Categories Новини

Держкомзем – археологія 5:0. “Регіони” і “Батьківщина” разом

археологіяВже півроку археологи змушені спостерігати за сумною картиною в нашій державі. Йде наступ на українську історичну та археологічну науку. Хто ж наступає, і навіщо. В той час коли весь світ вражають історичні знахідки минулого людства, в нас все навпаки.

Журналісти України! Невже про археологів ви згадуєте лише тоді, кол ивони щось цікаве знайдуть. Ви пишете про кримінальні історії, політичні оборудки і не помічаєте, як гине ціла галузь історичної науки.

Про політиків окреме слово. Почнемо з Верховної ради. 4 червня 2013 року вбито останній осиновий кілок в розтерзані депутатами закони України «Про охорону культурної спадщини» та «Про охорону археологічної спадщини». Ми вже давали запити до всіх фракцій і комітетів Верховної ради про те, що при прийнятті законів України «Про регулюваннямістобудівної діяльності» від 17.02.2011, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянокта зміни їх цільового призначення» 02.10.2012,  «Про внесення змін до деяких законодавчихактів України з питань регулювання містобудівної діяльності» 20.11.2012 щодо змін до законів «Про охорону археологічної спадщини», «Про охорону культурної спадщини» утворилась правова колізія. Саме цими законами введено в законодавство правові норми, що знищують механізм дії пам’яткоохоронного законодавства. Якщо залишити їх дію,то не тільки, слід вважати їх антиконстуційними і такими, що суперечать міжнародним зобов’язанням України, але і тими що прямо підпадають під дію ст. 298 Кримінальному Кодексу України.

Ця думка,була підтверджена листом заст.міністра культури Б.С.Стичинського за№650/10/10-13 від 11.04.2013 [1] у відповідь на запит прем’єра М.Я.Азарова. В листі читаємо «…зазначені зміни зруйнували механізм захисту об’єктів археологічної спадщини.» Є в ньому і оцінка проекту № 1208-1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчихактів України (щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок)», який іприйняла Верховна рада за основу 4 червня. Дослівно цитую: в ньому « не враховані належним чином, питання охорони культурної спадщини України, зокрема щодо забезпечення захисту об’єктів археологічної спадщини, в тому числі тих, що можуть бути виявлені». Не враховані належним чином))) Та вони заборонені )))

Подивимось на короткий закон, на розгляд якого депутати витратили, аж 9 хвилин.

Зокрема, в ст.186-1 Земельного кодексу вноситься нова частина 7, в якій «забороняється:

вимагати додаткові матеріали та документи, якіне входять до складу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки,встановленого Законом України «Про землеустрій»;

залучати до розгляду будь-які підприємства,установи та організації, інші органи виконавчої влади або органи місцевогосамоврядування, вимагати надання погоджень проекту цими органами;

 вимагати проведення будь-яких обстежень,експертиз, інших робіт. (археологічних)

Кожен орган здійснює розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно і не може вимагати попереднього погодження проекту іншими органами, зазначеними у частині першій –третій цієї статті.»

Цей пункт спрямований прямо проти археологічної експертизи і проти пам’яток археологічної спадщини. Українська археологія тепер відсутня в законодавстві.

Міністерство культури не рекомендувало приймати закон. Комітет з культури та духовності його взагалі не бачив, як з’ясувалося. 

І ось голосування)))

Партія регіонів 158 голосів. В тому числіі Колесніченко В.В., який навіть пропонував закон про археологічну експертизу.Вже друзі по Держкомзему поправили))).

 Батьківщина – 59 голосів. І що дивно,голова комітету культури і духовності Кириленко В.А. – ось така в нас культура.

 Удар – 29 голосів. І Кличко. Як же він запам’ятки культури Києва воювати буде.

Свобода – 0. Молодці. Комуністи –32, ось росте у володінні землею фракція. Напевно забули, що навіть у радянські часи,вартість археологічного обстеження включалась у всі проекти забудови, археологи виявляли сотні нових пам’яток, проводили фіксацію старих, поповнювали колекції музеїв. І безпартійні феодали голоси дали. І навіть, Доній О.С. з Ляшком О.В.руку доклали.

 Такі ось в нас любителі української історії і культури. І назбиралось їх з легкої руки Держкомзема 296.

І що  ж ви наробили. У Україні історичні ареали виділені у 29 містах. Непогано, якщо врахувати, що у 430 їх немає. В земельному кадастрі пам’яток немає, програма паспортизації провалена. Охоронні зони не встановлені. Хто реально тепер може припинити приватизацію скіфського кургану,середньовічного замку, давньоруського городища. А ніхто.

Міністерство культури тепер розкидає накази про інвентаризацію пам’ятників по областях. Держкомзем просить чиновників управлінь культури для відмазки скиньте нам данні про археологічні об’єкти, а вони звідки знають. 15 археологічних служб не працюють вже півроку, а там десятки молодих випускників археологів. Держава начхала на Ст. 54 власної Конституції та міжнародні зобов’язання,зокрема ратифіковану Україною Європейську міжнародну конвенцію  про охорону археологічної спадщини CETS – 143[2]. Де обіцяла робити все цивілізовано)))

Депутати і чиновники навіть не знають, що в землі ще лежать безцінні скарби українського народу. В кращому випадку вони внесуть в реєстр вже відомі пам’ятки.

І ось Фермопіли пройдені. Багатотисячний загін Держкомзему переміг 300 спартанців-археологів. Можна ще в знак протесту спалити відкриті листи, вивезти на протест голодних студентів-археологів (Міністерство освіти не дало жодної копійчини на археологічну практику). Ввести замість спеціальності археологія та охорона культурної спадщини спеціальність “скарбошукач” або “альтернативна приватна археологія”)))

Можна попросити грошей на розкопки у благодійних фондів та спонсорів типу Тарути.

Зато немає у нас культурної влади і в Європу нам рано,бо ще не все роздерибанили. Можна ще в Конституційний суд звернутись, або в прокуратуру.

Нагадую всім хто проголосував за проекти цих законів зміст ст.298 Кримінального кодексу України «Умисне незаконнезнищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їх частин…вчинені службовою особою з використанням службового становища, – караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.» Думаю, наука в Україні тільки виграла б від того, коли люди, якістоять при владі навчились шанувати минуле та свою культурну спадщину. А без таких депутатів ми 3-8 років проживемо)))

І остання думка, згадав слова Леніна про кухарку, яка зможе керувати державою. Її хоть до землі не тягнуло.

Коли після першої світової війни на мапі Європи з’явилися нові незалежні держави, їхні археологічні школи створювали люди, що пройшли наукові випробування та навчання у Франції, Німеччині. Потім,такі люди стали створювачами власних національних шкіл, як наприклад Василь Пирван в Румунії.

Де будуть вчитися українські археологи, коли «псевдоеліта»суспільства, пускає на всі канали радше Дракулу (Валерія Бебіка), а його вірні соратники 296 вампірів живяться останніми соками української науки, талановитої молоді, майбутнього нашої держави.

Держава вартує того, як вона відноситься до свого майбутнього та минулого. Культура в нас звелася до святкування дат і видачі компенсації за дітей.

А забув ще про футбол. В єдиному пориві об’єднує він Чечетова, Мірошніченка, Шустера. Спеціально для них:

Какая боль, какая боль. Держкомзем – археологія 5:0

 Олександр Бандровський

[2] Валлетта, 16 січня 1992 року  European Treaty Series/143

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *