Децентралізація знищила систему закладів культури Ужгородщини (документ)

Децентралізація знищила систему закладів культури Ужгородщини (документ)
02 грудня сесія Ужгородської районної ради ухвалила рішення про ЛІКВІДАЦІЮ Середнянської дитячої школи мистецтв. Аналогічними розпорядженнями депутати ухвалили ліквідацію ще трьох мистецьких шкіл району (Тарновецьку, Коритнянську, Малодобронську ДШМ та Районну централізовану бібліотечну системи, – редакція). Facebook рясніє коментарями обурених краян (див. сторінку школи)!
Щоб зрозуміти, наскільки вагомими є мистецькі надбання Середнянської дитячої школи мистецтв, для якої, до речі, цей рік є ювілейним, адже вона була заснована рівно 50 років назад, пропонуємо Вам ознайомитися з багатим історичним матеріалом, зібраним колективом школи на чолі з Оксаною Ленарт й представленим нижче. Це унікальна стаття про створення закладу, його творчі витоки, відомих в цілій країні та за кордоном творчих особистостей, про чисельні перемоги на усіляких фестивалях та конкурсах.
Ми ж із запитаннями проте, що ж насправді відбувається, звернулися до людей, безпосередньо причетних до рішення про ліквідацію шкіл мистецтв.
Отже, ситуацію коментує в. о. голови Ужгородської районної ради
Степан Мацко:
«Питання ліквідації музичних шкіл було порушено у зв’язку з децентралізацією. Районні ради випадають з прямих бюджетних відносин. Ужгородська райрада, яка є засновником 4-х музичних шкіл в районі, не матиме можливості їх фінансування – кошти не передбачені, тому ми повинні були вирішити це питання. Оптимальний варіант – проект рішення був такий – райраді вийти зі складу засновників. Депутатський корпус і профільні комісії засідали, було безліч нарад перед сесією. Але якщо новий склад сільрад ще не приступив до виконання своїх повноважень, то попередній склад вже не хотів брати на себе відповідальність.
Отже, якщо райрада виходить зі складу засновників, то кожна громада мала на сесії, своїм рішенням, дати згоду, що бере музичну школу до себе на утримання. Так як згоди радою не було отримано – депутатський корпус прийняв рішення виходити з ситуації інакше – на розгляд сесії було винесено питання по ліквідації шкіл. Попередньо начальником відділу культури Ужгородської районної ради було направлено відповідні листи до Міністерства культури. Тепер м’яч на полі громад – вони мають своїми рішеннями визначити чи будуть утримувати школи.
Думка багатьох депутатів була такою: що саме це рішення по ліквідації має навпаки прискорити сільські громади у визначенні для себе цього питання. Коли громада звернеться до нас з рішенням про те, що бере школу на утримання – новий склад районної ради одразу приймає рішення призупинити ліквідацію школи. Але до сьогодні таких звернень ще немає. Ми не хочемо ліквідувати школи, але закон поставив нас у такі рамки, що ми не можемо діяти інакше.
ОТГ мають зараз прийняти бюджет. Якщо вони беруть школи на своє утримання, приймають таке рішення, то вони мають по-перше, внести зміни до статуту – вони вже стають власниками цих навчальних закладів. По-друге, передбачити кошти на утримання цих закладів. Громади за цей короткий термін ще не вирішили цих питань: ще не зрозуміло їм чи вони можуть чи не можуть отримувати цих закладів. Вони мають приймати рішення. Ми рекомендували головам запросити на сесії керівників наших структурних підрозділів, щоб їх запрошували для роз’яснення всіх питань».
Ми також маємо кінцевий термін передачі майна до 01 липня 2021 р. Спершу ми передаємо установи, а згодом майно й саму будівлю. Якщо громади визначаться, то Районна рада в будь-який час призупинить своє рішення про ліквідацію. Зараз обрано керівництво ради, формуються комісії постійні, і ми це на найближчих сесія включимо до порядку денного і обов’язково виконаємо. Ми не хочемо ліквідувати ці заклади, але по суті нас закон зобов’язує це робити».
Ситуацію коментує голова Середнянської об’єднаної громади
Руслан Чорнак:
«В даному рішенні районної ради не йде мова лише про дитячі музичні школи – йдеться про всі установи району, вони всі ліквідовуються – окрім установ соціального захисту. Жодна новостворена громада не виявила бажання взяти собі на баланс музичну, спортивну школу чи інший заклад.
Я і депутатський корпус приступили до виконання своїх обов’язків тиждень назад. Ми повинні розібратися по бюджету громади, і будемо згідно бюджету формувати всі ці структури. До тепер всі заклади фінансувалися з районного бюджету. Бюджет Середнянської ДШМ – 8 млн. На сьогодні нам вже відомо, що в бюджеті нашої ОТГ недоїмка – 4 млн. Багаті громади можуть собі дозволити фінансувати ці заклади, а ми повинні вивчити всі питання і знайти якесь рішення по фінансуванню школи мистецтв. Конкретно в цей момент я не готовий взяти на себе відповідальність по утриманню школи, адже потім, якщо ми не матимемо з чого платити заробітну плату її працівникам – це є кримінальна відповідальність. Якщо ти взяв на баланс установу й не маєш коштів її утримувати – за це передбачена кримінальна відповідальність. Педагоги, не отримавши зарплати, мають підстави позиватися до суду щодо відкриття кримінальної справи. Це не жарти.
І зараз ми вивчаємо це питання! Два наступні місяці школа працює в такому режимі, як і працювала до цього часу. Власне, це і є час, щоб ми могли вирішити питання подальшого функціонування школи.
В жодному разі діти не залишаться на вулиці! Не хотілось би, щоб роздмухувалися зумисне конфлікти. Моє завдання як керівника громади – думати й вирішувати питання залучення дітей і до спортивних, і до культурно-мистецьких установ. Ніхто з нас не прийшов з метою щось поламати, знищити. Ми просто переглянемо в якому форматі функціонуватимуть ці заклади.
Ще раз запевняю – в жодному разі діти не опиняться на вулиці. Ніхто собі не дозволить закриття шкіл. Але ми мусимо вивчити питання, щоб не наробити дурниць.
Й остаточне рішення не можна прийняти ось прямо зараз, сьогодні. На це потрібен час. Звичайно, зараз людям потрібна гарантія того, що вони не залишаться без роботи. Але ліквідація неминуча. Та це не означає, що викладачі музичних шкіл опиняться на вулиці. Адже навчальний процес не призупинився. Все в порядку. Бюджет приймається до 25 числа. Нічого не затягується навмисне, це не є закрите питання. Всі про все знатимуть.
Я хочу щоб у Середнянській громаді не просто нормально функціонували як школа мистецтв, так і спортивна школа, але й були кращими з кращих. Й це можливо саме завдяки зусиллям людей, які працюють у школах, й будуть і надалі гідно оцінюватися».
Ситуацію коментує голова Холмківської об’єднаної громади: Тетяна Вачиля:
«На території нашої ОТГ є дві музичні школи і ми їх не ліквідовуємо, ми їх забираємо до себе – наш бюджет дозволяє це. Депутати довго радилися, й врешті дійшли висновку зупинити процес ліквідації й забрати ці навчальні заклади на утримання громадою. Обидві наші школи працюють ефективно, надають якісні послуги, їх відвідують наші діти. Але, мушу зазначити, що прийняти це рішення ми змогли лише після детального вивчення бюджету й отримання висновку про фінансову можливість нашою ОТГ утримувати ці навчальні заклади».
Ситуацію коментує голова Великодобронської об’єднаної громади Федір Нодь:
«Ми в обов’язковому порядку займаємося вирішенням цього питання! Але нам потрібно знайти кошти – йдеться про суму 2 млн. 800 тисяч грн. Поки що, у нас немає цих коштів у бюджеті, але ми не припиняємо пошук альтернативних можливостей: кошти меценатів, громадських організацій тощо. Ми розуміємо, що у такому форматі, в якому школа є зараз, ми не можемо прийняти її на баланс нашої ОТГ. Аналогічно, й всі інші заклади, які функціонують у нас, ми вимушені реформувати. Для цього ми, навіть, створили спеціальний відділ з питань культури та дозвілля. Я впевнений, що ми знайдемо кошти, яких нам бракує, і наша музична школа обов’язково буде працювати, надаючи такі ж якісні культурно-освітні послуги!»
P. S.
«Життя коротке. Мистецтво нескінченне». Цей чудовий вислів належить великому британцю Оскару Уайльду, видатному ірландському поету і драматургу… Власне, для нас усіх це є очевидним. А тому давайте цілими громадами – журналістськими, територіальними, культурними, освітянськими – працювати в ім’я Добра. Задля того, щоб світ довкола нас ставав світлішим.
…Памятаєте, кумедний віршик «До, ре, мі, фа, соль, ля, сі… Сіла бабця у таксі…» Нехай цей та інші подібні вислови не стануть «альтернативою нотної грамоти» наших діток. Нехай вони мають можливість бути учнями мистецьких шкіл, щоб знати, що назви нот – це перші склади початкових слів гімну святому Іоанну Хрестителю:
Ut queant laxis
Resonare fibris,
Mira gestorum
Famuli tuorum,
Solve polluti
Labii reatum,
Sancte Ioannes.
“Щоб слуги твої голосами своїми змогли оспівати дивні діяння твої, очисти гріх з наших зганьблених вуст, батьку Cвятий Іоанне… “
Оксана Головчук, член Спілки журналістів України, к. пол. н.
від Видавничої студії «ZORIANa»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ


НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.