Історичну пам’ятку Мукачева – палац Ковнера – перетворять на приватне житло

Ковнер-каштейНевеликий палац у Мукачеві, збудований наприкінці 19 століття, який має непросту історію, архітектурна пам’ятка місцевого значення, — Ковнер-каштей – стане приватним житлом. Про це написав мукачівський журналіст Юрій Кравчук на сторінці у мережі FB.

У палаца Ковнера є власник. Щойно біля історичної архітектурної пам’ятки знаходились власник, представник міськвиконкому та підрядник. Як стверджує В’ячеслав Лукачина, який представився власником Палацу Ковнера (на фото у полосатій футболці), палац буде реконструйований, і у ньому буде приватне житло. Прибулі обговорювали перенесення майданчика для збору сміття. Попередньо усно вирішили винести його на сусідню вулицю Толстого. Якраз навпроти цього місця є невеличкий приватний готель. От краєвид буде в готелі) Мешканці навколишніх будинків (палац Ковнера у буквальному сенсі оточений п’ятиповерхівками) вперше чують про нових сусідів. Як полюбляють казати міжнародні політики, вони «трішечки занепокоєні».

Мукачево може викреслити архітектурну памятку з списку визначних місць, де будівля перебувала з 1970 року, як пам’ятка історії місцевого значення Закарпатської області.

Після того, як з будівлі виселилася Мукачівська районна прокуратура – останні хто перебував у приміщенні – наступив період руйнування палацу. Міська влада Мукачева не займалася реконструкцією історичної споруди, і остання повільно, але невблаганно руйнувалася.

Палац Ковнера названий так в честь свого першого власника та має непросту історію, тісно переплетену з людськими стражданнями.

Наприкінці 19 століття палац збудував на тодішній околиці Мукачева угорський барон єврейського походження Адольф Ковнер, заможний підприємець та меценат.

У вересні 1914 року барон Ковнер передав свій палац мукачівському іудейському святому товариству для створення в ньому лікарні. Однак у вирі першої світової було не до лікарні, а при чеській владі в палаці влаштувався жупанат.

За часів повторного володіння Закарпаттям Угорською державою в палаці Ковнера розмістилася угорська контррозвідка.

Вочевидь, є всі підстави стверджувати, що палац Ковнера у Мукачеві є пам’яткою, пов’язаною з тоталітарним терором Другої світової.

У липні 1942 року в палаці Ковнера відбулися три засідання військового трибуналу фаши­стської Угорщини. На них судили патріотів Закарпаття за те, що вони боролися за відторгнення Закарпаття від Угорщини і возз’єднання з Україною.

Місцем катувань політв’язнів стали підвальні приміщення палацу. Крик катова­них не було чути на вулицю так як парк поглинав стогін жертв. В залах, де колись проводилися бали для аристократії, квадратно-рядо­вим способом сиділи політв’язні, а над ними в бойовій го­товності стояли жандарми. Суворо заборонялось дивитись вправо чи вліво. Сиділи в’язні в позиції струнко, зміна рук і ніг могла відбуватися тільки по команді старшого по наряду жан­дарма.

Серед відомих громадських та культурних діячів Закарпаття жорстокі катування у ковнерівському палаці пройшли:

Іван Маргітич — єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії — Засуджений в липні 1942 за належність до юнацтва ОУН.
Пап Степан — один із організаторів Пласту на Закарпатті, член крайової екзекутиви ОУН, вояк Карпатської Січі, історик та священик.
Бандусяк Дмитро — окружний провідник ОУН Закарпаття у 1944–1946.
Осип Данко — український вчений, бібліограф, правник, громадський, культурний і політичний діяч в США. Член УВАН, дійсний член НТШ в Америці.

У 50-ті роки минулого століття тут ненадовго розмістилася районна державна адміністрація, а згодом, і аж до останнього року – Мукачівська районна прокуратура.

1970 року будівля Ковнер-каштею внесена до переліку пам»яток історії місцевого значення Закарпатської області.

mukachevo.today

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *