чи співпадають зі сподіваннями угорської національної меншини Закарпаття, адже  Балога дуже швидко змінює політичну орієнтацію і не виключено, що через деякий час лідери Демократичної партії угорців мають всі шанси залишитись біля розбитого корита, “розрулюючи” ситуацію, яку самі ж створили.

Михайло Сенько

Редація “Трибуни” залишає можливість дискусії з приводу цієї теми.

Фото – Корзоньюс

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *