День крайової «Просвіти» у селі Сімер (ФОТО)

Вже стало традицією проведення в селах області, зокрема на Перечинщині, днів «Просвіти». Ось і недавно, 19 жовтня, у селі Сімер, що органічно вписалося у мальовничу Турянську долину, з великим піднесенням проведено День «Просвіти», організаторами якого стали крайове товариство «Просвіта», Перечинське районне громадське об’єднання «Просвіта», Сімерська сільська рада, Сімерська ЗОШ 1-2 ступенів, а підтримали ініціативу просвітян Перечинська райдержадміністрація, Перечинська районна рада, обласна організація Національної спілки письменників України.

Сімер2

У гості до сімерян завітали хор крайового товариства «Просвіта», відомі вчені, письменники, громадські, культурні і політичні діячі – голова крайової «Просвіти», доктор історичних наук Павло Федака, голова обласної організації Національної спілки письменників України, поет Василь Густі, заступник директора Інституту електронної фізики НАН України, кандидат хімічних наук Іван Роман, старший науковий співробітник цього ж інституту, кандидат наук Микола Ердевдій, заступник голови крайового товариства «Просвіта», голова обласної організації політичної партії Українська платформа «Собор» Євген Ясінський, директор Народного Дому «Просвіти» Микола Вовк, голова Рахівської районної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Петро Тракслер, відомі письменники – уродженці Перечинщини, Іван Козак (голова Перечинської «Просвіти»), Юрій Шип, Василь Мулеса, Юрій Мегела та ін. Взяли участь у просвітницькому святі заступник голови Перечинської райдержадміністрації Іван Погоріляк, завідуюча відділом культури райдержадміністрації Марія Пекар (постійна учасниця і організаторка просвітянських заходів), завідуюча відділом Перечинської районної ради Марія Новотна та інші.

Основні дійства відбувалися у затишному, гарно відремонтованому і облаштованому сільському Будинку культури, що приємно вразило гостей – адже у непрості часи економічної скрути не так просто знайти кошти ще й на розвиток культури, у даному випадку мова йде про привітний і ошатний центр культури і дозвілля сімерян.

Відкрив просвітянське свято Сімерський сільський голова Володимир Бугай.

Голова Перечинської «Просвіти», поет, співець Турянської долини, невтомний просвітянин Іван Козак розповів про здобутки, напрямки і перспективи діяльності районної «Просвіти», прочитав один із своїх віршів, присвячених рідній Турянщині.

Голова крайового товариства «Просвіта», доктор історичних наук Павло Федака познайомив учасників свята з історією крайової «Просвіти» – найстарішої української організації Закарпаття (заснована 9 травня 1920 р.), її досягненнями, наголосив на її ролі і значенні в національному освідомленні закарпатських українців, розвитку культури, освіти, господарського життя, творенні Карпатоукраїнської держави у 30-і роки ХХ ст., а також здобутками, багатогранною діяльністю і планами на майбутнє відродженої у 1990 р. крайової «Просвіти». Він також вручив Почесні грамоти «Просвіти» та календарі-альманахи «Просвіти» на 2013 рік Сімерському сільському голові Володимиру Бугаю, завідуючій Будинком культури с. Сімер Елеонорі Ваган, завідуючій бібліотекою с. Сімер Любові Бобай та подарував сільській бібліотеці близько двадцяти книжок, в основному видань крайового товариства «Просвіта».

Сімер3

Заступник голови Перечинської районної державної адміністрації Іван Погоріляк відзначив плідну культурно-освітню роботу просвітян району, голови «Просвіти» Івана Козака, подякував їм і пообіцяв і надалі підтримувати їх гарні ініціативи та культурницьку діяльність.

Тепло зустріли присутні виступ поета, голови Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України Василя Густі, який розповів про діяльність спілки, відзначив плідну працю письменників – уродженців Перечинщини, наголосив на тому, що «Просвіта», насамперед, виховувала достойних людей – з гуманною сутністю, християнською мораллю, працьовитістю і жертовністю. У кінці свого виступу він прочитав вірш про головне покликання кожного землянина – бути Людиною.

Завідуюча відділом Перечинської районної ради Марія Новотна привітала просвітян із святом і вручила почесну грамоту районної ради художньому керівникові і диригенту хору крайового товариства «Просвіта» Мар’яні Янчар, поет, член Національної спілки письменників України, лауреат просвітянської премії ім. Августина Волошина Юрій Шип прочитав свою поезію, присвячену землякам – сімерянам, а письменник Юрій Мегела – вірші, присвячені рідній Перечинщині.

Силами місцевих аматорів та просвітян з Ужгорода було дано гарний концерт.

Щедрими оплесками вітали присутні учасників художньої самодіяльності села Сімер, вокальний ансамбль та хор Сімерської ЗОШ І-ІІ ступенів (керівник Леся Мохналь), які виконали народні та авторські пісні, а також вірші українських поетів.

Хор крайового товариства «Просвіта» під орудою Маріанни Янчар, почавши зі співу Молитви («Отче наш»), майстерно виконав низку українських, в тому числі закарпатських, народних пісень: «Віє вітер», «За горою високою», «В гаю зелененькім», «Стелися барвінку», «Як ішов я з Дебрецена», а завершив безсмертними «Реве та стогне Дніпр широкий» на слова Тараса Шевченка та «Боже великий, єдиний» (Молитва за Україну) Миколи Лисенка.

У проміжку між виконанням пісень поетеса Олена Пекар прочитала один з своїх патріотичних віршів.

Сімер

На завершення свята завідуюча відділом культури Перечинської райдержадміністрації Марія Пекар сердечно подякувала його організаторам і учасникам та побажала, щоб дні «Просвіти» у майбутньому проводилися на такому ж високому рівні і в інших селах району.

Вагомий внесок у проведення Дня «Просвіти» зробили також голова осередку «Просвіта» в селі Сімер, директор Сімерської ЗОШ І-ІІ ступенів Іван Пекар, ужгородські просвітяни Іван Коршинський, Олена Мішко та Євген Ясінський.

Свято вдалося на славу. Його успішне проведення за участю крайових просвітян стало можливим завдяки благодійництву Почесного члена «Просвіти», лауреата премії ім. Президента Карпатської України, Героя України о. Августина Волошина Юрія Гарастея, за що йому належить сердечна подяка і правдива пошана земляків-закарпатців.

Павло Кальницький

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.