Громадськість Закарпаття просить Москаля відновити статус музею Президента Карпатської України Августина Волошина (ДОКУМЕНТ)

Громадськість Закарпаття просить Москаля відновити статус музею Президента Карпатської України Августина Волошина (ДОКУМЕНТ)

 Про це йдеться у зверненні церковних, культурних та громадських діячів краю.

Голові Закарпатської ОДА

п. Москалю Г.Г.

Шановний Геннадію Геннадійовичу!

З обуренням і болем зустрічає громадськість Закарпаття повідомлення про прояви антиукраїнства, українофобії, наступ на українські святині краю.

Нещодавно стало відомо про ще один недружній акт супроти української історії області: ліквідацію у штатному розписі Закарпатського краєзнавчого музею на 2017 рік відділів «Меморіальний музей-кімната Президента Карпатської України Авґустина Волошина» в Ужгороді і «Красне Поле» у с. Рокосово Хустського району та включення їх у новостворений відділ краєзнавства навіть без статусу секторів – відповідно з двома штатними одиницями для музею А. Волошина (досі було 3) і двома – для «Красного Поля» (досі було 7).

Ця підступна акція відбувається напередодні і в дні відзначення пам’ятних дат історії Закарпаття – 78-ї річниці проголошення державної незалежності Карпатської України, 143-ї річниці народження Президента Карпатської України, Героя України о. Авґустина Волошина та 15-річчя відкриття і освячення меморіальної кімнати-музею його імені в Ужгороді.

Саме так, 14 березня 2002 р. в Ужгородському замку з великим суспільним піднесенням було урочисто відкрито кімнату-музей Авґустина Волошина, у створенні і відкритті якого активну участь взяли і Ви – тодішній і нинішній голова ОДА.

Відкриття меморіального музею А. Волошина на правах окремого відділу обласного краєзнавчого музею хоча і стало помітною  подією у науковому, культурному і громадсько-політичному житті Закарпаття, розглядалося лише як початковий етап увічнення у формі музею подвижницької праці визначного українського педагога, вченого, громадського, культурного, політичного і державного діяча – найбільшої постаті в історії краю ХХ ст. У планах і задумах вимальовувалася перспектива створення самостійного меморіального музею – в окремій будівлі, з розсяглою експозицією, фондовими й іншими приміщеннями, кіно- та актовим залом тощо. А у ближчий після відкриття час передбачалося збільшити для музею А. Волошина число приміщень в Ужгородському замку, розширити його експозиційну площу, поповнити новими знахідками і матеріалами.

Цьому у значній мірі сприяло те, що у березні 2006 р., після багаторічного листування і перемовин очільників Закарпатського крайового товариства «Просвіта» з племінницями А. Волошина у Чехії (Прага) та Словаччині (Пряшів) для музею Авґустина Волошина було передано понад 1500 (!) оригінальних, здебільшого унікальних, реліквій з життя і діяльності подвижника. З таким багатством і цінністю експонатів можна було не тільки розширити експозицію музею А. Волошина в Ужгородському замку принаймні втричі, але й створювати цілком самостійний музей – визначний осередок української історії Закарпаття, яким пишалася б не лише громадськість краю, але й усієї України.

На жаль, після цього справа розбудови і розвитку музею А. Волошина не посунулася ні на йоту. Що більше, за наказом тодішнього-нинішнього директора музею В.С. Шеби діюча експозиція була закрита на три роки (2006–2009) і тільки під тиском патріотичної громадськості області музей було знову відкрито напередодні відзначення 70-ої річниці незалежності Карпатської України та 135-річчя народження А. Волошина.

Неприхильне ставлення до меморіального музею Авґустина Волошина знову проявилося згодом: у 2010 р. відділ Закарпатського краєзнавчого музею «Меморіальний музей-кімната А. Волошина» перетворено на відділ «Меморіальний музей-кімната А. Волошина і новітньої історії», чим було не тільки применшено постать А. Волошина, але й зміщено акценти і знівельовано відділ його імені в цілому.

Продовження наступу на музей А. Волошина в Ужгороді завершилося у нинішньому році ліквідацією відповідного відділу, який був у структурі Закарпатського краєзнавчого музею упродовж 15 останніх років… Замість того, щоб розвивати, розбудовувати музей, маючи для цього всі можливості, відбувається його, не виключено свідомо, поступове знищення.

Ставлення директора Закарпатського краєзнавчого музею до постаті Авґустина Волошина, Карпатської України, і в цілому до української історії краю – відоме, воно коментарів не потребує. Як і позиція, як це стало очевидно, його недавноспечених найближчих помічників Михайла Делегана і Володимира Піпаша, котрі, обійнявши в музеї відповідальні посади, підтримують усі починання, в тому числі шкідливі, свого патрона… Голосів протесту проти наступу на українські святині Закарпаття, зокрема на музей А. Волошина, від цих людей, які по усіх закутках кричать про свій «патріотизм», не чутно…

Дивує у цій ситуації і позиція управління культури ОДА, керівництва обласної ради і облдержадміністрації, які погодили і затвердили штатний розпис Закарпатського краєзнавчого музею на 2017 р., що вводиться в дію з 13 квітня цього року.

Шановний Геннадію Геннадійовичу, знаючи Вас як людину, яка багато зробила для увічнення пам’яті Президента Карпатської України, Героя України Авґустина Волошина, творців і оборонців Карпатської України, просимо:

  1. Відновити статус окремих відділів «Меморіальний музей-кімната Авґустина Волошина (без додатку «і новітньої історії») та «Красне Поле» у структурі та штатному розписі Закарпатського краєзнавчого музею на 2017 рік – з відповідним числом штатних одиниць у кожному з них.
  2. Обговорити питання створення самостійного меморіального музею Авґустина Волошина в Ужгороді на окремій нараді – за участю відповідальних працівників ОДА, Ужгородської міської ради, науковців, представників української громадськості Закарпаття.
  3. Дати оцінку діям посадових осіб, причетних до ліквідації відділів Закарпатського краєзнавчого музею «Меморіальний музей-кімната Авґустина Волошина» і «Красне Поле».

 

З пошаною,

Павло М. Федака, доктор історичних наук,
почесний голова крайового товариства «Просвіта», лауреат премії ім. А. Волошина.

Іван Коршинський, голова обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів
і репресованих, лауреат премії ім. А. Волошина.

Віктор Бедь, єпископ Мукачівський і Карпатський УАПЦ, керуючий Закарпатською і Тернопільської єпархіями УАПЦ, ректор Карпатського університету
ім. А. Волошина і Української Богословської Академії, голова Закарпатського товариства борців
за незалежність України у ХХ ст.

Павло П. Федака, кандидат історичних наук,
голова Закарпатського крайового товариства «Просвіта».

Василь Густі, поет, голова Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України.

Володимир Задорожний, доктор історичних наук, професор УжНУ, лауреат премії ім. А. Волошина.

Орест Дідух, голова Закарпатського національно-патріотичного об’єднання «Україна Соборна».

Антоніна Вчорашня, відповідальний секретар Християнсько-народної спілки Закарпаття.

Сергій Федака, доктор історичних наук,
професор УжНУ, лауреат премії ім. А. Волошина

Іван Козак, член НСПУ, голова Перечинського об’єднання «Просвіта», лауреат премії ім. А. Волошина.

Василь Олашин, скульптор, член Національної спілки художників України.

Руслан Ференці, секретар Закарпатського відділення
ГО «Українська асоціація ветеранів АТО».

В’ячеслав Харченко, голова ГО «Люстраційна комісія Закарпатської області».
м. Ужгород, 11 березня 2017 р.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.