Як збираються реставрувати Невицький замок

Як збираються реставрувати Невицький замок

Учора,21-го жовтня, в Ужгороді розповіли про стан реалізації проєкту, який передбачає збереження Невицького замку. Проєкт регіонального розвитку “Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття шляхом реставрації пам’ятки архітектури національного значення – Невицького замку (перша черга невідкладних робіт)” реалізовується завдяки коштам Європейського Союзу.

Як відзначила Ольга Травіна – заступник голови Закарпатської ОДА: “Безпосередніми партнерами у реалізації проєкту є департамент культури Закарпатської ОДА та КП «Ужгородське районне агентство розвитку». Метою та ідеєю проєкту є розвиток туризму, але першочергово – проведення низки робіт по збереженню Невицького замку, як пам’ятки архітектури”.

Загальна сума фінансування проєкту складає 11 мільйонів 248 тисяч. Термін виконання – 24 місяці. Проєкт фінансується з держбюджету Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, ще 500 тисяч гривень – це внесок місцевого бюджету – Ужгородської районної ради (по 250 тисяч гривень на рік).

Володимир Химинець професор кафедри міжнародних економічних відносин УжНУ, який в проєкті є експертом з побудови державно-приватного партнерства, зауважив, що у них було завдання використати цю можливість для того, аби провести роботи по збереженню замку. Тож вони написали проєкт, який давав можливість проведення перших, нагальних робіт в замку.

«Прийшли до голови Ужгородської РДА з пропозицією, ініціювало подачу ОДА, і ми всі разом включилися у його лобіювання. В Україні подібний секторальний проєкт реалізовується перший раз, тому були певні затримки з його фінансовою частиною. Гроші вчасно не надійшли, бо не було самого механізму їх надходження. Надійшли вони лише в кінці жовтня 2018-го року. Відтак проєкт офіційно стартував», – пояснив експерт.

Наразі ж районна рада оплатила проєктно-кошторисну документацію проєкту, отримані необхідні дозволи від Міністерства культури на здійснення архітектурно-будівельних робіт. Замок на даний момент закріплений за Закарпатською облрадою, як спільне майно громад області. Також оформили земельну ділянку під самим замком площею 2,86 га.

Проєктом передбачена реставрація двох веж (центральної і барбакану) і чотирьох контрфорсів Невицького замку. Тобто мова йде, про ділянки, які найбільш пошкоджені і перебувають у критичному стані. Після реставрації центральна вежа, має стати оглядовою, висотою в чотири поверхи. Там, зокрема, будуть розміщені виставочні стелажі.

Томаш Сопко – заступник начальника управління – начальник відділу охорони культурної спадщини управління охорони культурної спадщини, департаменту культури Закарпатської ОДА, пояснив, що на сьогоднішній день проєктно-кошторисна документація отримала погодження від Міністерства культури. Наразі доробляється кошторис проведення робіт. Після остаточного погодження всіх документів, буде оголошений тендер на проведення робіт. Затим, після проведення тендерних процедур, можна буде розпочинати роботи.

Водночас проєкт складається з двох частин і, так звана, «м’яка» його частина, ще цього року мала б бути реалізована по-максимуму.

Зокрема, як повідомив Володимир Химинець, у цій частині заплановано, зокрема, освітлення стін замку: «Якщо нам дозволять погодні умови, то ми їх засвітимо ще цього року. Також передбачене встановлення 10 лавиць і смітників довкола території замку».

Директор КП «Ужгородське районне агентство розвитку» – Рената Михайло-Приходько, відзначила що «м’яка» частина проєкту передбачає створення своєрідного туристичного кластеру та брендинг Невицького замку.

«Ми працюємо над створенням аудіо-гіду, який буде перекладений на 5 мов. Розробляємо і створюємо туристичний сайт, який буде якісно наповнений цікавим туристичним контентом. За результатами проведених пошуково-дослідницьких робіт, буде створена монографія Олександра Дзембаса про історію Невицького замку. Також передбачена купівля і встановлення міні-офісу, де можна буде купити квитки, отримати безкоштовні буклети, інформацію тощо.

Володимир Химинець зауважив, що відновлення та збереження замку та, в результаті, створення туристичного кластеру дасть можливість для розвитку цієї частини регіону.

Олександр Дзембас, історик, голова ГО «Невицький замок», багаторічний дослідник Невицького замку розповів, що проєктом передбачені, хай і в межах невисокого фінансування, невеликі археологічні дослідження, археологічну експедицію планують відновити наступного року.

“Гадаю, не варто говорити про важливість і значення Невицького замку, на мою думку, це єдина замкова споруда на Закарпатті, яка несе в собі автентику», – відзначив історик та наголосив, що Закарпаття рано чи пізно повинне створити заповідник, адже це єдина в Україні область, яка немає історико-архітектурного заповідника.

prozahid.com

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *